Piotr Papis, Wójt Gminy Klwów

Artykuł sponsorowany
- W naszej gminie w ostatnich latach powstały nie tylko planowane inwestycje, a nawet więcej niż początkowo zakładaliśmy. W Klwowie można zobaczyć, jak prezentuje się nowoczesna hala sportowa, stadion, czy oczyszczalna ścieków wraz z siecią wodno - kanalizacyjną. Mamy też dobre drogi, wyremontowane szkoły i boiska, a najmłodsi chodzą do przyjaznego przedszkola. Mamy u nas energicznych mieszkańców, a panie powołały do życia kilka stowarzyszeń.

KLWÓW – LEPSZA JAKOŚĆ ŻYCIA
Bardzo ważny wpływ na rozwój gminy mają jej mieszkańcy. To oni pracując ciężko w swoich gospodarstwach, będących w wielu przypadkach dużymi przedsiębiorstwami, podnoszą poziom i jakość życia w gminie Klwów. Prowadząc swoje produkcje z dużą starannością, wiedzą i doświadczeniem, mogą poszczycić się dobrymi efektami ekonomicznymi. Wymaga to ogromnego nakładu pracy i zaangażowania z ich strony. Postawa jaką prezentują jest wzorem do naśladowania i motorem napędowym dla władz gminy.

NOWE DROGI

Większość dróg na terenie gminy Klwów została przebudowana, a każdego roku na bieżąco remontowane są drogi na terenie gminy. Widać to choćby w centrum Klwowa, gdzie dla poprawy bezpieczeństwa pieszych, wzdłuż drogi krajowej nr 48 przebiegającej przez Klwów, wybudowano chodniki.

Tylko w tej kadencji zostało zmodernizowanych 17 dróg w Gminie Klwów, które polepszyły komunikację mieszkańców z innymi miejscowościami, ważnymi ośrodkami. Remonty zostały przeprowadzone w czasie tej kadencji, w ramach zadania „Poprawa infrastruktury transportowej poprzez przebudowę dróg na terenie Gminy Klwów”.

Przebudowa dróg była realizowana przy udziale środków unijnych w ramach operacji „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Poziom dofinansowania wyniósł 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych. Umowa z Województwem Mazowieckim na udzielenie wsparcia finansowego została podpisana w 2016 roku. Wartość inwestycji, to ponad 2 600 000 złotych.

W zakresie złożonego do Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie wniosku o dofinansowanie znalazły się wszystkie odcinki dróg z terenu gminy wymagające gruntownej przebudowy. I tak możemy wyliczyć przebudowę drogi gminnej w miejscowości: Klwów - Głuszyna - Kłudno - Podczasza Wola (przez tzw. Kirkut), Sadach Kolonii, cztery odcinki w Sulgostowie, dwa odcinki w Przystałowicach Dużych, dwa odcinki w Głuszynie ponadto w Kłudnie, Klwowie, Borowej Woli, Ligęzowie, Podczaszej Woli, Klwowskiej Woli oraz Ulowie.

- Dla większego zobrazowania skali przedsięwzięcia, bez udziału dofinansowania, tylko ze środków własnych, Gmina potrzebowałaby 20 lat, aby zrealizować zakres projektu - mówi Wójt Gminy Klwów - Piotr Papis.

Oprócz nowych nawierzchni z betonu asfaltowego i utwardzenia poboczy, została wybudowana kanalizacja deszczowa w Głuszynie oraz chodniki w miejscowościach Klwowska Wola, Głuszyna oraz Kłudno.

Realizacja projektu, to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w gminie Klwów, ale też poprawa układu komunikacyjnego, czyli dostępności do głównych szlaków transportowych. Głównym celem realizacji całego projektu jest pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Gminy Klwów. Jako cel nadrzędny w/w przedsięwzięcia przyjęto poprawę konkurencyjności produkcji papryki w naszej gminie i chęć podejmowania przez mieszkańców aktywności gospodarczej. Szansą na stworzenie miejsc pracy jest stworzenie warunków przyciągających napływ kapitału inwestycyjnego, co jest możliwe w wyniku zrealizowanej inwestycji przebudowy dróg, która ułatwiła nie tylko dojazd mieszkańcom do własnych posesji, ale również obszarów istotnych z punktu widzenia gospodarczego i administracyjnego. Ważne jest także zapewnienie spójności komunikacyjnej dróg lokalnych z drogami wyższej kategorii oraz stworzenie możliwości objazdu w przypadku zdarzeń losowych.

DOPOSAŻONA OŚWIATA
Obie gminne szkoły przeszły gruntowne remonty. Placówki są doposażenie w niezbędny sprzęt, między innymi pracownie komputerowe oraz tabor samochodowy, w tym bus do dowozu dzieci niepełnosprawnych.

Gmina zapewniła pełny i kompleksowy dostęp do infrastruktury sportowej wszystkich mieszkańców. Zostały wybudowane wielofunkcyjne boiska przy szkołach, a niedawno przeszły modernizację - w Klwowie i w Kłudnie. Największy sukces w inwestycjach oświatowych, to budowa nowoczesnej hali sportowej Arena Klwów. Hala została wybudowana przy Zespole Szkół Samorządowych w Klwowie.

AKTYWNE STOWARZYSZENIA
Same sobie planują wolny czas: przygotowują spotkania, ciekawe zajęcia. Mieszkanki w gminie Klwów działają tak, jak same chcą – a zawsze chcą być przede wszystkim aktywne. W gminie działają takie stowarzyszenia, jak: Babska Rzeczypospolita w Klwowie, Gosposie - Przystałowice Duże, Wystrzałowe Babki – Sulgostów, Planeta Kobiet – Kadź, Kobiety Kreatywne Na Plus – Ulów, Drążnianki – z Drążna. Stowarzyszenie „Drążnianki”, zapisało w swoim planie działania, że chce tworzyć warunki do wszechstronnego rozwoju kobiet i ich rodzin. Z kolei Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Na Plus” wspiera społeczną aktywność kobiet. „Wystrzałowe Babki” z Sulgostowa, podobnie jak panie z „Planety Kobiet” skupiły się na promocji i wspieraniu rozwoju szeroko pojętej kultury. Stowarzyszenie „Babska Rzeczpospolita Klwów” było jednym z pierwszych stowarzyszeń w gminie i przecierało szlaki aktywności dla innych mieszkanek.

Stowarzyszenie gospodyń wiejskich „Gosposie” z Przystałowic Dużych, także inicjuje działań na rzecz mieszkańców, a także wspiera wszelkie formy współpracy z samorządem lokalnym.

- Wzajemne zrozumienie i współpraca z mieszkańcami powoduje, że mamy pożądany efekt, a nasze plany i marzenia stają się rzeczywistością. Za to im serdecznie dziękuję – mówi Wójt Gminy Klwów – Piotr Papis.

OCHRONA ŚRODOWISKA
Korzystając z możliwości ubiegania się o dotacje ze środków unijnych gmina Klwów złożyła w tej kadencji szereg wniosków na realizację projektów o łącznej wartości sięgającej kilku milionów złotych. Jednym z wniosków który dostał dofinansowanie jest „Rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Gminie Klwów” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W zakresie złożonego wniosku o dofinansowanie znalazły się: Rozbudowa stacji uzdatniania wody w Głuszynie, rozbudowa systemu wodociągów w miejscowości Brzeski-Ligęzów i Kłudno – Ulów, budowa sieci kanalizacji sanitarnej w m. Klwów.

CHODNIKI, KANALIZACJA
Oprócz nowych nawierzchni z betonu asfaltowego i utwardzenia poboczy, została wybudowana kanalizacja deszczowa w Głuszynie oraz chodniki w Klwowskiej Woli, Głuszynie oraz Kłudnie.

Realizacja projektu to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w gminie Klwów, ale też poprawa układu komunikacyjnego, czyli dostępności do głównych szlaków transportowych. Głównym celem realizacji całego projektu jest pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy gminy Klwów.

STRAŻE POŻARNE
Strażacy - ochotnicy z Klwowa od stu lat niosą pomoc, ratują i wspierają w potrzebie. W tym roku druhowie obchodzili jubileusz 100 lat działania. Uroczyste obchody setnej rocznicy powołania ochotniczej straży pożarnej w Klwowie odbyły się na stadionie sportowym. Zaczęło się od zbiórki jednostek przy remizie OSP. Następnie orszak prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Drzewicy udał się do kościoła świętego Macieja Apostoła. W uroczystości uczestniczyli między innymi Piotr Papis, wójt gminy Klwów, samorządowcy z powiatu przysuskiego oraz zaproszeni goście.

Gmina zawsze wspiera strażaków. Gruntowny remont przeszła miedzy innymi remiza OSP w Klwowie, modernizacji poddana została również strażnica w Sadach - Kolonii i Ulowie. Przebudowana została placówka w Sulgostowie.

XIV ŚWIĘTO PAPRYKI
Stało się już dobrze znana tradycja, że w Klwowie odbywa się największe wydarzenie rolnicze – to Święto Papryki. Zawsze przyjeżdża w sierpniu tysiące gości. Tak też było i w tym roku, podczas XIV już Święta Papryki. Prawdziwą, wielką dyskotekę mieli ci, którzy przyjechali w niedzielę 12 sierpnia do Klwowa. Osiem zespołów tanecznych i discopolowych, a do tego wiele amatorskich rozgrzewało zebranych na tamtejszym stadionie. Świętowali głównie sami zainteresowani, czyli plantatorzy papryki. Wśród przybyłych gości byli posłowie, senatorowie, wójtowie, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, radni wojewódzcy, gminni, powiatowi czy sołtysi.

- W tym roku susza wyjątkowo daje się we znaki, rolnicy mają trudne warunki do uprawy, ale papryka to nasz skarb - mówił wójt Piotr Papis podczas otwarcia święta.

Prezentowały się też firmy z branży rolniczo-ogrodniczej. Rolnicy na miejscu mogli dowiedzieć się o nowych odmianach warzyw. Były też stoiska sprzedawców nasion różnych odmian papryki. Od razu można było zobaczyć dojrzałe już okazy, czy też skosztować wielu potraw. Swój popis dały też panie z Klwowa ze stowarzyszenia Babska Rzeczpospolita.

Na estradzie królowali piosenkarze. Grały liczne zespoły discopolowe, jak Samba Paradiso, Cassino, Kamasutra, Power Play. Koncertów na stadionie we Klwowie do późnej nocy słuchało kilka tysięcy osób z całego regionu, a wśród muzycznych sław, które zagrały podczas Święta Papryki we Klwowie był Boney M.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie