Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po 72 latach odnaleźli zestrzelony samolot. Niesamowita lekcja historii

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Adam Sikorski z TVP INFO (z lewej) oraz kapitan PLL LOT Wojciech Tomaszewski pokazują wykopany z ziemi drążek sterowniczy samolotu  PZL P.11c.
Adam Sikorski z TVP INFO (z lewej) oraz kapitan PLL LOT Wojciech Tomaszewski pokazują wykopany z ziemi drążek sterowniczy samolotu PZL P.11c. archiwum gimnazjum
Na polu w gminie Przyłęk odkopano szczątki samolotu PZL P11c, którego pilot Tadeusz Sędzielowski zginął walcząc z dwoma niemieckimi samolotami. Dla badaczy historii to niezwykle cenne znalezisko, dla uczniów była to niesamowita lekcja.
Uczniowie gimnazjum w Wólce Zamojskiej pomagali w pracach
Uczniowie gimnazjum w Wólce Zamojskiej pomagali w pracach

Uczniowie gimnazjum w Wólce Zamojskiej pomagali w pracach

Kapitan pilot Tadeusz Sędzielowski zginął 7 września 1939 roku po walce z niemieckimi samolotami. Jego ciało spoczęło na cmentarzu w Łagowie w gminie Przyłęk. Na grobie stanął krzyż wykonany z dźwigara skrzydła rozbitego samolotu.

W 2009 roku odtworzeniem losów bohaterskiego pilota zajęła się ekipa telewizyjnego programu "Było, nie minęło" i z jej inicjatywy krzyż odnowiono. Przed rokiem stanął on na nowym pomniku na cmentarzu, a gimnazjum w Wólce Zamojskiej nadano imię Tadeusza Sędzielowskiego.

POSZUKIWANIA

Jesienią tego roku filmowcy ponownie zawitali do gminy Przyłęk. Tym razem towarzyszyli im archeolodzy, specjaliści od polskich samolotów wojskowych oraz ludzie wyposażeni w aparaturę służącą do wykrywania metalu. Opierając się na relacjach ludzi i fotografiach rozpoczęli na polu poszukiwania szczątków samolotu. Ich pracy przyglądali się gimnazjaliści oraz władze gminy.

Badacze historii bardzo szybki natrafili na tkwiące kilkadziesiąt centymetrów w ziemi resztki samolotu. Odkryto też, że wbijając się w ziemię uderzył on jeszcze w duży głaz. To, co wydobywano było natychmiast omawiane i prezentowane uczniom.

- To niesamowite, udało nam się tutaj znaleźć między innymi unikalne i wręcz symboliczne przedmioty - drążek sterowniczy samolotu, który bohaterski pilot musiał do końca trzymać w dłoni, a także fragment skrzydła z zachowanymi śladami malowanej na nim szachownicy - mówił Adam Sikorski, twórca programu.

PAMIĄTKI

Zdaniem Mariana Kuś, wójta miny Przyłęk w sumie badacze zebrali około 150 kilogramów części, które zostaną teraz przez specjalistów oczyszczone, zabezpieczone, opisane i zinwentaryzowane.

- Mamy nadzieję, że część z nich wróci do nas i będziemy mogli je prezentować - stwierdził wójt.

Na razie do gimnazjum w Wólce Zamojskiej przewieziono głaz, o który rozbił się samolot. Został on ułożony pod pamiątkową tablicą. Według Macieja Pożogi, nauczyciela gimnazjum dla uczniów spotkanie "na żywo" z historią było czymś wyjątkowym.

- Uczniowie pomagając przy pracach naocznie przekonali się, że to, co żyło w przekazach i opisach jest realne. I że można tej historii dosłownie dotknąć - podkreślił Maciej Pożoga.

Pomnik kapitana Tadeusza Sędzielowskiego znajduje się na cmentarzu w Łagowie
Pomnik kapitana Tadeusza Sędzielowskiego znajduje się na cmentarzu w Łagowie

Pomnik kapitana Tadeusza Sędzielowskiego znajduje się na cmentarzu w Łagowie

W miejscu rozbicia się samolotu stał pierwotnie drewniany krzyż – pokazuje Adam Sikorski
W miejscu rozbicia się samolotu stał pierwotnie drewniany krzyż – pokazuje Adam Sikorski

W miejscu rozbicia się samolotu stał pierwotnie drewniany krzyż - pokazuje Adam Sikorski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie