Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po artykule "Drastyczne podwyżki cen ciepła w Radomiu. Ile będzie kosztowało ogrzewanie?" Radpec pisze oświadczenie

jp
W czwartek w wydaniu papierowym oraz w Internecie poinformowaliśmy o podwyżkach cen ciepła wprowadzonych przez przedsiębiorstwo Radpec. Oto oświadczenie spółki w tej sprawie

Publikujemy całą treść oświadczenia, które dotarło do nas w związku z artykułem

Drastyczne podwyżki cen ciepła w Radomiu. Ile będzie kosztowało ogrzewanie? Wielu rodzinom grozi bankructwo (KLIKNIJ ABY PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ)

Odnosząc się do artykułu „Drastyczne podwyżki taryfy ciepła w Radomiu już pewne” zamieszczonego na łamach dziennika Echo Dnia w dniu 04 października 2018 r. Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A. informuje:

Według szacunków Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie cena ciepła - stosowana przez przedsiębiorstwa ciepłownicze na rynku krajowym - dla odbiorcy końcowego powinna w roku bieżącym wzrosnąć o 36%. Na tym tle podwyżka cen przez RADPEC S.A. (na poziomie 7,46%) jest umiarkowana
i co warte podkreślenia nie gwarantuje pełnego pokrycia uzasadnionych kosztów działalności w okresie stosowania taryfy. Nowa stawka za ciepło nie powinna być zbyt uciążliwa dla mieszkańców, ponieważ będzie to wzrost średnio o ok. 12 zł na gospodarstwo domowe posiadające mieszkanie
o powierzchni 65 m2.
Od 15 października br. zostaną zastosowane do rozliczeń za pobrane ciepło ceny i stawki opłat wynikające z zatwierdzonej w dniu 7 września br. przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfy RADPEC S.A. Warto podkreślić, iż od wielu lat średnia cena sprzedaży ciepła wytwarzanego w RADPEC S.A. jest poniżej średniej dla przedsiębiorstw korzystających z paliwa węglowego. W roku 2015 średnia cena ciepła w Polsce wynosiła 41,52 zł/GJ, podczas gdy w RADPEC S.A. było to 40,36 zł/GJ. W roku 2017 w Polsce – 39,65 z/GJ, w RADPEC S.A. – 38,00 zł/GJ. Od roku 2014 do chwili obecnej Spółka RADPEC stale obniżała ceny ciepła. W tym roku jest to pierwsza od czterech lat podwyżka, która spowodowana jest czynnikami niezależnymi ani od Zarządu Spółki RADPEC S.A. ani też od Prezydenta Miasta, który jest jej właścicielem. Wzrost cen i stawek opłat za ciepło spowodowany jest drastycznym wzrostem kosztów zakupu niezbędnych uprawnień do emisji CO2 oraz cenami węgla. Przybliżając dane należy mocno zaakcentować, iż cena węgla wzrosła o ok. 30% w roku bieżącym w stosunku do roku 2017, a uprawnienia do emisji - wzrosły o 357% w stosunku do roku 2017. Oprócz czynników wymienionych powyżej na wzrost cen ciepła miał również wpływ wzrost cen za energię elektryczną i transport. Aby zniwelować skutki dużego wzrostu kosztów w okresie obowiązywania nowej taryfy Zarząd RADPEC S.A. wziął na siebie większość kosztów działalności radykalnie ograniczając je o blisko 2 mln zł.
W chwili obecnej Zarząd Spółki „RADPEC” prowadzi bardzo dokładną analizę kosztów za rok 2018, aby na jej podstawie można było w najbliższym czasie skierować do URE wniosek o obniżenie taryfy.
Zarząd Spółki RADPEC doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż pełni funkcję służebną dla mieszkańców Radomia i to dla nich stara się jak najlepiej wywiązywać z obowiązków producenta i dystrybutora ciepła na obszarze miasta Radomia. "

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie