Podsumowanie najważniejszych inwestycji Gminy Przyłęk z 2023 roku

Materiał informacyjny Gminy Przyłęk
Nowa hala przy szkole w Łaguszowie kosztowała ponad 5,3 miliona złotych. Całą kwotę pokryło dofinansowanie
Nowa hala przy szkole w Łaguszowie kosztowała ponad 5,3 miliona złotych. Całą kwotę pokryło dofinansowanie

Rok 2023 był bardzo pracowity dla Urzędu Gminy w Przyłęku. Całkowity koszt zrealizowanych inwestycji wyniósł ponad 11,5 miliona złotych, z czego istotną rolę odegrało efektywne pozyskiwanie środków zewnętrznych. Samorząd zdobył na różne cele aż 10,3 miliona złotych. Pozwoliło to na liczne inwestycje w infrastrukturę drogową, edukacyjną i sportową, a także na remonty strażnic Ochotniczych Straży Pożarnych.

Infrastruktura edukacyjna, sportowa, place zabaw

Niewątpliwie największą zeszłoroczną inwestycją na terenie Gminy Przyłęk była budowa nowoczesnej hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Łaguszowie. Obiekt kosztował ponad 5,3 miliona złotych i został sfinansowany niemal w stu procentach dzięki wsparciu z dwóch programów zewnętrznych – „Polskiego Ładu” oraz „Sportowej Polski”. Nowa hala robi ogromne wrażenie. Obiekt zajmuje powierzchnię 890 metrów kwadratowych. Warto podkreślić, że to nie tylko sala gimnastyczna, ale również szatnie z prysznicami i toaletami, pomieszczenie dla nauczycieli wychowania fizycznego, dwie dodatkowe sale lekcyjne, a także przestronne korytarze.

Inną dużą inwestycją była budowa boiska wielofunkcyjnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Grabowie nad Wisłą. Można na nim grać w piłkę ręczną, tenisa, siatkówkę, koszykówkę oraz oczywiście w piłkę nożną. Koszt budowy to 964 tysiące złotych, z czego wsparcie z programu „Sportowa Polska” wyniosło 303 tysiące złotych.

Kilka inwestycji udało się przeprowadzić również w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyłęku. Pierwszą z nich jest gruntowny remont kuchni i stołówki szkolnej. Oprócz kompleksowego remontu pomieszczeń, zakupiony został nowoczesny sprzęt gastronomiczny, w tym piec konwekcyjno-parowy, kuchnia gazowa gastronomiczna 6-palnikowa, zmywarka z funkcją wyparzania, szafa chłodniczo-mroźnicza, trzy stoły przyścienne ze zlewem i baterią oraz nowe drobne urządzenia elektryczne. Prace kosztowały 99 tysięcy złotych. Ponad 80 procent tej kwoty pokryło dofinansowanie z programu „Posiłek w szkole i w domu”.

Uczniowie z Przyłęka mogą też cieszyć się z nowej Ekopracowni. Nowoczesna sala dydaktyczna została wyposażona w meble meble, monitor interaktywny, a także liczne pomoce dydaktyczne – mikroskopy, zestawy do badania wody, powietrza i gleby, modele powierzchni ziemi, układu słonecznego, obiegu wody w przyrodzie, cyfrowe laboratoria, kamery mikroskopowe, zestawy preparacyjne, oraz wiele innych. Wsparcie na tę inwestycję z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wyniosło 50 tysięcy złotych.

Placówka w Przyłęku wzbogaciła się również w ścieżkę edukacyjną współfinansowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz WFOŚiGW w Warszawie. Roboty kosztowały nieco ponad 50 tysięcy złotych.

Gmina pamięta też o najmłodszych mieszkańcach. Zakupione zostały urządzenia na plac zabaw oraz wybudowane zostało ogrodzenie placu wiejskiego w Okrężnicy. W przyszłości na placu stanie jeszcze altana ogrodowa. Koszt realizacji to 39 tysięcy złotych. Plac wiejski w Pająkowie także został ogrodzony, posadowiona została lampa solarna oraz wybudowano altanę ogrodową. W tym roku na działce powstanie plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna. Dotychczasowy koszt to 48 tysięcy. Doposażono też plac wiejski w Wólce Zamojskiej, nowe ogrodzenie pojawiło się wokół placu w Mierziączce, w Mszadli Dolnej i Kulczynie doposażono plac zabaw i siłownię zewnętrzna, w Przyłęku pojawiła się altana wiejska, nowe urządzenia zamontowano na placu zabaw przy szkole w Łaguszowie.

Ochotnicze Straże Pożarne

Kolejną bardzo istotną inwestycją, szczególnie z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Przyłęk, była rozbudowa i termomodernizacja strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łagowie. Do budynku dobudowana została klatka schodowa, całkowicie przebudowane zostały pomieszczenia biblioteki, a na parterze zostały urządzone toalety. Ponadto strażacy zyskali dodatkowe sanitariaty z prysznicem. Przy tej inwestycji również istotną rolę spełniło skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych. Rozbudowa strażnicy kosztowała niemal 1,2 miliona złotych, z czego dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” wyniosło 849 tysięcy złotych.

Remontu doczekało się też pomieszczenie pomocnicze w strażnicy OSP w Ignacowie. Została wymieniona instalacja elektryczna, a także wyremontowano ściany i sufit. Gmina środki na realizację inwestycji otrzymała dotację z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Mazowieckie Strażnice OSP-2023” w kwocie 39,5 tysiąca złotych. Dotacja pokryła sto procent kosztów remontu.

Dzięki wsparciu w wysokości nieco ponad 25 tysięcy złotych, jaką Gmina Przyłęk otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, możliwa była instalacja paneli fotowoltaicznych na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Łagowie. Dofinansowanie pokryło prawie 90 procent kosztów zadania.

Infrastruktura drogowa

Wójt Eugeniusz Andrzej Wolszczak i Urząd Gminy w Przyłęku pamiętali również o infrastrukturze drogowej. Przebudowany został między innymi fragment drogi gminnej w miejscowości Ławeczko Stare. Roboty budowlane kosztowały niemal 890 tysięcy złotych i w 90 procentach sfinansowane zostały z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Wyremontowana została też droga gminna w miejscowości Ignaców na odcinku 990 metrów (od Helenowa do skrętu na Łaguszów). Inwestycja kosztowała 1,047 miliona złotych. Gmina Przyłęk na ten cel otrzymała wsparcie w wysokości 767 tysięcy złotych ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dokończony został również fragment drogi gminnej w Helenowie (pod lasem).

Przebudową został objęty również 470-metrowy odcinek drogi gruntowej pod lasem, prowadzącej do gospodarstw na skraju wsi Okrężnica. Koszt inwestycji (wraz z kosztami nadzoru) to 571 tysięcy złotych. Dotację na ten cel w wysokości 150 tysięcy przekazało Województwo Mazowieckie.

Bezpieczeństwo na drogach zapewnia nie tylko jej odpowiednia nawierzchnia, ale też oświetlenie. Gmina Przyłęk w 2023 roku wymieniła 400 sztuk opraw oświetlenia ulicznego na energooszczędne oprawy LED. To zadanie kosztowało 290 tysięcy złotych i zostało sfinansowane w 90 procentach przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zamontowano także 44 kolejne latarnie solarne na terenie całej gminy. Zgodnie z wnioskami samych mieszkańców, lampy pojawiły się w miejscowościach: Lipiny – 2 sztuki, Stefanów – 1 sztuka, Wysocin – 1 sztuka, Grabów nad Wisłą – 2 sztuki, Zamość Stary – 5 sztuk, Zamość Nowy – 3 sztuki, Łagów – 2 sztuki, Kulczyn – 1 sztuka, Mszadla Stara – 2 sztuki, Mszadla Nowa – 3 sztuki, Łaguszów – 4 sztuki, Rudki – 3 sztuki, Helenów – 1 sztuka, Babin – 9 sztuk, Pająków – 1 sztuka, Wólka Łagowska – 4 sztuki.

Wodociągi

W 2023 roku wybudowanych zostało pięć nowych odcinków wodociągów o łącznej długości ponad 2,5 kilometra. Prace objęły miejscowości: Okrężnica, Zamość Nowy, Zamość Stary, Mszadla Stara, Mszadla Dolna i Przyłęk. Inwestycja kosztowała 401 tysięcy złotych. Środki na realizację wodociągów pochodziły w 100 procentach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz subwencji ogólnej z Ministerstwa Finansów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie