Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy pokochali płatności bezgotówkowe. Trend coraz bardziej widoczny także wśród seniorów

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wynika z danych NBP, na koniec 2022 r. w Polsce było ponad 1,2 mln terminali, od końca września przybyło ich 10,8 tys.
Jak wynika z danych NBP, na koniec 2022 r. w Polsce było ponad 1,2 mln terminali, od końca września przybyło ich 10,8 tys. 123RF/ leungchopan
Polacy pokochali płatności bezgotówkowe. W 2022 r. odpowiadały one za 62 proc. wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce. Ubankowienie Polaków na koniec tego roku wynosiło 85 proc. Najnowsze dane ZUS wskazują, że ubankowienie rośnie także w najstarszej grupie wiekowej – ponad 80 proc. emerytów otrzymuje swoje świadczenia na konta bankowe.

Spis treści

Polacy coraz częściej wybierają nowoczesne metody płatności

– Coraz więcej konsumentów korzysta z nowoczesnych instrumentów płatniczych. Doceniamy płatności bezgotówkowe, bo uważamy je za szybkie, wygodne i bezpiecznie – wskazuje Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa. – Ważne, aby każdy, kto mieszka w Polsce czy osoba podróżująca do naszego kraju, niezależnie od wieku, czy poziomu edukacji cyfrowej miała wybór, jak chce zapłacić i wiedzę, w jaki sposób robić to bezpiecznie – dodaje.

– O dynamicznym rozwoju stosowania płatności bezgotówkowych decyduje przede wszystkim postrzegana przez konsumentów wygoda korzystania z kart i płatności mobilnych, a także ich wysoka użyteczność, którą osiągnięto dzięki rozbudowie sieci terminali płatniczych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa – mówi dr hab. Michał Polasik, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ekspert zwraca uwagę, że duża sieć terminali zlokalizowanych w całym kraju sprawiła, że konsumenci uzyskali pewność akceptacji płatności cyfrowych w większości branż. – Także generalne trendy w zakresie transformacji cyfrowej i popularyzacja cyfrowych platform zakupowych, usługowych i transportowych, sprzyjają instrumentom bezgotówkowym – zauważa.

Ponad 1,2 mln terminali płatniczych w Polsce

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2022 r. w Polsce było ponad 1,2 mln terminali, od końca września przybyło ich 10,8 tys. Zwiększyła się także liczba punktów handlowo-usługowych, które są przystosowane do akceptacji płatności elektronicznych i wyniosła na koniec 2022 r. 886,5 tys.

Bezgotówkowa wypłata emerytury

Portal prawo.pl opublikował raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ubankowieniu świadczeń emerytalnych. Z danych ZUS wynika, że już blisko 80 proc. emerytur wypłacanych jest na rachunek bankowy seniora. Pośrednictwo Poczty Polskiej staje się zatem coraz mniej popularne, a ma to związek zarówno z bezpieczeństwem pieniędzy, jak i rozwojem płatności bezgotówkowych w naszym kraju, które coraz częściej docierają także do seniorów. Do tej pory wskaźnik ubankowienia świadczeń emerytalnych wyglądał w ten sposób:

  • 76,3 proc. w 2020 roku,
  • 77,7 proc. w 2021 roku,
  • 79,3 proc. w 2022 roku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy pokochali płatności bezgotówkowe. Trend coraz bardziej widoczny także wśród seniorów - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie