Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polak zdobywcą Grand Prix i pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Arboretum

Barbara Koś
Nagrodzeni uczestnicy międzynarodowego konkursu na scenie w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.
Nagrodzeni uczestnicy międzynarodowego konkursu na scenie w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Joanna Gołąbek
Polak Michał Ziółkowski został zdobywcą Grand Prix i pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum”. Koncert finałowy Konkursu odbył się w piątek, 29 listopada w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych imienia Krzysztofa Pendereckiego w Radomiu. Laureatów wyłoniono spośród sześciu finalistów.

Po raz pierwszy w historii konkursu Maestro Krzysztof Penderecki z powodu stanu zdrowia nie mógł przyjechać do Radomia. Członkowie jury pozostawali jednak z nim w kontakcie telefonicznym, zatem mistrz był jakby stale obecny podczas uroczystości. Wybitny kompozytor po raz czwarty już objął funkcję głównego jurora IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum” i wywiązał się z tego zadania w stu procentach.

Publiczność zgromadzoną w sali koncertowej szkoły muzycznej powitał prowadzący koncert Jakub Mitek. Przedstawił jury pierwszego etapu konkursu w osobach: Paula Pattersona, Piotra Mossa i Macieja Żółtowskiego, które spośród 104 nadesłanych partytur wybrały do finału sześć najlepszych.

Maciej Żółtowski odczytał list Krzysztofa Pendereckiego napisany w niemieckim mieście Mannheim, w którym autora dopadła choroba. Maestro przeprasza wszystkich za swoją nieobecność i dziękuje organizatorom konkursu za jego przygotowanie. Ma też nadzieję, że wszyscy kompozytorzy będą usatysfakcjonowani gra Radomskiej Orkiestry Kameralnej, bo właśnie ta orkiestra zagra ich utwory po raz pierwszy.

Finałowe kompozycje orkiestra prezentowała pod batutą utalentowanego dyrygenta,Szymona Morusa. Pierwszym utworem były– „Reminiscences from the Other World” Wojciecha Chałupki. Wojciech To utalentowany kompozytor i saksofonista. Był najmłodszym z grona finalistów, ale na konkursach w kraju i zagranicą był już nagradzany 36 razy. W 2012 roku został uczniem POSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształcił się pod okiem prof. Bernarda Steuera. W 2017 roku przeniósł się do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie saksofonu Pawła Gusnara i rok później do Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina gdzie kontynuował studia w klasie Pawła Gusnara oraz w klasie kompozycji dr hab. Dariusza Przybylskiego.

Drugim utworem była kompozycja ”Gotham News for String Orchest” Geoffreya Gordona. To amerykańsko-brytyjski kompozytor, który wniósł wyjątkowy wkład do repertuaru muzyki współczesnej. Jego muzykę charakteryzują intensywna i bogata harmonia, namiętna melodyka i znakomite wykorzystanie instrumentarium oraz faktur dźwiękowych. Jego prace obejmują muzykę orkiestrową i kameralną - wokalną i instrumentalną - a także muzykę do teatru, tańca i filmu.

Trzecim utworem były“ Synergie” Bartosza Kowalskiego, laureata pierwszej edycji konkursu „Arboretum.” Jest kompozytorem, aranżerem, multiinstrumentalistą i pedagogiem. Jest laureatem ponad dwudziestu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. W przedstawionej kompozycja „Synergie” sposobem budowania narracji jest stopniowo rozwijający się dialog pomiędzy brzmieniem solo i tutti każdej z sekcji instrumentalnych orkiestry smyczkowej. Istotnym czynnikiem jest energia współbrzmień - jej stopniowy rozwój w czasie.

Tomàs Peire Serrate z Hiszpanii skomponował utwór „Collapse” („Załamanie”) na orkiestrę smyczkową. To utwór będący wspomnieniem o zmarłej 94-letniej ciotecznej babce kompozytora. Komponował pod wrażeniem nowego życia w Nowym Jorku,

Urodzony w Barcelonie gdzie studiował w konserwatorium od roku 2011 roku mieszka w Nowego Jorku, by kontynuować studia magisterskie w dziedzinie muzyki filmowej na New York University. Po ukończeniu studiów w 2013 roku i otrzymaniu nagrody Elmera Bernsteina, przeniósł się do Los Angeles, aby poznać filmowy przemysł muzyczny, pracując jako kompozytor i aranżer.

Kompozycja „every moment is another opportunity to shine,” Andrew Tholla z USA opisuje sposób komponowania i formę utworu. W wielu miejscach orkiestra podzielona jest tradycyjnie, jednak osiągnięcie właściwego efektu uzależnione jest od potraktowania każdej partii jak solowego instrumentu. Nakłada to niezwykle wysoki poziom odpowiedzialności na każdego muzyka, pozwalając na indywidualizm i umożliwiając usłyszenie jego głosu.

Prezentację kompozycji finalistów zakończył utwór Michała Ziółkowskiego – „Musique Atavique (?)”. Jak twierdzi kompozytor otwarta agresja w naszym społeczeństwie staje się powoli reliktem przeszłości, zanikającym genem, czymś słusznie zbędnym w XXI wieku. Mimo to, muzyka jest nadal jednym ze sposobów, który może bezpiecznie kompensować ten brak. Dlatego „Musique Atavique (?)” to utwór nasycony agresją.

Michał Ziółkowski to kompozytor, instrumentalista i aranżer działający we Wrocławiu. Muzyką pasjonuje się od 15 roku życia, kiedy zdecydował się podjąć naukę gry na pianinie. Jego pierwsze samodzielne kompozycje powstawały w liceum, gdzie po raz pierwszy dostrzeżono jego umiejętności. Jest absolwentem studiów kompozycji w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego. W muzyce fascynuje go subtelność brzmienia, klarowności formy i i barwna instrumentacja.

Właśnie Michał Ziółkowski został laureatem Grand Prix konkursu: pierwszej nagrody wysokości 30 tysięcy złotych i medalu Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum". Drugą nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych otrzymał Wojciech Chałupka, który został także laureatem Nagrody Publiczności wysokości 10 tysięcy złotych. Trzecią - pięć tysięcy złotych - otrzymał Tomàs Peire Serrate.

Finalistom i laureatom w imieniu władz Radomia gratulował wiceprezydent, Karol Semik.

Wystąpili też uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych: Nina Derleta - flet, Katarzyna Skrzynecka - skrzypce i Ignacy Kozakiewicz - fortepian.

Głównym mecenasem konkursu jest firma International Tobacco Machinery Poland spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Sponsorem Nagrody Publiczności było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie