Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Radomska coraz bliżej rangi uniwersytetu

Barbara Koś
- Politechnika Radomska ma już szóste prawo doktoryzowania – cieszą się profesor Mirosław Luft, rektor Politechniki Radomskiej i profesor Elżbieta Szychta, dziekan Wydziału Transportu i Elektrotechniki, pokazując dokument Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych z 21 czerwca 2010 roku.
- Politechnika Radomska ma już szóste prawo doktoryzowania – cieszą się profesor Mirosław Luft, rektor Politechniki Radomskiej i profesor Elżbieta Szychta, dziekan Wydziału Transportu i Elektrotechniki, pokazując dokument Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych z 21 czerwca 2010 roku. Fot. Barbara Koś
Największa uczelnia publiczna w regionie ma już szóste prawo doktoryzowania.

Tę wspaniałą nowinę przynosi decyzja Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych z 21 czerwca 2010 roku przyznająca Wydziałowi Transportu i Elektrotechniki radomskiej uczelni uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika.

- Jest to już drugie uprawnienie dla naszego wydziału - podkreśliła dziekan Wydziału Transportu i Elektrotechniki, profesor Elżbieta Szychta. - Od roku 1999 posiadamy prawo do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie transport.

- Politechnika Radomska posiada zatem już sześć uprawnień doktoryzowania - powtórzył rektor Luft.
- I dzięki temu spełniamy już wymagania dla politechnik określone w ustawie: Prawo o szkolnictwie wyższym.

Co to oznacza dla uczelni?

-Mamy już pełną stabilizację jako politechnika - tłumaczył rektor Luft. - Ustawa o szkolnictwie wyższym głosi, że status politechniki wymaga właśnie posiadania owych sześciu praw w czterech dyscyplinach technicznych. Jeśli uczelnia nie spełnia tych warunków zostaje wtedy "zdegradowana" do statusu Akademii bądź wyższej szkoły zawodowej.

To już Politechnice Radomskiej nie zagraża.

- Teraz możemy już zacząć ubiegać się o przekształcenie uczelni w Uniwersytet Techniczno - Humanistyczny - podkreślił rektor Luft.

Takie starania będą czynione już od nowego roku akademickiego. We wrześniu zajmie się tym Senat uczelni a potem ustanowiona zostanie dalsza ścieżka administracyjna, która zakończyć się musi w Sejmie. Ustawę o powołaniu w Radomiu uniwersytetu podpisać musi prezydent.

Jak wyjaśnił profesor Mirosław Luft, przyszły uniwersytet mieć będzie osiem wydziałów: trzy techniczne: transportu i elektrotechniki, mechaniczny oraz chemiczny a także pięć nietechnicznych: ekonomiczny, nauczycielski, sztuki, nauki o zdrowiu i filologiczno-pedagogiczny.

- Przekształcenie Politechniki Radomskiej w uniwersytet ujęte zostanie w strategii uczelni na lata 2010- 2015 - mówił rektor Luft.

Politechnika Radomska ma już uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora na Wydziale Mechanicznym w dwóch dyscyplinach, na Wydziale Transportu i Elektrotechniki - w dwóch dyscyplinach, na Wydziale Ekonomicznym oraz na Wydziale Sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie