MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomarańczowa Energia - Stop przemocy w rodzinie. Nowy program Fundacji Koalicja dla Młodych w Białobrzegach

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Fundacja Koalicja dla Młodych ruszyła z nowym programem wsparcia ofiar przemocy domowej. Działania są podzielone na etapy, trwa właśnie pierwszy. Teraz fundacja chce zwrócić uwagę na problem, nauczyć, jak się zachować wobec jej ofiar, jak rozpoznać, że ktoś potrzebujemy wsparcia, uświadomić, że przemoc to nie tylko bicie, a osoby, które jej doświadczają nie muszą mieć sińców. Koalicja chce zwrócić uwagę na ten problem, który wciąż jest tematem tabu, a dzieje się często blisko nas.

Pomarańczowa Energia - Stop przemocy w rodzinie. Nowy program Fundacji Koalicja dla Młodych w Białobrzegach

Pomarańczowa Energia - Stop przemocy w rodzinie to program, który Fundacja Koalicja dla Młodych realizuje wspólnie z Żywiecką Fundacją Rozwoju. Jest on finansowany z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy. Pomarańczowa Energia - Stop przemocy w rodzinie będzie realizowany w regionie radomskim. Przygotowania trwały rok. Opracowany został między innymi model działania, które mają zachęcić mieszkańców do angażowania się w pracę organizacji pozarządowych i rozwiązywanie problemów społecznych w ich środowisku.

Białobrzeska Fundacja zdecydowała, że zajmie się problemem właśnie przemocy domowej. Członkowie Koalicji dla Młodych mieli czas, aby poznać jego rozmiary w powiecie białobrzeskim i regionie i przygotować plan działania. na początek trwa pomarańczowy miesiąc, to czas na to, żeby o przemocy w rodzinie mówić, uświadamiać jego skalę, uczyć, jak można pomóc, co zrobić, kiedy wiemy, że dzieje się blisko nas. To ma być też czas na to, żeby uświadomić czym ta przemoc jest. To oczywiście znęcanie się fizyczne, ale przemoc może przybrać formę ekonomiczną, czy psychiczną.

- Gdy jesteśmy bierni wobec agresji nie zawsze wynika to z obojętności. Przemoc, której jesteśmy światkami wywołuje w nas różne emocje. Ogarnia nas bezradność, niepokój a często strach o własne bezpieczeństwo. Dlatego wraz z pomarańczową energią chcemy nie tylko otoczyć wsparciem ofiary przemocy, ale tez pokazać jak odpowiednio reagować w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami agresji

- piszą o swoim programie członkowi Fundacji.

Fundacja współpracuje z ośrodkami pomocy społecznej. W przyszłości ma być uruchomiona specjalna infolinia dla ofiar przemocy. Będzie współpraca z psychologami.

- Będziemy działali etapowo, będą spotkania w szkołach, kampanie informacyjne. Chcemy zaangażować w działania mieszkańców, każdy będzie mógł pomóc, wesprzeć. Chcemy namówić do organizowania pomarańczowych spotkań w gronie znajomych, podczas których też będzie można porozmawiać o przemocy i zebrać pieniądze na pomoc ich ofiarom. Uruchomimy też specjalne konto, na które będą trafiały pieniądze na wsparcie dla osób doświadczających przemocy - mówi Dawid Jarząbek - Nowak, prezes Fundacji Koalicja dla Młodych.

Członkowie Koalicji są w kontakcie z ofiarami przemocy. Część z nich zgodziła się opowiedzieć swoje historie. Zostały one spisane i są sukcesywnie publikowane na facebookowej stronie programu Pomarańczowa Energia - Stop Przemocy. To też forma opowiedzenia o tym, że to dzieje się blisko nas, wystarczy się przyjrzeć, żeby zauważyć.

- To może się dziać w naszej okolicy, możemy nie zdawać sobie sprawy, że ofiarą jest osoba, którą codziennie spotykamy w sklepie, czy w pracy. Chcemy mówić o przemocy i uwrażliwiać na nią. To jest potężny problem - mówi Dawid Jarząbek - Nowak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie