MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat Przysuski: Ponad 120 wniosków o nadanie numeru PESEL, złożyli uchodźcy z Ukrainy. Najwięcej uchodźców jest w gminie Wieniawa

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Urząd Gminy i Miasta Przysucha do piątku 18 marca przyjął wnioski i nadał numery PESEL 51 uchodźcom z Ukrainy.
Urząd Gminy i Miasta Przysucha do piątku 18 marca przyjął wnioski i nadał numery PESEL 51 uchodźcom z Ukrainy. Archiwum
124 uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, do piątku 18 marca złożyło wnioski o nadanie numeru PESEL we wszystkich ośmiu gminach powiatu przysuskiego. Z kolei w całym powiecie przebywa około 500 uchodźców.

Ukraińcy składają w powiecie przysuskim wnioski o nadanie numeru PESEL

Od środy 16 marca wszystkie Urzędy Gmin przyjmują rejestrację obywateli Ukrainy i nadają im numery PESEL. W żadnym Urzędzie Gmin nie ma kolejek. Najwięcej wniosków do piątku trafiło do Urzędu Gminy i Miasta w Przysusze – 51. Najmniej było w Odrzywole – tylko jeden.
- Tylko pierwszego dnia uruchomienia procedury, w środę 16 marca, do wydziału spraw obywatelskich wnioski o PESEL złożyło 21 obywateli Ukrainy. Z tego dwie osoby, przy wsparciu naszych pracowników, założyło sobie od razu profil zaufany.. Do piątku 18 marca takich numerów PESEL nadano już 51 osobom z Ukrainy Nie ma żadnych kłopotów z obsługą Ukraińców. Wszyscy petenci, także nasi mieszkańcy gminy, są obsługiwani na bieżąco – mówi Dorota Widawska, kierownik Wydziału Komunikacji Zewnętrznej w Urzędzie Gminy i Miasta Przysucha.
W Przysusze uchodźcy przychodzą już ze zrobionymi zdjęciami, a kto ich nie miał, mógł sobie zrobić w nieodległym od urzędu zakładzie fotograficznym.

  • W Borkowicach od środy do piątku numery PESEL zostały nadane 3 obywatelom Ukrainy.
  • W Gielniowie jest 13
  • W gminie Klwów – 2
  • W Potworowie - 8
  • W Przysusze - 51
  • W Odrzywole - 1
  • W Rusinowie - 22
  • W Wieniawie - 24

Przypomnijmy, że swój pobyt w Polsce mogą zarejestrować wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego br. Osoby ubiegające się o nadanie numeru PESEL powinny przynieść ze sobą fotografię oraz dokument podróży. Najlepiej, żeby był to paszport, Karta Polaka lub inny dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku dzieci dopuszczalny jest akt urodzenia, również sporządzony w języku ukraińskim. Na miejscu będą pobierane odciski palców od osób, które ukończyły 12 rok życia. Dlatego, osoby te muszą zgłosić się osobiście podczas składania wniosku.
Warto zaznaczyć, że wielu samorządowców obawia się, że praca tych urzędów zostanie sparaliżowana. Uchodźca, który przyjdzie po PESEL musi mieć zdjęcie, wypełnić kwestionariusz, złożyć w odpowiedniej kratce podpis, trzeba też pobrać od niego odciski palców. Urzędnicy szacują ,że do obsługi jednej osoby potrzeba około 20 minut. Jednak w gminach powiatu przysuskiego w środę nie było widać dużego zainteresowania.

Co to jest numer PESEL:

To jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który jednoznacznie identyfikuje osobę fizyczną. Numer PESEL zawiera:

  • datę urodzenia,
  • numer porządkowy,
  • oznaczenie płci
  • liczbę kontrolną.

Jest niezbędny do tego, aby korzystać z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założyć firmę w Polsce.

Uchodźcy z Ukrainy na terenie powiatu przysuskiego

Około 500 uchodźców z Ukrainy uciekło przed wojną i znalazło przystań w gminach powiatu przysuskiego – to stan na 18 marca. Wielu z Ukraińców przyjęli Polacy do swych własnych domów.
Gmina Przysucha utworzyła wcześniej dziesięć potencjalnych miejsc, do których mogą być kierowani ludzie uciekający przed wojna na Ukrainie. Te miejsca znajdują się w miejscowościach: Dębiny - 10 osób, Gliniec - 10 osób, Janików - 25 osób, Janów - 10 osób, Pomyków - 10 osób, Ruski Bród - 10 osób, Zbożenna - 10 osób, Kozłowiec - 10 osób, Skrzyńsko - 10 osób, Wistka - 10 osób.15 marca w tych świetlicach przebywało łącznie 41 uchodźców.
W świetlicy w Janikowie przebywa 7 osób. Z kolei w świetlicy w Janowie zakwaterowano 12 osób, a w świetlicy wiejskiej w Zbożennie zakwaterowano 4 osoby. Do świetlicy w świetlicy w Skrzyńsku przyjęto 7 osób, a do świetlicy w Pomykowie – 11

Gmina Borkowice

W gminie Borkowice 18 marca przebywało 9 osób, wyłącznie w prywatnych domach. Sześć osób mieszka w Rzucowie, a troje – w Ruszkowicach. Kolejne miejsca są przygotowane w budynku w Ninkowie.

Gmina Gielniów

W gminie Gielniów przebywa około 20 uchodźców, wyłącznie w prywatnych domach. Gmina wskazała wojewodzie dwa miejsca miejsce w gminie, w których można przyjąć kolejne osoby.

Gmina Klwów

W gminie Klwów mieszkają Ukraińcy w prywatnych domach Polaków, ale liczba ta jest nieznana, szacunkowo jest to 50 osób. Sama gmina Klwów nie ma lokali socjalnych, ani świetlic, do których można przyjąć uchodźców.

Gmina Odrzywół

Na terenie gminy Odrzywół przebywało 27 uchodźców. Gmina Odrzywół przygotowała lokal na przyjęcie Ukraińców, to mieszkanie socjalne w siedzibie kluby Senior Plus w Odrzywole. Mieszka tam 8 osób z Ukrainy. Kolejnych 11 uchodźców zamieszkało w prywatnych domach: w Wysokinie, Odrzywole i Kłonnej.

Gmina Potworów

Gmina Potworów zgłosiła jeden lokal do ewentualnego przyjęcia uchodźców. To mieszkania socjalne w byłej szkole podstawowej w Długiem. Na razie jednak nikt tam nie mieszka, choć w najbliższych dniach być może dojedzie 4-ro osobowa grupa uchodźców.
Jest też kilkadziesiąt Ukraińców w prywatnych domach Polaków.

Gmina Rusinów

W Gminie Rusinów 18 marca mieszkało 32 Ukraińców, to głównie kobiety z dziećmi. Samorząd gminy przygotował dwa miejsca, w których można było przyjąć uchodźców. To lokal socjalny nad Ośrodkiem Zdrowia w Rusinowie. Ponadto do świetlicy w Brogowej przyjęto 11 osób. Kolejne cztery osoby zamieszkały w prywatnych domach.

Gmina Wieniawa

W gminie Wieniawa przebywa 121 uchodźców. W budynku w Brudnowie zamieszkało 83 Ukraińców, a w świetlicy w Kłudnie przebywa 38 kolejnych osób. Ponadto na terenie gminy Wieniawa może przebywać nawet 80 kolejnych uchodźców, w domach prywatnych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie