Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat szydłowiecki. Gminy stawiają na odnawialne źródła energii i rozmawiają z mieszkańcami

mk
Archiwum
22 i 23 maja w gminach Jastrząb, Mirów, Chlewiska i Orońsko odbyły się spotkania informacyjno-organizacyjne w ramach realizacji dostawy i montażu odnawialnych źródeł energii.

Cały projekt nosi nazwę „Dostawa i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na budynkach w Gminach Jastrząb, Mirów, Chlewiska, Orońsko oraz na budynkach użyteczności publicznej powiatu Szydłowieckiego”. Liderem tego przedsięwzięcia jest gmina Jastrząb.

Co zostanie zrobione w ramach zadnia?

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, którzy biorą udział w realizacji tego projektu. Każde spotkanie otwierali wójtowie poszczególnych gmin przekazując głos przedstawicielowi firmy Flexipower Group, która będzie realizować zadanie dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych.

Łącznie w ramach projektu zaplanowano montaż 347 instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej za kwotę ponad 6,2 miliona złotych. Przypomnijmy, że z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20 zostało przeznaczone na ten cel ponad 7,8 miliona złotych. Ponadto zamontowanych zostanie również 43 kolektorów słonecznych do podgrzewania wody oraz 36 pomp ciepła do między innymi zasilania centralnego ogrzewania. Instalacje zlokalizowane zostaną na dachach budynków mieszkalnych, gospodarczych, a także instytucji samorządowych.

Unijne dofinansowanie pozwoli również na wymianę 26 kotłów zasilanych paliwem tradycyjnym. Zostaną one wymienione na urządzenia zasilane biomasą. - Jest to duża odpowiedzialność, ale też powód do dumy i cieszy nas, że tak wiele osób z gmin Jastrząb, Mirów, Chlewiska i Orońsko chce wziąć udział w projekcie, co pokazała frekwencja na spotkaniach. Cieszy nas również zainteresowanie mieszkańców i nasz wspólny wpływ na rozwój gmin i dbałość o ekologię - mówił Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb.

Można podpisywać umowy

Podczas prezentacji mieszkańcy mieli okazję poznać techniczne wymogi i parametry paneli fotowoltaicznych oraz kolejne etapy postępowania montaży na nieruchomościach. Ważne jest, by kierować się wytycznymi, a w razie wątpliwości kontaktować się z wykonawcą inwestycji bądź urzędem w poszczególnej gminie.

Uczestnicy projektu, którzy zadeklarowali swój udział oraz wykazali chęć montażu instalacji, a także podpisali umowy mogą już zgłaszać się do swojej gminy w celu podpisania umowy wzajemnych zobowiązań. Osoby które rezygnują z montażu instalacji muszą zaś zgłosić się do urzędu w celu podpisania rezygnacji.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja Rady Miejskiej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie