Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat zwoleński z wyróżnieniem od ministra za działania na rzecz rodzin zastępczych

Patryk Samborski
Patryk Samborski
To bardzo prestiżowe wyróżnienie, które otrzymało zaledwie 10 samorządów w naszym kraju.
To bardzo prestiżowe wyróżnienie, które otrzymało zaledwie 10 samorządów w naszym kraju. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu
Powiat zwoleński znalazł się w zaszczytnym gronie dziesięciu samorządów z całego kraju, które zostały nagrodzone za największą aktywność w działaniach podejmowanych na rzecz deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej i rozwoju idei rodzicielstwa zastępczego. W poniedziałek, 14 listopada w warszawskim Pałacu Staszica wręczono wyróżnienia. Podczas wydarzenia samorząd powiatu reprezentował starosta Stefan Bernaciak wraz z kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu Barbarą Śliwą.

Powiat zwoleński dostał ministerialne wyróżnienie za działania na rzecz rodzin zastępczych. Przyznane zostało tylko 10 samorządom w Polsce

Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się w Sali Lustrzanej warszawskiego Pałacu Staszica. Na zaproszenie Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej Barbary Sochy pojawili się tu przedstawiciele dziesięciu samorządów mających największe osiągnięcia we wprowadzaniu deinstytucjonalizacji w systemie pieczy zastępczej. – Cieszę się, że już blisko 80 procent dzieci pozbawionych własnego domu znajduje się w rodzinach zastępczych. Wspieramy rodziców zastępczych, którzy tworzą pogotowia rodzinne – mówiła minister Marlena Maląg.

Co oznacza deinstytucjonalizacja? To inaczej odchodzenie od opieki w domach dziecka na rzecz tej organizowanej w środowisku rodzinnym i społeczności lokalnej.

Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych misji. Dzieci, które z różnych powodów trafiają do pieczy zastępczej, w rodzinach zastępczych mogą poczuć się jak w domu, stać się ich częścią, co trudno osiągnąć w instytucjach takich jak domy dziecka. Dlatego deistytucjonalizacja systemu pieczy zastępczej jest tak niezwykle ważna. Działania w tym zakresie podejmujemy poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu, którego pracownicy są mocno zaangażowani w pomoc dzieciom i ich opiekunom, za co im serdecznie dziękujemy

– podkreślił Stefan Bernaciak, starosta zwoleński.

Wyróżnionych zostało dziesięć samorządów z całego kraju, w tym miasto Chełm oraz powiaty: chełmski, kamieniogórski, karkonoski, kartuski, łosicki, sępoleński, słupecki, turecki i zwoleński.

Cieszymy się, że nasze działania na rzecz dzieci i rodzin zastępczych zostały zauważone. To dla nas bardzo miły gest, za który dziękujemy. Robimy wszystko, aby dzieci trafiające do pieczy zastępczej na terenie powiatu zwoleńskiego otrzymywały dobre warunki bytowe i poczucie bezpieczeństwa, a rodziny zastępcze odpowiednie wsparcie

– powiedziała Barbara Śliwa, kierownik PCPR w Zwoleniu.

Na zakończenie uroczystości wiceminister Barbara Socha pogratulowała wyróżnionym. – Wszystkim samorządom dziękuję za działania wskazujące na dobre rozumienie idei deinstytucjonalizacji i tworzenie atmosfery sprzyjającej rozwojowi rodzinnych form pieczy zastępczej – podsumowała wiceminister Barbara Socha.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie