Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Instytut Kultury w Iłży zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Retrospekcje. Powiat Radomski. Tym razem do Pionek

Barbara Koś
PIK
Powiatowy Instytut Kultury w Iłży zaprasza w poniedziałek, 23 maja, do Pionek, godzina 18, sala Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, aleja Jana Pawła II 7 , na kolejne spotkanie z cyklu „Retrospekcje. Powiat Radomski".

Tym razem mowa będzie o płytach. Czarna płyta - to przedmiot mocno pożądany w PRL. Najłatwiej marzenia o posiadaniu krążka było zrealizować w Pionach, bo to tu, w Pronicie, powstawały winyle.

O historii ich produkcji porozmawiamy na kolejnym spotkaniu z serii "Retrospekcje. Powiat Radomski" w sali Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Historia tłoczni płyt gramofonowych w Pionkach sięga lat 50. XX w. Wraz z zakończeniem wojny koreańskiej zmniejszyło się zapotrzebowanie na produkty zbrojeniowe. Ówczesne władze polityczne i resortowe zdecydowały, że należy poszerzyć zakres produkcji cywilnej, aby znaleźć zatrudnienie dla wielotysięcznej załogi. Technologię produkcji masy „Mikro” do tłoczenia płyt opracowano w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie przy udziale techników i inżynierów z Pronitu. Fabryka, aż do zakończenia produkcji płyt był jedynym wytwórcą tej masy w Polsce.

Początkowo Pronit tłoczył płyty dla podmiotów zewnętrznych jak „Muza”, „Wifon” „Tonpress”, czy „Polskie „Nagrania”. W 1960 r. wyprodukowano ponad 2,3 mln krążków, w 1975 r. o milion więcej.

W 1983 r. pionkowska firma otrzymała zgodę na swobodny wybór repertuaru w obszarze muzyki rozrywkowej i możliwość wydawania płyt pod własnym szyldem. Rok ten zakończono produkcją na poziomie prawie 6,1 mln płyt. W 1989 r. Pronit wypuścił 1.883.000 płyt a rok później, gdy ukazały się ostatnie krążki - 1.174.000. Na koniec 1990 r. zakład posiadał prawa autorskie do 269 tytułów.

- O "Czarnej płycie" z Pronitu porozmawiamy z: Jarosławem Szczypiorem, Markiem Majewskim i Łukaszem Trawczyńskim. Nie zabraknie też niespodzianki muzycznej- zapowiada Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury. Współorganizatorem wydarzenia w Pionkach jest CKZiU. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Magdalenie Wiśniewskiej za okazaną pomoc.

Patronat honorowy nad cyklem "Retrospekcje. Powiat Radomski" sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.

Oczywiście, spotkanie w Pionkach, jak i inne w ramach "Retrospekcji. Powiat Radomski" transmitowane będzie na żywo na fb PIK i na stronie Instytutu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie