Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Instytut Kultury zaprasza do Skaryszewa na spotkanie z cyklu "Retrospekcje. Powiat Radomski" na temat Wstępów

bk
Do sporządzenia zaproszenia na wydarzenie posłużyła ilustracja ukazująca Wstępy w Skaryszewie z 1876 roku z czasopisma "Kłosy" .
Do sporządzenia zaproszenia na wydarzenie posłużyła ilustracja ukazująca Wstępy w Skaryszewie z 1876 roku z czasopisma "Kłosy" . Materiały PIK
Powiatowy Instytut Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Retrospekcje. Powiat Radomski", które odbędzie się w środę, 30 marca, w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie oraz, jak zwykle, przed ekranami komputerów. Tym razem będą to Retrospekcje - Skaryszew.

Spotkanie na temat Wstępów w Skaryszewie organizuje Powiatowy Instytut Kultury

Powiatowy Instytut Kultury opowie o Skaryszewskich Wstępach i ich historii na kolejnym marcowym spotkaniu z cyklu „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Spotkanie odbędzie się 30 marca, o godzinie 18, w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie. Instytut zaprasza również do oglądania transmisji z wydarzenia na profilu „Retrospekcje. Powiat radomski” na portalu Facebook oraz retransmisji na stronie PIK.

Gośćmi spotkania będą:

  • Karolina Papaj - dżokej,
  • Piotr Kundys - hodowca koni,
  • Mariusz Wójcicki - właściciel Stadniny Hubertus,
  • Włodzimierz Płowiec - historyk i miłośnik Skaryszewa,
  • Zdzisław Mroczkowski - radny powiatu radomskiego, wieloletni obserwator Wstępów.

Współorganizatorami marcowej edycji wydarzenia są: Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie oraz Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie.

Historia Wstępów

Król Władysława IV Waza w 1633 roku wydał przywilej na jarmark ruchomy „post Dominica Quadragessimea proxima singularis annis”, czyli w najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu, każdego roku w Skaryszewie. Gdy w 1785 roku biskup Kasper Cieciszowski otrzymał w wieczyste posiadanie od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Skaryszew i okoliczne ziemie, postanowił wykorzystał prawo do jarmarku, żeby rozwinąć handel końmi. Koniec XVIII wieku był to bowiem czas, gdy konie coraz powszechniej zaczęto wykorzystywać w gospodarstwach, do prac polowych.

Historia początków skaryszewskich „Wstępów” jest bez wątpienia niezwykle interesująca. Jeszcze bardziej jednak pasjonuje wszystkich główny przedmiot oraz jednocześnie podmiot tego jarmarku czyli koń.

Dla tych zwierząt co roku na „Wstępy” przyjeżdżają tysiące sprzedających, kupujących oraz widzów. Jarmark i towarzyszący mu festyn to obecnie nie tylko wydarzenie handlowe, ale przede wszystkim jedna z największych atrakcji naszego regionu. W tym roku impreza została przełożona, ze względu na epidemię koronawirusa i zagrożenie wścieklizną, z marca na lipiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie