Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie kolejowe połączenie z Grójca do Warszawy? Gmina zakwalifikowała się do rządowego programu

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Archiwum
Połączenie kolejowe Grójca z Warszawą staje się coraz bardziej realną perspektywą. Samorząd będzie ubiegał się o pieniądze na ten cel. Do załatwienia pozostaje jednak wiele formalności, gmina musi opracować plan przebiegu nowej linii.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku. 79 zgłoszonych propozycji spełnia kryteria i cele Programu i może być zakwalifikowanych do drugiego etapu naboru. Teraz zadaniem samorządów będzie między innymi opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei.

Muszą pokryć część kosztów

Wśród wniosków zakwalifikowanych do drugiego etapu naboru znalazł się projekt Grójca. - Celem programu jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tysięcy mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, lecz wymagają usprawnienia. W wyniku wcześniejszych rozmów i współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego przyjęliśmy propozycję objęcia roli lidera projektu - informował w sobotę na swoim profilu na Facebooku burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda.

Jak informuje dalej włodarz, samorządy będą pracowały na udostępnionych przez Polskie Linie Kolejowe dokumentach przetargowych dla inwestycji punktowych lub liniowych. Ponadto wnioskodawcy pozyskają niezbędne dokumenty, opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Gmina zobowiąże się także pokryć piętnaście procent wartości inwestycji oraz finansowania przewozów minimum czterech par pociągów przez pięć lat. Na razie nie są nigdzie upubliczniane ewentualne koszty budowy trasy kolejowej z Grójca do stolicy.

Burmistrz, który na Facebooku odpowiadał na zapytania oraz komentarze mieszkańców, dodał, że samorząd będzie starał się o fundusze unijne na pokrycie 15-procentowe wkładu, jak mówi, zainteresowane udziałem w finansowaniu budowy są też okoliczne gminy, na terenie których znalazłaby się linia kolejowa. Studium planistyczne, które gmina musi wykonać w ciągu najbliższego roku, ma określić dokładny przebieg nowej linii.

Realizacja do 2028 roku

Po drugim etapie projekty będą podlegały szczegółowej ocenie, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w rządowym programie. Kolej Plus ma być realizowana do 2028 roku. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury program jest wart 6,6 miliarda złotych, w tym 5,6 miliarda stanowią środki Budżetu Państwa i około miliard fundusze samorządów.

- Połączenie Grójca z Warszawą linią kolejową jest ogromną szansą na rozwój, nie tylko gmin, ale i mieszkańców. Niewybaczalnym błędem byłoby, gdybyśmy nawet nie spróbowali ubiegać się o udział w projekcie. Dlatego, kiedy pojawiły się jakiekolwiek szanse na zrealizowanie marzeń wielu grójczan, przystąpiliśmy do udziału w przedsięwzięciu - zaznacza burmistrz Dariusz Gwiazda.

Oprócz Grójca z regionu radomskiego w drugim etapie programu znalazł się też projekt budowy linii łączącej Kozienice z trasą kolejową numer 8.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie