MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy Białobrzeskich Mistrzów Ortografii 2018 - dyktando napisali uczniowie i dorośli

ik
Profesor Andrzej Markowski był przewodniczącym komisji konkursowej, przygotował też tekst białobrzeskiego dyktanda. Na zdjęciu z laureatkami konkursu ortograficznego.
Profesor Andrzej Markowski był przewodniczącym komisji konkursowej, przygotował też tekst białobrzeskiego dyktanda. Na zdjęciu z laureatkami konkursu ortograficznego. MGOK Białobrzegi
Beata Białkowska w kategorii dorosłych uczestników oraz Konrad Solarski w kategorii - młodzież dostali tytuły Białobrzeskiego Mistrza Ortografii. Dyktando napisało w 130 osób.

W Białobrzegach od lat jest organizowany Konkurs Ortograficzny o Złote Pióro Burmistrza. Uczestniczą w nim mieszkańcy całego powiatu białobrzeskiego. Z dyktandem w tym roku zmagało się oz 130 osób, byli wśród nich uczniowie, ale też dorośli mieszkańcy.

Profesorskie dyktando

Tekst dyktanda przygotował tradycyjnie profesor Andrzej Markowski, członek Rady Naukowej Instytutu Języka Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor Markowski był też szefem komisji konkursowej. Zasiedli w niej także nauczyciele szkół w powiecie.

Tekst dyktanda odczytał profesor Andrzej Markowski, było w nim wiele pułapek ortograficznych. Profesor przygotował tekst pod tytułem „Zbierać każdy może”, tematem była filatelistyka.

Najlepsi nagrodzeni

Tytuł tegorocznego Białobrzeskiego Mistrza Ortografii otrzymali: Beata Białkowska w kategorii dorosłych uczestników oraz Konrad Solarski z białobrzeskiego liceum w kategorii - młodzież. Drugą nagrodę dostała Aleksandra Bień z białobrzeskiego gimnazjum, natomiast trzecią Weronika Górska, uczęszczająca do Liceum w Białobrzegach.

Wyróżnienia dostały: Krystyna Pośnik, Beata Stróżyczak - Kos, Jolanta Głąbikowska, Katarzyna Korza, Katarzyna Bomba, Oliwia Gołasz, Natalia Laskowska, Julia Łukasiewicz oraz Marta Lewandowska.

Tekst dyktanda
Zbierać każdy może

Różne bywają hobby, ale jednym z najpopularniejszych jest zbieranie znaczków pocztowych, czyli filatelistyka. Znaczki, czy jak w nieodległej przeszłości niekiedy mówiono marki pocztowe, potrafią zafascynować niejedną i niejednego. Te miniobrazki, nierzadko różnokolorowe, przenoszą nie przypadkiem w nieznane krainy lub ukazują ekstrawydarzenia z odległej i nieodległej przeszłości. Zachwycają superbarwnymi rysunkami egzotycznych okazów flory i fauny. Kiedy niekiedy przypominają zapomnianych bohaterów, a czasem już dziś antybohaterów z przeszłości.
Doprawdy jest w czym wybierać! Nie sposób bowiem kolekcjonować wszystkiego. Trzeba by się od razu zdecydować na to, czy zbiór ma być jedno- czy wielotematyczny, a może chronologiczny? Czy zbierać znaczki stemplowane czy niestemplowane? Czy odrzucać z góry kancery, czy też przechowywać je z osobna w klaserze niepokazywanym na co dzień, schowanym gdzie indziej niż pozostałe.
A ileż wrażeń może dostarczyć kompletowanie na przykład znaczków z widokami stolic, dla przykładu - pozaeuropejskich. Bo najpierw trzeba byłoby się zorientować, czy dane miasto na pewno jest stolicą. Dajmy na to, czy takie Nairobi to stolica Kenii? A co jest stolicą Australii – Sydney, Melbourne czy mała Canberra? Czasem są to problemy nie do rozstrzygnięcia.
Może nie trudniej byłoby zbierać znaczki upamiętniające wydarzenia historyczne? Na przykład powstanie listopadowe albo dużo odleglejszy w czasie hołd pruski? Można by też przerzucić się na historię powszechną i zbierać znaczki z obrazkami z rewolucji francuskiej albo tak zwanej rewolucji październikowej.
Najwdzięczniejsze jest jednak z pewnością zbieranie miniarcydzieł filatelistycznych z obrazami ptaków i roślin. Piękne makolągwy, malutkie raniuszki, majestatyczne bażanty i cietrzewie to prawdziwy raj dla oka. A wielokwiatowe różowofioletowe różaneczniki, wielobarwne gladiolusy czy długo kwitnące bratki – to superkomponenty zbiorów tematycznych.
Nuże więc do dzieła – kolekcjonujmy, wymieniajmy się i zapraszajmy na oglądanie naszych kolekcji.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie