Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozyteczna lekcja ekologii dla uczniów z Przysuchy z Hortexem

Sok
uczniowie technikum i branżowej szkoły I stopnia z Zespołu Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze wraz z nauczycielami po raz drugi uczestniczyli w akcji proekologicznej  Hortex Naturalnie.
uczniowie technikum i branżowej szkoły I stopnia z Zespołu Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze wraz z nauczycielami po raz drugi uczestniczyli w akcji proekologicznej Hortex Naturalnie. Archiwum
Poza licznymi rozwiązaniami proekologicznymi, w które Hortex inwestuje w zakładzie w Skrzyńsku firma ma także swój wkład w budowanie postaw proekologicznych i dbałości o czystą planetę. Po raz kolejny jest organizatorem akcji Hortex Naturalnie. Podobnie, jak rok temu, partnerami inicjatywy był Zespół Szkół nr 2 im. Skowyry w Przysusze, EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań SA oraz Nadleśnictwo Przysucha.

Jako firma bardzo dużą wagę przykładamy do zagadnień związanych z ochroną środowiska, stąd pomysł na akcję Hortex Naturalnie. W tym roku szczególną uwagę zwracamy na czystość lasów oraz budowanie świadomości segregowania i recyclingu opakowań. Lasy są naszym wspólnym dobrem, o które powinniśmy dbać. Chętnie korzystamy z ich dobrodziejstwa – są miejscem odpoczynku, dzięki nim oddychamy czystym powietrzem, ale także chronią zasoby wodne. Zabrudzić można je szybko, ale zalegające w nim śmieci rozkładają się bardzo długo, co jest nie tylko nieestetyczne ale także niebezpieczne. – powiedział Przemysław Bartkowiak, Dyrektor ZPOW Hortex w Skrzyńsku.

Las brudzi się szybko, czyści powoli

Problem dzikich wysypisk śmieci powstających w lesie z roku na rok jest coraz mniejszy, ale wciąż istnieje. Zjawisko to prowadzi jednak do zaburzeń funkcjonowania drzewostanów jak i żyjących w nich organizmów. Pozostawione odpady z czasem zaczynają się rozkładać, na skutek czego następuje rozwój bakterii chorobotwórczych i grzybów. Torebki foliowe mogą zostać połknięte przez zwierzęta, co może doprowadzić nawet do śmierci. Problemem są również porzucone metalowe odłamki oraz szkło, które pozostawione w lesie mogą stanowić zagrożenie i skutkować okaleczeniami zwierząt. Śmieci pozostawiane w lesie nie ulegają naturalnemu rozkładowi i bardzo długo zalegają w środowisku. Wspomniane jednorazowe torebki foliowe pozostają w środowisku ponad 100 lat, metalowe puszki około 100 lat, zaś szkło nawet kilka tysięcy lat, ponieważ praktycznie nie ulega rozkładowi. - zauważa Nadleśniczy Nadleśnictwa Przysucha Czesław Korycki.

Większość z tych śmieci po odpowiedniej segregacji jest przetwarzana i wykorzystywana powtórnie np. tworzywa sztuczne po zmieleniu i przetworzeniu mogą być przerobione m.in. na materiały budowlane i izolacyjne, wyroby plastikowe, części do samochodów czy ubrania. Szklane butelki po umyciu można ponownie napełniać lub wytwarzać z nich nowe wyroby, z baterii odzyskuje się metale i używa ponownie – zauważa Pani Beata Pielaszek, specjalista ds. sprzedaży z EKO-PUNKT – Organizacji Odzysku Opakowań SA.

Bardzo istotną częścią pracy leśników jest prowadzenie edukacji przyrodniczo-leśnej wśród społeczności. Najbardziej otwarte na edukację są grupy przedszkolne i uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, chociaż młodzież również chętnie podejmuje trudne tematy, zwłaszcza te związane z ochroną środowiska. Niekwestionowaną zaletą prowadzenia zajęć w terenie jest możliwość dostrzeżenia działania pewnych zjawisk na żywym przykładzie, jakim jest drzewostan. Piękno i wyjątkowość polskich lasów dają niezwykle szerokie możliwości poznawania otaczającej nas wszystkich przyrody – powiedział Nadleśniczy Nadleśnictwa Przysucha Czesław Korycki.

II Edycja Hortex Naturalnie

8 października 2018 uczniowie technikum i branżowej szkoły I stopnia z Zespołu Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze wraz z nauczycielami po raz drugi uczestniczyli w akcji proekologicznej HORTEX NATURALNIE. W wydarzeniu wzięło udział 94 uczniów technikum i 26 uczniów szkoły branżowej.

II edycja akcji podobnie jak w roku ubiegłym odbyła się na terenie Nadleśnictwa Przysucha. W ramach tegorocznej akcji uczniowie czterech klas zbierali śmieci wzdłuż dwóch tras wyznaczonych w leśnictwie Rawicz. Po przebyciu blisko 5 km uczniom udało się zebrać 10 worków śmieci, każdy po 120 litrów. Dzięki ich pracy odwiedzający przysuskie lasy będą mogli cieszyć się pięknem przyrody bez widoku szpecących krajobraz śmieci.

Później podczas pikniku ekologicznego uczennice technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z nauczycielami dla wszystkich uczestników przygotowały ciepły posiłek z produktów Hortex.

Podczas akcji uczniowie nie tylko zbierali śmieci, ale także wykazali się wiedzą na temat flory i fauny przysuskich lasów. Ważnym czynnikiem dydaktycznym było stoisko EKO-PUNKT, na którym uczniowie mogli nauczyć się zasad sortowania śmieci, poznać produkty pozyskane z odpadów i uczestniczyć w konkursie na temat szeroko rozumianej ekologii: segregowania odpadów, pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. – zauważa Małgorzata Bednarska Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze.

Na zakończenie wyróżniający się uczniowie otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez ZPOW Hortex Przysucha i EKO-PUNKT. Wszyscy z chęcią uczestniczyli w wydarzeniu i już zgłosili swój akces do akcji przyszłorocznej. Niewątpliwie pomysł firmy HORTEX na promowanie zachowań proekologicznych poprzez angażowanie młodzieży w działania na rzecz środowiska naturalnego to bardzo dobra forma edukacji. Zdecydowanie łatwiej i szybciej uczymy się poprzez działanie, a nie wykłady czy pogadanki – twierdzi Małgorzata Bednarska Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie