MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwe cuda rękodzielnicze w Iłzy

/inia/
Na jarmarku na pewno zobaczymy Genowefę Kargul, najstarszą przedstawicielkę rękodzieła, blisko 90 letnią tkaczkę z Wólki Modrzejowej.
Na jarmarku na pewno zobaczymy Genowefę Kargul, najstarszą przedstawicielkę rękodzieła, blisko 90 letnią tkaczkę z Wólki Modrzejowej. Ł. Wójcik
Cuda z wikliny, drewna czy koronek.

Program imprezy:

Program imprezy:

11 - Ogłoszenie konkursów dla twórców ludowych
11 - 18 - Pokazy technik rękodzielniczych i sprzedaż wyrobów sztuki ludowej
13 - Uroczyste otwarcie Jarmarku
13.30 - Koło Gospodyń Pakosław
14 - Zespół Jasieniec
14.30 - Klub Seniora Domu Kultury
15 - "Seredzanki"
15:30 - Kapela Braci Czubaków
16 - Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród
17 - Kapela Ludowa z Małomierzyc "Jaskółki"
17.30 - Kapela z Bliżyna
18:30 - Gwiazda wieczoru: Kapela podwórkowa "Halniacy"
21 - Zabawa ludowa przy Kapeli Zdzisława Kwapińskiego z Radomia

Ponad 70 twórców ludowych będzie prezentować swoje wyroby podczas XVIII Jarmarku Sztuki Ludowej. O ludowy klimat dodatkowo zadbają kapele ludowe, które wystąpią na scenie.

Impreza odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Jak co roku na kramach będzie można podziwiać i nabyć cuda z drewna, gliny, wikliny, niepowtarzalne obrazy czy ręcznie tkane kilimy.

WRACAJĄ DO ŁASK

Jarmark Sztuki Ludowej to jedyna tego typu impreza w regionie, na której można nabyć unikatowe wyroby rękodzielnicze. - Tego typu wyroby wracają do łask - mówi Teresa Niewczas, wiceprezes Towarzystwa Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży. - Z każdym rokiem mamy coraz więcej nowych wystawców. Co ciekawe, są to coraz młodsze osoby.

W iłżeckim amfiteatrze zaprezentują się twórcy z Mazowsza i województwa świętokrzyskiego. Będzie ceramika z Warszawy, malarstwo ze Skarżyska czy Ostrowca Świętokrzyskiego. Swoje prace wystawią również twórcy z Radomia. Nie zabraknie też przedstawicieli z terenu gminy Iłża. - Swój udział potwierdzili już stali bywalcy, między innymi zajmująca się lalkarstwem Rozalia Siwiec, najstarsza przedstawicielka rękodzieła blisko 90 letnia tkaczka z Wólki Modrzejowej, Genowefa Kargul, tkaczka Jadwiga Czubak czy radomski rzeźbiarz Adam Sobień -wylicza Teresa Niewczas.

CUDA, CUDEŃKA

Twórcy zaprezentują unikatowe dzieła z takich dziedzin jak między innymi: garncarstwo, kowalstwo, haft i koronka, plastyka obrzędowa, bednarstwo, plecionkarstwo, wiklina i wiele innych. Podczas imprezy będzie można podpatrzeć jak powstają te cuda.

Spod rąk pani Genowefy Kargul na oczach zwiedzających powstają piękne kilimy, Adam Sobień na swoim stoisku rzeźbi drewniane kapliczki a Paweł Winiarski z Błazin wykuwa metalowe cudeńka. Rzemieślnicy bardzo chętnie opowiadają o swojej pracy, próbują nawet nauczyć swojego fachu odwiedzających jarmark.
Jak co roku twórcy wezmą udział w konkursie na wykonanie dzieła sztuki ludowej, w kategorii, którą reprezentują.

Podczas imprezy ludowy klimat imprezy wzbogacą także znane kapele ludowe. Na scenie zobaczymy: zespół Jasieniec, Klub Seniora Domu Kultury, Seredzanki, Kapela Braci Czubaków, kapela ludowa z Małomierzyc "Jaskółki", kapela z Bliżyna, kapeli Zdzisława Kwapińskiego z Radomia. Gwiazdą wieczoru będzie kapela podwórkowa Halniacy.

Imprezę organizuje Towarzystwu Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży. Patronat nad jarmarkiem objął starosta radomski, burmistrz Iłży i rada miejska w Iłży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie