Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Radomia: jest decyzja w sprawie przedszkoli

ik
Tak przeciwko planom magistratu protestowali rodzice.
Tak przeciwko planom magistratu protestowali rodzice. Izabela Kozakiewicz
Miasto częściowo wycofuje się z nowych pomysłów.

Komunikat w tej sprawie przygotowało biuro prasowe magistratu.

Czytamy w nim między innymi: "Po analizie opinii zespołu ds. reorganizacji placówek oświatowo-wychowawczych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Radomia, przedstawionej Prezydentowi Miasta w związku z propozycją uspołecznienia przedszkoli samorządowych, Prezydent Andrzej Kosztowniak zdecydował o jej częściowej modyfikacji. "

To dyrektorzy i pracownicy zdecydują, czy uspołecznić przedszkole. Tylko oni będą mogli przejąć przedszkola i prowadzić je, jako niepubliczne.

Pierwsza propozycja mówiła o tym, że w przyszłym roku przedszkola będą przejmować wyłącznie pracownicy. W kolejnych w konkursach mogłyby startować także podmioty zewnętrzne.

Jak będzie wyglądało uspołecznienie także czytamy w komunikacie biura prasowego:

"Zgodnie z propozycją, Gmina przekazywała będzie dotację na każde dziecko w przedszkolu niepublicznym w wysokości 80% ustalonych w budżecie Gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym w przeliczeniu na 1 dziecko. Nowo powstałe przedszkola funkcjonowałyby w dotychczasowych obiektach przedszkoli publicznych, użyczonych w bezpłatne użytkowanie na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. Budynki, tereny oraz wyposażenie byłyby przeznaczone na działalność przedszkolną, ale majątek pozostałby własnością miasta.

Podmiot przejmujący przedszkole zobowiązany byłby do prowadzenia placówki w standardzie nie gorszym niż funkcjonujące przedszkola publiczne., tj. stosowania zasad odpłatności za korzystanie z przedszkola niepublicznego w wysokości obowiązującej dla przedszkoli publicznych; zapewnienia personelu pedagogicznego posiadającego pełne kwalifikacje; pozostawienia jak największej liczby dotychczasowych pracowników; zapewnienia wszystkim wychowankom wyżywienia według ich potrzeb; zachowania bądź przedłużenia godzin otwarcia przedszkola; ponoszenia kosztów eksploatacji (tj. remontów bieżących, natomiast koszty remontów kapitalnych ponosiłaby Gmina), ubezpieczenia budynku oraz utrzymania budynku i terenu w należytym stanie estetycznym i technicznym, niepogorszonym w stosunku do wyjściowego. Rezygnacja z prowadzenia przedszkola niepublicznego musiałaby być złożona co najmniej 6 miesięcy przed zakończeniem roku szkolnego."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie