MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z języka polskiego z Echem Dnia. W Radomiu uczniowie mieli podejście do egzaminu w nowej formule. Zobacz zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- To ostatnia możliwość sprawdzenia, jak może wyglądać język polski  na maturze w maju – mówił  Adrian Mędrek,  uczeń   Szkół imienia 72 Pułku Piechoty Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.
- To ostatnia możliwość sprawdzenia, jak może wyglądać język polski na maturze w maju – mówił Adrian Mędrek, uczeń Szkół imienia 72 Pułku Piechoty Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu. Antoni Sokołowski
- Może będą „Dziady” Mickiewicza, a najlepiej, jakby było coś z „Lalki” Bolesława Prusa - zgadywali uczniowie Szkół imienia 72 Pułku Piechoty Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu. We wtorek 14 marca maturzyści z tej szkoły, podobnie jak uczniowie innych szkół w Radomiu i regionie, zasiedli do próbnej matury z języka polskiego.

Próbny egzamin w Radomiu do matury w nowej formule

Język polski na poziomie podstawowym może sprawić kłopot maturzystom na majowym egzaminie dojrzałości. Dlatego kilkaset uczniów w całym regionie przystąpiło Próbnej Matury z Echem Dnia, by sprawdzić swój stan wiedzy. Przede wszystkim jest to egzamin w nowej formule.

Zobacz więcej:

- Trudno przewidzieć, czy pytania będą łatwe, czy trudne. Wiadomo, że sam egzamin jest dłuższy, niż kiedyś, trzeba dobrze wykorzystać czas – mówiła Natalia, jedna z maturzystek. To pierwsza matura do której podchodzą uczniowie, którzy nie chodzili do gimnazjów. Naukę w liceach rozpoczęli od razu po szkole podstawowej.

Uwaga! Arkusze i odpowiedzi znajdą się też zaraz po próbnej maturze, każdego dnia - we wtorek, środę i czwartek, 14,15 i 16 marca na portalu echodnia.eu

- Trzeba pamiętać, że tegoroczny egzamin dojrzałości, w maju, zostanie przeprowadzony w nowej formule. Dlatego ważne jest, by każdy uczeń zapoznał się z dokładnymi wymaganiami i przykładowymi arkuszami. To nasze kolejne próbne podejście do matury. Życzę wszystkim uczniom, by w maju wszyscy zdali egzaminy – mówi Katarzyna Kołodziejska, dyrektorka Szkół imienia 72 Pułku Piechoty Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.

Nauczyciele dodawali, że starają się pomagać każdemu uczniowi i uczennicy, każdemu maturzyście, by jak najlepiej przygotować wszystkich do majowych egzaminów. - Egzamin z języka polskiego jest obowiązkowy na maturze i trzeba go zdać jak najlepiej. Warto więc teraz jeszcze sobie sprawdzić, jaki materiał jest do przerobienia. To już jest kolejny nasz sprawdzian do matury w naszej szkole, bo mieliśmy taki próbny egzamin jesienią – mówi Anna Michałowska, nauczycielka w Szkołach imienia 72 Pułku Piechoty Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.

Próbna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się we wtorek 14 marca o godzinie 8.00 i trwa 240 minut. Nowością na maturze 2023 z języka polskiego jest brak możliwości korzystania ze słowników. Próbny egzamin z polskiego nie jest obowiązkowy. Szkoły mogą do niej przystąpić lub nie. W środę 15 marca, drugi dzień próbnych matur, z matematyki. W czwartek będzie język angielski.

Ważne informacje

Arkusz maturalny z języka polskiego i matematyki przygotowywali specjaliści z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, którzy są także egzaminatorami.

Arkusze egzaminacyjne z języka angielskiego na poziomie podstawowym kolejny już raz opracowali specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Wszystkie arkusze przygotowujemy na poziomie podstawowym, nauczyciele otrzymają schematy oceniania, ale jak co roku apelujemy do naszych pedagogów, aby nie wystawiali uczniom ocen.

Matura z polskiego w 2023. Kiedy jest i jak wygląda? Zmiany podane przez CKE

Uczniowie zastanawiają się, czy tegoroczna matura będzie łatwiejsza, czy trudniejsza. W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 26 stycznia 2023 dyrektor CKE podkreślił, że w związku z tym, że maturzyści przez 1,5 roku uczyli się zdalnie, wprowadzono udogodnienia, także na egzaminie z języka polskiego. Wspomniał o tym, że:

  • lista lektur na maturę 2023 jest okrojona
  • uczniowie zmierzą się z mniejszą liczbą zadań, niż to początkowo było przewidziane, ale czas pracy pozostanie taki sam
  • za cały arkusz będzie można otrzymać 60, a nie 70 punktów.

Matura z polskiego odbędzie się 4 maja 2023 (czwartek) o godzinie 9.00. Uczniowie na rozwiązanie zadań będą mieli aż 240 minut. Pisać mogą więc do godziny 13.00. Oznacza to, że czas pracy znacznie się wydłuża w stosunku do matury w formule 2015 (wówczas było 170 minut). W arkuszu znajdzie się jednak więcej zadań.

  • Zdający otrzymają dwa arkusze. Pierwszy z nich został podzielony na części: „Język polski w użyciu. Test” oraz „Test historycznoliteracki”. W drugim uczeń będzie musiał zmierzyć się z wypracowaniem
  • Zamiast streszczenia, które najczęściej występowało na maturze, trzeba będzie napisać notatkę syntetyzującą
  • Zmieniła się także forma wypracowania maturalnego oraz kryteria oceniania. Zdający będzie musiał odwołać się także do wybranego kontekstu

„Język polski w użyciu. Test”. Jak wygląda nowa matura?

Pierwszą częścią matury z polskiego w 2023 roku jest część „Język polski w użyciu. Test”. Uczeń musi odpowiedzieć na pytania na podstawie tekstów (czytanie ze zrozumieniem). Tym razem pytania dotyczą dwóch podanych tekstów, co może stanowić pewne wyzwanie.

o przeanalizowaniu próbnych zadań egzaminacyjnych i tych zamieszczonych w arkuszu pokazowym można dojść do wniosku, że najczęściej pojawiają się: zadania prawda/fałsz, zadania krótkiej odpowiedzi oraz zadania ABCD. Ostatnim zadaniem, z jakim trzeba się zmierzyć w tej części egzaminu, jest napisanie notatki syntetyzującej na podstawie zarówno pierwszego, jak i drugiego tekstu. Warto więc ćwiczyć tę umiejętność.

„Test historycznoliteracki” na maturze z polskiego. Jak wyglądają zadania?

Nowością na maturze z polskiego jest część, którą nazwano „Test historycznoliteracki”. Sprawdza on znajomość utworów z konkretnych epok, ale także umiejętność pracy z tekstem, rozpoznawanie motywów mitologicznych czy biblijnych, a także analizowanie i interpretowanie utworów prozatorskich, lirycznych, dramatycznych, ale również ikonicznych (na przykład obrazów). Ponadto uczniowie mają za zadanie zinterpretować plakat (najczęściej sztuki teatralnej) nawiązującej do lektury.

Wypracowanie maturalne 2023. Najważniejsze zmiany

Maturzyści zastanawiają się, ile słów powinna mieć rozprawka na maturze 2023. Okazuje się, że limit się zwiększył. Jakie zmiany zaszły, jeżeli chodzi o rozprawkę maturalną?

  • Rozprawka na maturze 2023 i 2024 będzie musiała zawierać minimum 300 wyrazów (od kolejnych lat liczba ta zwiększy się do 400). Z kolei na maturze w formule 2015 trzeba było napisać wypracowanie na przynajmniej 250 wyrazów
  • Uczeń w swojej pracy nie będzie musiał odwoływać się do fragmentu lektury podanego w arkuszu (takiego fragmentu w ogóle nie będzie), ale do wybranej lektury obowiązkowej. Spis ten zostanie zamieszczony w arkuszu
  • Zdający będzie miał do wyboru dwa tematy
  • W rozważaniach będzie trzeba się odwołać do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów (minimum dwóch).

Z jednej strony nowe wypracowanie maturalne może być dla uczniów trudniejsze (chociażby ze względu na zwiększenie liczby słów), z drugiej zaś ta wypowiedź cechuje się większą swobodą. To uczeń decyduje, w jaki sposób skonstruuje swój wywód, do jakich lektur i kontekstów się odwoła.

Próbna matura z języka polskiego z Echem Dnia. W Radomiu uczniowie mieli podejście do egzaminu w nowej formule. Zobacz zdjęcia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie