Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program wymiany pieców od marszałka. Nieliczni złożyli deklaracje

Mateusz Kaluga
Zainteresowanie miejskim programem było znacznie większe. Ludzie czekali w długiej kolejce.
Zainteresowanie miejskim programem było znacznie większe. Ludzie czekali w długiej kolejce. Tadeusz Klocek
Od 30 marca mazowieckie samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów polegających na wymianie urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne. Do wydania jest przeszło 12,4 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

W Radomiu ten pomysł spotkał się ze znikomym zainteresowaniem mieszkańców zaproponowanym przez marszałka województwa mazowieckiego.

Nie składają wniosków

Wpłynęło zaledwie 13 deklaracji od mieszkańców zainteresowanych projektem.

- To zdecydowanie za mało, abyśmy mogli ubiegać się o pieniądze. Niestety okazało się, że warunki jakie postawił marszałek są dla większości mieszkańców nie do spełnienia - mówił nam wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik.

Zastępca prezydenta miasta podkreślił jednocześnie, że osób, które pytały o szczegóły programu było znacznie więcej. Wszystkim jednak były udzielane szczegółowe informacje. Ostatecznie tylko nieliczni zdecydowali się na złożenie deklaracji o otrzymanie dotację.

Wina zasad?

Przypomnijmy, że wśród wielu warunków stawianych wnioskodawcom było między innymi dostarczenie świadectwa energetycznego lub audytu energetycznego oraz zadeklarowanie, że w wyniku realizacji projektu budynek mieszkalny osiągnie określone standardy energetyczne. Dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych miało być możliwe pod warunkiem zapewnienia znacznej redukcji dwutlenku węgla w odniesieniu do istniejących instalacji o co najmniej 30 procent w przypadku zmiany spalanego paliwa.

Łatwiejsze miejskie programy?

- Znikome zainteresowanie udziałem w tym programie pokazuje, że mieszkańcy oczekują prostych rozwiązań. Tak było w przypadku rządowego programu „Kawka” i tak jest w przypadku miejskich dotacji na likwidację pieców węglowych. W tym roku w naszym budżecie mamy zapisaną na ten cel kwotę 900 tysięcy złotych. To pieniądze, które przede wszystkim przeznaczymy na sfinansowanie wniosków złożonych w zeszłym roku. Mam jednocześnie nadzieję, że na nowo zostaną uruchomione rządowe programy, dzięki którym będzie można udzielić dotacji jeszcze liczniejszej grupie zainteresowanych - dodaje wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Ważny projekt

Zanieczyszczenia pochodzące z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób, przyczyniają się do coraz większego smogu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie