Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Cięcie dobiega końca. Co jeszcze przed nami?

Agnieszka WITCZAK
"Cięcie” ma w Szydłowcu wielu zwolenników. Były warsztaty, spotkania, zajęcia tematyczne.
"Cięcie” ma w Szydłowcu wielu zwolenników. Były warsztaty, spotkania, zajęcia tematyczne. z archiwum organizatorów "Cięcia”
Warsztaty kreatywnej mody, wykłady o hip-hopie, koncerty, debaty i pokazy filmów.

A to ciekawe

A to ciekawe

W sobotę Marcin Masecki będzie koncertował na pianinie o niezwykłej historii. Kilka lat temu podczas pijackiej awantury instrument został porąbany siekierą na części. Zrekonstruował go Wiesław Zielonka. - Pan Zielonka zebrał części pianina i złożył w całość. Rekonstrukcja zajęła mu ponad dwa lata. Brakujące części dorobił. Na przykład klawisze powstały z drzwi od lodówki - opowiada Inga Pytka - Sobutka.
W Szydłowcu i okolicznych gminach urządzenia skonstruowane przez mieszkańców można spotkać niemal na każdym kroku. Od domowego radia czy traktorów-SAMów, po siłownie, kosiarki, spawarki i sprzęty domowe. W tym kontekście zrekonstruowane pianino staje się pewnego rodzaju świadectwem miejscowej kultury.

To tylko niektóre z elementów projektu "Cięcie", którego tegoroczna edycja dobiega końca. Sprawdzamy, co jego uczestnikom podobało się najbardziej i co jeszcze w programie.

"Cięcie" w Szydłowcu zorganizowano już drugi raz. Impreza inaugurująca trwała trzy dni, 31 sierpnia - 2 września, a zajęcia odbywały się w zamku. Cały cykl otworzyły "Wakacyjne ostatki". Zorganizował je pomysłodawca i twórca projektu, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu - Zamek.

Do udziału w tegorocznej edycji "Cięcia" organizatorzy zaprosili również lokalne animatorki kultury z Szydłowca z Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie - Projektoriat, Muzeum Sztuki Nowoczesnej z Warszawy i Krytykę Polityczną.

MASA ATRAKCJI

- W ramach imprezy odbyły się między innymi: pokazy filmów, koncerty, warsztaty projektowania mody, improwizacje freestylowe hip - hopu, czy wykład na temat tuningu - opowiada Inga Pytka - Sobutka z Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie Projektoriat.

We wrześniu na potrzeby "Cięcia" zaadaptowano Świetlicę przy ulicy Radomskiej 7 w Szydłowcu. Rezydowali tam partnerzy projektu. Aż do 16 września stała się ona salonem Krytyki Politycznej. Podejmowano tematy związane z ekologią, wytwarzaniem ozdób i recyclingiem.

W końcu lokal przy Radomskiej 7 został udostępniony na lokalne inicjatywy mieszkańców Szydłowca oraz Okrągły Stół dla Kultury. Uczestnicy tych działań podjęli między innymi takie tematy jak: wpływ nas samych na otaczającą nas przestrzeń, a także nasze miasto i okolicę. Okrągłemu Stołowi towarzyszyły pokaz filmów studentów z Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej profesora Grzegorza Kowalskiego z warszawskiej ASP nakręconych w Szydłowcu w 2011 roku.

KONCERT NA FINAŁ

Na zakończenie tegorocznego projektu odbędzie się koncert solowy znanego pianisty Marcina Maseckiego. Start w sobotę, 6 października, o godzinie 16 w świetlicy, w Broniowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie