Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Strefa Kultury 26 - 600" ma ruszyć w Radomiu (zdjęcia)

Barbara Koś
Założenia "Strefy” przedstawił gościom Sejmiku  Włodzimierz Pujanek – dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia”.
Założenia "Strefy” przedstawił gościom Sejmiku Włodzimierz Pujanek – dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia”. Barbara Koś
Co ma wspólnego kultura z turystyką? Jak się okazuje wiele. W czwartek, 25 września, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" obradował VIII Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego.
Dyrektorzy  mówili o swoich placówkach - IIona Jaroszek-Nowak, dyrektor skansenu, –zaprezentowała   Muzeum Wsi Radomskiej.
Dyrektorzy mówili o swoich placówkach - IIona Jaroszek-Nowak, dyrektor skansenu, –zaprezentowała Muzeum Wsi Radomskiej. Barbara Koś

Dyrektorzy mówili o swoich placówkach - IIona Jaroszek-Nowak, dyrektor skansenu, -zaprezentowała Muzeum Wsi Radomskiej.
(fot. Barbara Koś)

"Strefa kultury 26-600" to zaprezentowane podczas Sejmiku nowe radomskie przedsięwzięcie kulturalne. Założenia "Strefy" przedstawił gościom, przedstawicielom mazowieckich samorządów, stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju turystyki oraz lokalnych organizacji turystycznych, Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

Zgodnie z projektem, cztery instytucje kultury z Radomia: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum imienia Jacka Malczewskiego i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli jak również kilka firm prywatnych, zaoferują mieszkańcom i turystom odwiedzającym Radom szeroki wachlarz propozycji.

- Znajdą się w nim usługi dotyczące internetowej obsługi i zakupu biletów, jak również gastronomiczne i hotelarskie - mówił Włodzimierz Pujanek.

Powstanie szlak kulturalny łączący poszczególne instytucje. Pojawią się również infokioski pozwalające na rezerwację i kupno biletów, zaplanowanie optymalnej trasy oraz uzyskanie szczegółowych danych dotyczących aktualnej oferty placówek kultury.

Kolejnym elementem przedsięwzięcia jest portal internetowy. Wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać zindywidualizowane programy zwiedzania, przeczytać o atrakcjach Radomia i okolic oraz zrobić elektroniczną rezerwację biletów.

Ponadto będą wydane ulotki i katalogi promujące instytucje biorące udział w projekcie oraz zostaną utworzone specjalne mobilne aplikacje.

Skąd pomysł projektu?

- Coraz częściej odwiedzający nas ludzie zwracali uwagę, że chcą wiedzieć co ciekawego dzieje się w radomskiej kulturze - tłumaczył dyrektor Pujanek. - A nie mają czasu szukać propozycji poszczególnych placówek w internecie. Dlatego uznaliśmy, ze potrzebne jest działanie kompleksowe.

Ten zintegrowany system sprzedaży biletów, portal internetowy i kioski multimedialne to właśnie oferta turystyki kulturalnej Radomia, dzięki której Radom będzie mógł stać się ciekawym turystycznie i kulturalnie punktem na mapie Mazowsza.

Obrady Sejmiku już się rozpoczynają.
Obrady Sejmiku już się rozpoczynają. Barbara Koś

Obrady Sejmiku już się rozpoczynają.
(fot. Barbara Koś)

Turystyka staje się przemysłem

Podczas Sejmiku omówiono nowe strategie rozwoju turystyki dla województwa mazowieckiego.
Turystyka, jak podkreślano to coraz poważniejsza dziedzina gospodarki. W ubiegłym roku turystyka przyniosła Mazowszu 30 miliardów złotych. Dzisiaj jest to bardzo poważna dziedzina gospodarki, w której musi być współpraca wielu instytucji, wielu ludzi żeby uzyskać efekt.
Turystyka staje się też przemysłem, który może dawać miejsca pracy. Chodzi więc o to, aby z ofertą turystyczną docierać jak najszerzej, i chwalić się tym, co mamy najlepszego w regionie.

Podczas Sejmiku wręczono certyfikaty przyznawane przez Polską Organizację Turystyczną dla najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów w konkursie - Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2014. Nagrody trafiły do ośmiu placówek i organizacji na Mazowszu.

Uczestnicy Sejmiku wzięli udział w otwarciu wystawy "Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa i inspiracja" w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze, zorganizowanej w ramach obchodów Roku Kolberga na Mazowszu.

Powstały w Elektrowni projekt zyskał poparcie Zarządu Województwa i otrzymał unijne wsparcie w wysokości prawie 500 tysięcy złotych. Całkowita wartość projektu to przeszło 665 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie