Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przypomną postać wybitnego elektryka

/jp/
Wiesław Michalski, wiceprezes radomskiego Stowarzy-szenia Elektryków Polskich prezentuje popiersie Włodzimierza Krukowskiego wykonane przez Adama Gugałę z Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej.
Wiesław Michalski, wiceprezes radomskiego Stowarzy-szenia Elektryków Polskich prezentuje popiersie Włodzimierza Krukowskiego wykonane przez Adama Gugałę z Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej. J.Petz
Elektrycy z Radomia chcą przywrócić pamięć o uczonym światowej sławy - twórcy polskiej metrologii elektrycznej Włodzimierzu Krukowskim.

Ważne

Międzynarodowe Seminarium poświęcone pamięci profesora Włodzimierza Krukowskiego odbędzie się dziś w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Radomiu przy ulicy Struga 7a. Początek seminarium o godzinie 11.
Wezmą w nim udział naukowcy z polskich uczelni, ale też profesorowie Politechniki Lwowskiej. Zorganizowano też ekspozycję pamiątkowych eksponatów, będą również stoiska firm działających w branży elektrycznej.

Na początek zorganizowano seminarium poświęcone wybitnemu radomianinowi, wykonano jego popiersie. W planach jest złożenie wniosku o nadanie jednej z ulic imienia Włodzimierza Krukowskiego.

NIEZWYKŁY ŻYCIORYS

- To bardzo ciekawa postać i niezwykły życiorys. Mało kto wie, że w przedwojennej Europie pracowało około milion mierników elektrycznych zbudowanych według patentów Krukowskiego - - mówi Wiesław Michalski, wiceprezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. - Pamięć o Włodzimierzu Krukowskim zachowała się na przykład w niemieckich zakładach Siemens, ale też na Politechnice Lwowskiej. Szkoda tylko, że nie w jego rodzinnym mieście, czyli Radomiu.

RADOMSKIE KORZENIE

Wlodzimierz Krukowski urodził się w Radomiu w 1887 roku. Jego ojciec Anotni był prawnikiem, matka córką urzędnika miejskiego. Studiował najpierw w Uniwersytecie w Petersburgu, a potem w Politechnice w niemieckim Darmstadzie.

Pracował w wielkiej fabryce liczników Siemens - Schuckert w Norymberdze, gdzie był kierownikiem laboratorium elektrotechnicznego. Po powrocie do Polski w 1926 roku najpierw wykładał w Politechnice Warszawskiej, a potem Politechnice Lwowskiej.

Zostawił po sobie 23 prace naukowe, tłumaczone na wiele języków i około 60 patentów. Po zajęciu Lwowa przez Niemców, w nocy z 3 na 4 lipca Krukowski został aresztowany i natychmiast rozstrzelany wraz z liczną grupą polskich uczonych środowiska lwowskiego. Uczonemu nie pomogły ogromne zasługi, jakie oddał dla niemieckiego przemysłu elektrotechnicznego.

JEGO ULICA?

W radomskim seminarium będzie uczestniczył między innymi Stefan Sokolnicki, profesor Politechniki Wrocławskiej, syn Gabriela Sokolnickiego - profesora Politechniki Lwowskiej współpracującego niegdyś z Włodzimierzem Krukowskim.
Elektrycy z Radomia chcą wystąpić do Rady Miejskiej o nazwanie jednej z ulic w mieście imieniem Włodzimierza Krukowskiego. Wiesław Michalski uważa, że mogłaby to być na przykład uliczka dojazdowa do siedziby radomskiego oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie