MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przysucha. Podsumowanie roku 2016 - najważniejsze wydarzenia

Antoni Sokołowski
Styczeń. Beata Polak (z lewej) wrzuca datek do puszki uczennic: Klaudii Szcześniak, Wiktorii Widulińskiej i Leny Pękal.
Styczeń. Beata Polak (z lewej) wrzuca datek do puszki uczennic: Klaudii Szcześniak, Wiktorii Widulińskiej i Leny Pękal.
To był ciekawy rok w powiecie przysuskim. Gościliśmy pielgrzymów na Światowych Dniach Mlodzieży, były Dni Kolbergowskie, dożynki, ale i zamykane szkoły, inwestycje drogowe

Styczeń

WOŚP w Przysusze

Ponad 18 tysięcy złotych zebrali wolontariusze sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Przysusze podczas 24. Finału WOŚP. W mieście i na terenie powiatu przysuskiego, w niedzielę 10 stycznia pieniądze na sprzęt medyczny dla oddziałów pediatrii i geriatrii zbierało 43 wolontariuszy. Natomiast w Domu Kultury, w Przysusze występowały zespoły muzyczne i licytowano gadżety Orkiestry. Finał uświetnił pokaz fajerwerków.

Luty

Debata o bezpieczeństwie

W sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Gielniowie odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa mieszkańców gminy Gielniów. Zaproszeni goście dyskutowali z mieszkańcami gminy o trapiących problemach i sposobach ich rozwiązywania. Było to spotkanie z cyklu organizowanych w naszym województwie dyskusji poświęconych szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Celem spotkania było włączenie obywateli w wypracowanie lokalnych rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Istotnym elementem spotkania było przedstawienie założeń i celów wdrażanego programu „Mapy zagrożeń”.

Marzec

Pamięć o żołnierzach

7 marca w Młodzieżowym Ośrodku wychowawczym w Kolonii Szczerbackiej odbył się uroczysty apel podczas, którego uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych określano są również jako „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. Wychowankowie przedstawili zebranym sylwetki wybranych żołnierzy, zapalili znicz pamięci. Żołnierze Wyklęci byli uczestnikami walk o niepodległą Polskę w latach 1939 - 1956. Walczyli po II wojnie światowej z komunistyczną władzą o

Kwiecień

Zamknęli szkołę

28 kwietnia na wniosek Wójta Gminy Odrzywół podjęta uchwała o zamknięciu PSP w Myślakowicach . Za tą trudną decyzją głosowali wszyscy radni Rady Gminy. Wcześniej Gmina uzyskała zgodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty i rodziców dzieci. Związki zawodowe działające w oświacie nie zajęły w tej sprawie stanowiska. Obecnie do oddziału „0” i I-VI uczęszcza 18 dzieci. Zajęcia odbywają się w klasach łączonych. W następnym roku w szkole uczyłoby się 13 dzieci, a w następnym 4 i jeszcze w następnym tylko jedno. Jedynym powodem zamknięcia tej szkoły jest brak dzieci. Subwencja oświatowa która ma finansować oświatę oparta jest o liczbę dzieci. W związku z niżem demograficznym na terenach wiejskich i w gminie Odrzywół, samorządy wiejskie borykają się z coraz większymi problemami finansowymi, które pogłębiają konieczność przygotowania od 1 września b.r. wystarczającej liczby miejsc w oddziałach przedszkolnych dla dzieci 3-6 letnich. Zamknięcie PSP w Myślakowicach tylko w części w następnych latach poprawi sytuację finansową oświaty w gminie Odrzywół. W budynku po szkole w Myślakowicach gmina Odrzywół zamierza otworzyć Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej dla osób min. ze schorzeniami neurologicznymi Obecnie trwają starania o przyznanie na ten cel środków z budżetu wojewody i PFRON. W Myślakowicach gmina otworzy filię Gminnej Biblioteki Publicznej. Zostanie utrzymana Izba Regionalna. Gmina zapewni takie warunki lokalowe i instruktora dla zespołu dziecięco-młodzieżowego „Mateuski”, a także umożliwi korzystanie z pomieszczeń dla Nadpilicznego Koła Gospodyń Wiejskich. Czynne będzie też boisko sportowe i plac zabaw.

Maj

Noc muzeów

14 maja po raz kolejny Muzeum im. Oskara Kolberga włączyło się w międzynarodową akcję „Noc Muzeów”. W programie znalazły się propozycje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pierwsi zwiedzający pojawili się w dworze Dembińskich już po godzinie 16.00. Najmłodsi goście wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach historycznych i artystycznych. W ramach zajęć edukacyjnych towarzyszących nowej ekspozycji „Rzemiosło w Przysusze. Cech ślusarski” odbyło się rysowanie największej kłódki i klucza w mieście oraz rodzinne quizy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty tkackie i nauka tradycyjnego haftu opoczyńskiego.

Czerwiec

17. Dni Przysuchy i 57. Dni Kolbergowskie, odbyte w pierwszy weekend czerwca przyciągnęły do Przysuchy sympatyków muzyki i amatorów spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi w pięknej scenerii przysuskiego parku. W sobotę na scenie muszli koncertowej do późnych godzin wieczornych trwało muzyczne show. Wystąpili m.in. Poznakowski Band, Katarzyna Góras finalistka Must Be The Music, „Kwartet z Dwójki” i Przysuska Orkiestra Dęta. Do tańca zagrzewali DJ Gomezz i zespół After Party. W sobotę na koncerty do Przysuchy przybyło ponad dwa tysiące osób. Całość uatrakcyjnił pokaz sztucznych ogni. Wiele atrakcji zapewniono także dzieciom. W parku stanęły dmuchane zjeżdżalnie, wodne kule, stoiska z zabawkami.

Lipiec

Światowe Dni Młodzieży

„Przyjmij pielgrzyma” to hasło części obchodów Światowych Dni Młodzieży, odbywających się w ramach „Dni w Diecezjach”. Organizatorem pobytu młodych pielgrzymów była w Przysusze parafia pw. Miłosierdzia Bożego, Urząd Gminy i Miasta w Przysusze, Starostwo Powiatowe, oraz Dom Kultury poczynili wiele przygotowań na przyjęcie gości. Wolontariusze z Przysuchy towarzyszyli 21 lipca młodzieży przybyłej z Węgier, Włoch i Brazylii w wycieczce do Warszawy. Dzień później wszyscy udali się na pielgrzymkę do Studzianny. Tam z pielgrzymami spotkał się ks. bp. Henryk Tomasik, który podziękował władzom samorządowym gmin i miast za pomoc i zaangażowanie w organizację pobytu pielgrzymów. W mszy uczestniczyła też młodzież m.in. z Ukrainy, Rosji, Białorusi i Armenii. Z kolei w sobotę wolontariusze towarzyszyli swoim gościom w spotkaniu, w Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie w ramach obchodów „Dni w Diecezji”, wspólnie spędzali czas pielgrzymi z kilkunastu krajów świata, a potem był Apel Młodych. Niedziela 24 lipca była dniem rodzinnym, pielgrzymi spędzili ją w gronie rodzin, które przyjęły ich w swoich domach. Do Krakowa na centralne spotkanie z Ojcem Świętym pielgrzymi z Przysuchy wyruszyli w poniedziałek 25 lipca.

Sierpień

Podziękowali za chleb

Dożynki Powiatowo - Gminne odbyły się w Rusinowie w niedzielę, 14 sierpnia. Najpierw była Msza Święta w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył biskup Adam Odzimek. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Nauczycielski Canto.

Biskup podziękował rolnikom za ich trud i zaznaczył, że chociaż dobra cywilizacyjne ułatwiają pracę gospodarzy, to ich wysiłek w dalszym ciągu powinien być doceniany. - Nigdy nie braknie trudu ludzkiego, doglądania i błagania niebios: o deszcz, by wszystko rosło właściwie, ale również o to, by deszcz i spiekota nie niszczyły ludzkiej pracy - mówił biskup Odzimek, dziękując za chleb, którego nie byłoby bez pracy rolników. - Życzę wam, aby to dzisiejsze święto było wyrazem naszego podziękowania, złożenia wam ukłonu - dodał biskup.

Z kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła wierni przeszli w korowodzie na pobliskie boisko gminne. Tam rozpoczęła się część oficjalna święta plonów.

- Dzisiaj w Rusinowie spotykamy się z prawdziwymi patriotami, którzy nie tylko mówią o patriotyzmie, ale przede wszystkim swoją pracą i wysiłkiem dają od ponad tysiąclecia jego dowód - mówił między innymi Marian Niemirski, starosta przysuski, zauważając, że o ile pogoda była w tym roku dla rolników łaskawa, to problem stanowi cena produktów.

Wrzesień

Obchody w Stefanowie

18 września 2016 roku w lasach przysuskich, w miejscu, gdzie przed laty istniała wieś Stefanów, odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę, którą 26 września 1944 roku stoczył z wojskami niemieckimi 25 pułk piechoty Armii Krajowej.

Głównym organizatorem wydarzenia był wójt gminy Gielniów inż. Władysław Czarnecki. Msza święta polowa odprawiona została pod przewodnictwem ks. Antoniego Dydycza, biskupa seniora diecezji drohiczyńskiej. Oprawę muzyczną zapewnił chór gimnazjalny z Gielniowa, orkiestra wojskowa z Radomia, a także zespół sygnalistów leśników. Jedynym żołnierzem 25 pp AK obecnym na uroczystości była ppłk dr Halina Kępińska-Bazylewicz z Piotrkowa Trybunalskiego. Licznie zameldowali się przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, strażacy, leśnicy, służba więzienna, nawet służba celna. Tradycyjnie rocznica bitwy była okazją do przypomnienia wydarzeń z 1952 r. Wtedy tzw. „władza ludowa” słusznie obawiając się, że na tym terenie znajdują schronienie partyzanci antykomunistycznego podziemia, dokonała wysiedlenia na Ziemie Odzyskane mieszkańców Stefanowa i kilku puszczańskich osad.

Październik

Otwarcie przychodni

13 października władze samorządowe uczestniczyły w uroczystym otwarciu pracowni endoskopowej w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przysusze. Pracownia endoskopowa w przysuskim szpitalu to inwestycja mająca na celu poszerzenie oferty usług medycznych dla mieszkańców powiatu o nowoczesne endoskopowe procedury diagnostyczno-lecznicze. Ogólna wartość inwestycji to 400 tys. zł. Samorząd Gminy i Miasta Przysucha wsparł szpital kwotą 30 tys. zł z przeznaczeniem na zakup wyposażenia do pracowni. W uroczystym otwarciu pracowni endoskopowej uczestniczył Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w towarzystwie Grzegorza Dziekana, dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przysusze dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządowych władz powiatu przysuskiego, personel medyczny oraz konsultanci: Jacek Rafał Imiela konsultant krajowy ds. chorób wewnętrznych i Marek Stopiński wojewódzki konsultant w dziedzinie interny. Pomieszczenia nowo otwartej pracowni endoskopowej poświęcił ks. kanonik Stanisław Traczyński.

Listopad

Inwestycje w Odrzywole

Kilka inwestycji zrealizowano w Odrzywole. Jedną z ciekawszych inwestycji jest siłownia napowietrzna. Na niewielkim placyku przy ulicy Opoczyńskiej na Osiedlu w Odrzywole stanęły urządzenia do ćwiczeń fizycznych i każdy może z nich skorzystać. Można też prezejść się nowymi chodnikami przy drodze do cmentarza i na ulicy Łąkowej. Trotuary są już oddane do użytku. Odnowiona droga do cmentarza wygląda okazale. Nowy chodnik oświetlają lampy zasilane energią słoneczną. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo pieszych, a ławki umożliwią odpoczynek.

Grudzień

200 lat szkolnictwa

W 1816 roku powstała w Przysusze pierwsza szkoła elementarna, a w grudniu odbyły się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy wydarzenia podkreślili, że przed 200 laty szkoła powstała w ramach ogólnopolskich szkół tworzonych przez Komisję Edukacji Narodowej. Dziś przyszedł czas na podsumowanie dokonań w oświacie.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez biskupa Henryka Tomasika, ordynariusza diecezji radomskiej. W kościele stawili się uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Przysusze i władze samorządowe. Po południu odbyły się obchody jubileuszowe w przysuskim Domu Kultury. Najpierw otwarto wystawę „Publiczna Szkoła Powszechna w fotografii w latach 1928 - 1939”, którą przygotowała dr Agnieszka Zarychta Wójcicka z Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze. Historię „200 lat szkolnictwa podstawowego w Przysusze” przedstawił Robert Fidos, historyk i wójt Borkowic. Następnie Edward Pawlik, pisarz i regionalista, podzielił się szkolnymi wspomnieniami z okresu po II wojnie światowej, a wieloletnia nauczycielka, Janina Szymańska, opowiedziała o swojej pracy zawodowej. Na scenie zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej numer 1 w programie artystycznym. Najmłodsi recytowali i śpiewali piosenki.

Życzenia złożył wszystkim Tadeusz Tomasik, burmistrz Przysuchy i jednocześnie podziękował wszystkim organizatorom i występującym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie