Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przytyk może odzyskać prawa miejskie, ruszą konsultacje społeczne w tej sprawie

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Przytyk może wystąpić o przywrócenie praw miejskich. Miejscowość przestała być miastem niemal 160 lat temu, po powstaniu styczniowym.
Przytyk może wystąpić o przywrócenie praw miejskich. Miejscowość przestała być miastem niemal 160 lat temu, po powstaniu styczniowym. Archiwum
Jest historyczna okazja, by Przytyk odzyskał prawa miejskie, stracone po powstaniu styczniowym, które wybuchło w 1863 roku. Rada Gminy ma już za sobą pierwszą dyskusję w tej sprawie, niedługo mają rozpocząć się konsultacje społeczne.

Przytyk ma po latach szansę na przywrócenie praw miejskich

Impulsem do rozpoczęcia starań o przywrócenie praw miejskich Przytykowi, było pismo Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła skierowane do gminy. Wojewoda zaproponował podjęcie specjalnej procedury odzyskania praw miejskich Przytyka, utraconych po powstaniu styczniowym.

- Wojewoda zaproponował rozpoczęcie procedur przywrócenia praw miejskich miejscowościom, które utraciły swoje przywileje po powstaniu styczniowym. Na ostatniej sesji Rady Gminy, wraz z radnymi i sołtysami obecnymi na posiedzeniu dyskutowaliśmy więc o przywróceniu praw miejskich Przytykowi – powiedział Dariusz Wołczyński, Wójt Gminy Przytyk.

Do tej pory obowiązujące przepisy blokowały starania się o odzyskanie praw miejskich takim miejscowościom, jak Przytyk. Trudno było sprostać wymogom, choćby liczby ludności w danej miejscowości. Potrzeba było przynajmniej dwóch tysięcy mieszkańców, a w Przytyku mieszka mniej ludzi, choć bezpośrednio przylegają do Przytyka inne miejscowości, takie jak Podgajek, czy, nieco dalej - Zameczek. Jednak specjalna ścieżka prawno-administracyjna związana z rocznicą 160-lecia powstania styczniowego pozwala teraz ominąć ten wymóg liczby ludności. Obecnie w samym Przytyku mieszka ponad 1000 osób, ale gminę, dla której Przytyk jest siedzibą – zamieszkuje około 7 300 osób.

- Zanim podejmiemy starania o przywrócenie praw miejskich, muszą się odbyć konsultacje społeczne. Wkrótce takie się odbędą, bo od lat, na początku roku, prowadzimy spotkania we wszystkich sołectwach naszej gminy. Na pewno jednym z tematów tegorocznych spotkań z mieszkańcami będzie nadanie praw miejskich Przytykowi – dodaje Dariusz Wołczyński.

Przywrócenie praw miejskich Przytykowi, poza historyczną sprawiedliwością i niewątpliwym prestiżem dla mieszkańców, nie stanowi dodatkowych obciążeń dla gminy. Nie wzrosną więc podatki tylko z przekształcenia wsi w miasto, a gmina nadal może korzystać z takich programów wsparcia finansowego, jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Przytyk może jeszcze zyskać na przywróceniu praw miejskich, bo moglibyśmy skorzystać z programów rewitalizacji i zdobyć dofinansowanie na kolejne zadania – dodaje wójt Dariusz Wołczyński.

Przytyk ma bardzo długą historię. Prace historyków wskazują że w roku 1393 wydano decyzję o lokacji miasta. Przytyk od początku istnienia należał do rodziny Podlodowskich herbu Janina, których siedzibą był Zameczek - dawniej zwany Ostrów. Przywilej Kazimierza Jagiellończyka z 1463 roku wspomina o opłatach targowych i mostowych w Przytyku w czasie tygodniowych targów.

W 1868 roku Przytyk zamieszkiwało 1440 osób. Jednym z najważniejszych wydarzeń w wielowiekowej historii Przytyka stało się ogłoszenie ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku, mocą którego Przytyk utracił prawo miejskie. Ten sam los spotkał jeszcze 335 miast z Królestwa Polskiego, jako represje po powstaniu styczniowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie