Pytamy specjalistów, jak bezpiecznie jeździć po rondzie. Zapraszamy Czytelników do dyskusji

Redakcja
Po artykule o kolizji naszego czytelnika na rondzie Dmowskiego w Radomiu dostaliśmy wiele sygnałów od innych osób. Okazuje się, że ilu kierowców - tyle opinii na temat zasad jazdy przez ronda.

W czwartek "Echu"

W czwartek "Echu"

W czwartek na łamach "Echa" opublikujemy opinię Mariana Witkowskiego, członka Zespołu do spraw Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i przedstawiciela Automobilklubu Radomskiego. Według niego kolizję spowodował Robert Ciesielski. Wytyka naszemu czytelnikowi kilka błędów.

Przypomnijmy, że problem zrodził się po zdarzeniau pana Roberta Ciesielskiego. W sierpniu miał kolizję na rondzie Dmowskiego w Radomiu. Jechał z ulicy Kwiatkowskiego w stronę M1 prawą stroną jezdni i zderzył się z samochodem jadącym od M1 w aleję Jana Pawła II. Twierdzi, że wyjechał na rondo z ulicy Kwiatkowskiego przy prawej krawędzi jezdni i miał zamiar pojechać dalej w aleję Grzecznarowskiego, w stronę M1. Jednak tuż za zjazdem w aleję Grzecznarowskiego, prowadzącą w stronę dworca kolejowego, w jego samochód uderzyło audi. Sprawa została skierowana do sądu grodzkiego, a ten nałożył na kierowcę mandat - 200 złotych.

Zaczynamy dyskusję na temat zasad jazdy i interpretacji przepisów ruchu drogowego. Na początek o zdanie zapytaliśmy Bogumiła Leśniewskiego, specjalistę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jakie są podstawowe zasady poruszania się na rondach dwupasmowych?

- Wjeżdżając na rondo dwupasmowe, należy zająć właściwy pas ruchu, zgodny z kierunkiem jazdy. Skręcając w lewo lub zawracając na rondzie trzeba zająć lewy pas ruchu. Pan Robert jechał prawym pasem, popełnił więc wykroczenie, bo poruszał się po pasie niezgodnym z kierunkiem jazdy, ale nie jest sprawcą tej kolizji. Podstawowa zasada to ustąpić pierwszeństwa pojazdowi z prawej strony albo zmieniając pas ruchu.

Ale rondo Dmowskiego nie ma wyznaczonych pasów ruchu.

- Nie zmienia to faktu, że na jezdni ronda mieszczą się dwa samochody, więc zgodnie z prawem o ruchu drogowym, mamy dwa pasy ruchu. Jeśli namalowane byłyby pasy, to kierowca będący na lewym pasie, widzi, że zmienia pas ruchu. Artykuł 22 mówi wyraźnie: kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. To znaczy, że chcąc opuścić jezdnię ronda, przy zmianie pasa ruchu, musimy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym na sąsiednim pasie, na który lub przez który musimy przejechać. Nie jest istotne, czy pasy są wyznaczone, czy nie. Pani, która uczestniczyła w kolizji, wymusiła pierwszeństwo.

Niektórym kierowcom wydaje się, że pani pierwsza była na rondzie, więc miała pierwszeństwo.

- Nie wiadomo, kto pierwszy wjechał na rondo. Jeśli kolizja miałaby miejsce przy wjeździe na rondo, to wina leżałaby po stronie pana Ciesielskiego, zgodnie z tym, że wjeżdżając na rondo, należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się już na jezdni ronda.

Bogumił Leśniewski

Ma 52 lata. Specjalista bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest przewodniczącym Radomskiego Stowarzyszenia Kierowców Rondo, członkiem Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto i koordynatorem podprogramu "Bezpieczny i Racjonalny Ruch Drogowy", wiceprzewodniczącym Zespołu do spraw Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Radomiu. Hobby: turystyka, nie tylko lokalna.
(fot. I. Gajewska)

Jaką zasadę przyjąć, jeżdżąc po rondach?

- Jestem przeciwnikiem określania szczegółowych zasad poruszania się na skrzyżowaniu o ruchu orężnym. Należy poruszać się zgodnie z przepisami, to znaczy przed wjazdem na skrzyżowanie zająć odpowiedni pas ruchu zgodny z kierunkiem jazdy oraz przestrzegać przepisów przy każdej zmianie pasa ruchu, po którym się poruszamy. To znaczy trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się prawym, sąsiednim pasem lub wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony. Pan miał możliwość zajęcia wolnego pasa ruchu, więc nieistotne, że pani już była na rondzie. Każdy ma swój pas, którego powinien się trzymać. Egzaminatorzy uczą kierowców, że zjazd z ronda powinien nastąpić z prawego pasa. Tymczasem zjazd, wbrew powszechnej opinii, dozwolony jest zarówno z lewego, wewnętrznego, jak i z zewnętrznego pasa ruchu jezdni ronda. Zgodnie z "Wytycznymi projektowania skrzyżowań drogowych, część II Ronda" opracowanym przez dzisiejszą Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad, na dwupasmowych rondach średnich i małych nie przewiduje się przeplatania pojazdów na jezdni ronda. Według tego, kierowcy nie maja fizycznej możliwości zmiany pasa ruchu na zewnętrzny między sąsiednimi wylotami. Czasem ta odległość jest równa długości półtora samochodu, więc nie ma takiej możliwości. Jest to zaplanowane już przy projektowaniu.

Jak poprawić bezpieczeństwo na tego typu skrzyżowaniach?

- Zastanawiano się nad tym już w 2005 roku, w czasie seminarium pod patronatem profesora Ryszarda Krystka z Ministerstwa Infrastruktury. Jednak to nie doprowadziło do wypracowania jasnych zasad ruchu i poprawy bezpieczeństwa. Dlatego trzeba zacząć od nowa dyskusję na ten temat.
Dobrym pomysłem byłoby kompletne oznakowanie wjazdów strzałkami kierunkowymi, a szczególnie wprowadzenie oznakowania poziomego na jezdni ronda. Dotyczy to zarówno ronda klasycznego, jak i tak zwanego "nowoczesnego" jak NSZ czy Kisielewskiego. Przed wjazdem na ronda w Stanach Zjednoczonych stoją znaki wyraźnie informujące, z którego pasa ruchu może pojechać prosto lub na przykład w lewo. Kierowca może właściwie podejmować decyzje, więc nie popełnia błędów.

Wideo

Komentarze 54

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
remo

W tej sytacji opisanej pojazd nr2 zajal zly pas do wykonania takiego manewru pomimo ze przepisy nie okreslaja tego dokladnie. Jak sie skreca w lewo to przed rondem zajmuje sie lewy pas, bo jak jeden pojazd zajmie lewy pas a drugi prawy to ten pierwszy nie bedzie mogol z ronda zjechac, bo jeden drugiemu droge zajedzie. Po to sie odpowiednie pasy zajmuje do manewrow. Wyjatek jest dopiero jak sa swiatla bo swiatla okreslaja kierunek ruchu. Wtedy z ronda zjezdzasz po zmianie swiatel.

s
sddf

żanujący kraj który nie potrafi sobie poradzić z przepisami dotyczącymi rond, i tak będą się kłócić do końca życia o to kto jak powinien jezdzić, ku..wa co za ohydny kraj debili !

G
Gość

Komunikat:...../watch?v=IZ_Y0TfIz_Q

Wezwanie Czerwiec 2018 Działanie A - Podaj Dalej !!!!!!!

 

T
Tomek

Widzę, że piszący artykuł ma żadne pojęcie o ruchu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Znajdujący się na rondzie zawsze i bezwzględnie ma obowiązek ustąpić autom jadącym z jego prawej strony włącznie z tymi uczestnikami którzy właśnie na nie wjeżdżają chyba, że znaki stanowią inaczej. I zanim ktoś się nie zgodzi przypomnę, że większość "rond" przed wjazdem na niego jest oznaczone dwoma znakami: C-12 i A-7. To właśnie znak A-7 sprawia, że zmienia się organizacja ruchu względem NORMALNEGO poruszania się po nim. Tak więc autor mówi bzdurę mówiąc o ogólnych zasadach ruchu na "rondach".

 
G
Gość
W dniu 06.10.2017 o 15:02, Bartosz napisał:

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji więc zapytam się tutaj, spotkałem się dzisiaj z sytuacją że jakiś facet wjeżdżając na rondo przejechał przez jego wysepkę, chciałem się zapytać czy jest to dozwolone A jeśli tak to w jakich przypadkach?

Na jednopasowych rondach zorganizowanych zgodnie z nakazem znaku C-12 z namalowaną lub wyniesioną przejezdną wyspą, czyli na "mini rondach", wyspa jest wyłączona z ruchu, tak jak przejezdny pierścień na małych i średnich rondach. Przejezdna jest tylko DLA TYLNYCH OSI długich pojazdów.

B
Bartosz

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji więc zapytam się tutaj, spotkałem się dzisiaj z sytuacją że jakiś facet wjeżdżając na rondo przejechał przez jego wysepkę, chciałem się zapytać czy jest to dozwolone A jeśli tak to w jakich przypadkach?

G
Gość
W dniu 16.07.2016 o 04:24, Maja napisał:

A gdzie to w Radomiu mamy sąd grodzki? Ba, nawet w Polsce takiego nie mamy. I to od dobrych kilku lat...

Grodzki, to taka pani posłanka.

M
Maja

A gdzie to w Radomiu mamy sąd grodzki? Ba, nawet w Polsce takiego nie mamy. I to od dobrych kilku lat...

T
Tomasz Drobnik

Cytat: "Tymczasem zjazd, wbrew powszechnej opinii, dozwolony jest zarówno z lewego, wewnętrznego, jak i z zewnętrznego pasa ruchu jezdni ronda." Nie mówmy o opiniach, tylko o przepisach. Który przepis pozwala na taki manewr podczas zjazdu czyli podczas skrętu w prawo? Próba dopasowania przepisów do wymyślonych zasad jazdy po "rondzie" skutkuje tym, że podważa się kolejny przepis. W ten sposób kierowcy zamiast jeździć zgodnie z przepisami muszą uważać na tych, którzy stosują niepisane zasady ruchu.

W
Wapniak

do mo

I nikogo nie zabiłeś?!?!?! To istny cud! Widać kierowcy stosują z powodzeniem zasadę ograniczonego zaufania. Tylko dzięki temu idioci myślą, że "umjo" jeździć.

j
jaś

ostrożność i odrobina kultury rozwiąze problem !!!!!!!!!!!!!!

 

U
Urzędnik

najważniejsze ...być może to poniektórym idiotom wydaje się banalne ale....przy wjeżdzie na rondo pokazujcie gdzie jedziecie...będzie mniej wypadków...wiadomo ze Radomscy kierowcy są słabi...w tym ja...w Warszawie to widać...i czuć ..gaz...

M
MrErdek1

Odpowiedziałem Panu "mo" i przy okazji wyjaśniam innym. Otóż nie wymyslam niczego nowego, lecz piszę o tym właśnie, że tylko w Polsce, za sprawą m.in. Panów Drexlera, Próchniewicza, czy Leśniewskiego, stworzono nieformalną i nieuprawnioną wykładnię prawa uznając, że "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" to zwykłe ustawowe skrzyżowanie, pomimo, że nie spełnia jego definicji, bo jest ono obiektem infrastruktury drogowej (skrzyżowaniem dróg w formie placu). Z tego powodu przywołałem USA, bo jedynie tam (jeszcze w kanadyjskim Ontario) zapisano w prawie federalnym, że tak jak zwykłe skrzyżowania z wysepką leżącą całkowicie na wspólnej powierzchni przecięcinających się dróg, będą traktowane małe ronda, czyli skrzyżowania z wyspą i oddalonymi od siebie wlotami. Mają one oznaczone kierunkowo pasy ruchu i nie maja nic wspólnego z "okrężną organizacją ruchu"

Portugalia została przywołana, bo tam, w odróżnieniu od Francji (w której nie ma wogóle skrzyżowań o ruchu okrężnym) wszystkie ronda, do końca 2013 roku, były okrężne. Teraz są jedne i drugie. Małe i średnie okrężne, a duże i wielopasowe kierunkowe, pomimo braku wyznaczonych pasów ruchu, zarówno na jednych jak i na drugich. Na tych okrężnych jazda wokół wyspy, prawym zewnętrznym pasem, jest obowiązkowa, a na tych kierunkowych (zamiast znaku C-12 jest na wyspie znak C-1 - tak jak we Francji)  jest karana  mandatem od 60-300 €. Kierowcy międzynarodowi, powinni to wiedzieć, a tym samym rozróżniać "okrężną organizację ruchu" od kierunkowej lansowanej przez w/w specjalistów. W Czechach, by daleko nie szukać, "ruch okrężny" to jazda okrężna pasem zewnętrznym w okół wyspy. Tak też jest w Niemczech dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W Niemczech zapisano wprost w prawie, że na wjeździe na "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" nie wolno włączać kierunkowskazów, a zatem, wbrew twierdzeniom panów D i P, nie wybiera się kierunku jazdy. Czy to, że na całym Świecie ruch okrężny jest rozumiany jako jazda na wprost dookoła wyspy nie jest wystarczajacym powodem do poddania w watpliwość mądrości Panów Drexlera czy Próchniewicza?  Od kilkunastu lat ogłupiają społeczeńsywo i czas najwyższy, by organa odpowiedzialne za przestrzeganie prawa i chełpiące się hasłami o bezpieczeństwie ruchu drogowego zakończyły ten chcholi taniec. Przypominam, że obowiązują Polskę międzynarodowe zobowiązania (Konwencje, Porozumienia i Dyrektywy Europejskie) dotyczące ruchu drogowego oraz znaków i sygnałów na drogach.

M
MrErdek1
W dniu 10.06.2014 o 01:15, mo napisał:

Broń Panie Boże Polskę przed takimi  REFORMATORAMI !!!! Szanowny Panie całe pokolenia polaków wychowały sie na prawie opisywanym Przez Pana Drexlera i ja też !!! W swoim życiu przejechałem wie mln kilometrów jako kierowca autokarów, autobusów miejskich,samochodów ciężarowych. Wyszkoliłem setki kierowców... To co piszesz  PAN jest BZDURĄ. Powołujesz sie na Portugalię......już wprowadziliśmy system egzaminowania podobny jak w Portugalii i co ????.. Macie to czego chcieliście !!! Macie instruktorów, egzaminatorów którzy sami nie umieją jeździć  bez przygotowania zawodowego,doświadczenia pozbawionych własnego zdania, będących zakładnikami WASZEJ INSTRUKCJI !!!! NAWET NIE POSIADAJĄ UPRAWNIEŃ KIEROWCY ZAWODOWEGO !!!!! Proszę mi pokazać kraj w UE gdzie szkoli i egzaminuje URZĘDNIK ????? Nie byłem w USA ani w Izraelu bo nie przepadam za tym krajami. Całą europe w przeciwieństwie do PANA przejechałem za KIEROWNICĄ AUTOKARÓW NALEŻĄCYCH DO PRZEWOŹNIKÓW NIEMIECKICH, ANGIELSKICH, BELGIJSKICH. Polemika nad dalszą częścią PANA WYPOCIN BYŁABY POLEMIKĄ SMARKATEGO Z GŁODNYM !!!!!!! Zaprasza na prę lat za KIEROWNICĘ SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO, AUTOKARU......MIEDZY CZASIE .NA UCZELNIE O PROFILU TRANSPORTOWY.... I PARU LACH ZDOBYTEGO DOŚWIADCZENIA DO DYSKUSJI NA. TEMAT STANOWIONEGO  PRAWA I JEGO SKUTKÓW JAKIE NIOSĄ JEGO ZMIANY !!!!!!!Otóż nie jestem reformatorem, lecz piszę o tym właśnie, że tylko w Polsce, za sprawą Pana Drexlera, Próchniewicza, czy Leśniewskiego, uznano, ze "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" to zwykłe ustawowe skrzyzowanie, pomimo, że nie spełnia jego definicji. Z tego powodu przywołałem USA, bo jedynie tam (jeszcze w kanadyjskim Ontario) zapisano w prawie federalnym, że tak będą traktowane małe ronda.Portugalia została przywołana, bo tam, w odróżnieniu od Francji (w której nie ma wogóle skrzyżowań o ruchu okrężnym) wszystkie ronda, do końca 2013 roku, były okrężne. Teraz sa jedne i drugie. Małe i średnie okrężne, a duże i wielopasowe kierunkowe, pomimo braku wyznaczonych pasów. Na tych okrężnych jazda wokół wyspy prawym zewnętrznym pasem jest obowiązkowa, a na tych kierunkowych (zamiast znaku C-12 jest znak C-1 na wyspie - jak we Francji)  karana  mandatem od 60-300 €. Panie kierowco międzynarodowy, powinien Pan to wiedzieć, a tym samym rozróżniać "okrężną organizację ruchu" od kierunkowej lansowanej przez Pana idoli. Dziwi mnie taki ton wypowiedzi człowieka, który musiał jeździć w Czechach. Tam "ruch okrężny" to jazda okrężna pasem zewnętrznym w okół wyspy. Tak też jest w Niemczech dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Pan tego nie wie. Zapewne jest Pan kimś kto się podszywa pod kogoś kim Pan nie jest lub polskim ignorantem, dla którego wszyscy inni to głupcy.

m
mo
W dniu 04.06.2014 o 19:41, MrErdek1 napisał:

Szkoda, że Pan Lesniewski nie zrozumie wreszcie, że w USA, we Francji i Wielkiej Brytani maluje się strzałki na wlotch i wybiera kierunek jazdy przed skrzyżowaniem, BO TAM  WSZYSTKIE RONDA SĄ ZORGANIZOWANE KIERUNKOWO !!!! Nie są to ronda z "okrężna organizacją ruchu" w rozumieniu znaku nakazu C-12. We Francji wogóle nie ma "skrzyżowań o ruchu okrężnym", w GB sa nimi tylko tzw. "mini-ronda" i nawet znak C-12  nosi taką nazwę, a w USA kilka rond z okrężną organizacją ruchu jest tylko na wschodnim wybrzeżu. Takie uznane autoryrtey, a nie maja pojęcia na czym polega "ruch okrężny" w rozumieniu znaku nakazu C-12 i bezczelnie propagują kłamstwo. "Ruch okrężny" nakazany znakiem C-12 to KIERUNKOWO NEUTRALNA organizacja ruchu, gdyż kierujący nie wybiera przed wjazdem kierunku ruchu, lecz konkretny zjazd, a wjazd i jazda wokól wyspy to jazda na wprost. Zjazd ze skrzyżowania to skręt w prawo. Jazda na wprost powinna odbywac się co do zasady prawym pasem ruchu, a zjazd dozwolony jest tylko z pasa zewnętrznego (art. 22.2.1 ustawy) Tak samo błędnie "kierunkowo" rozumie "ruch okrężny" Pan Zbigniew Drexler. Nieżyjacy Pan Próchniewicz to nawet poszedł tak daleko, że po amerykańsku każe zjechac z ronda na pas ruchu którym się wjechało, uważajac rondo w całości za zwykłe zdefiniowane ustawowo "skrzyżowanie" z kierunkową organizacją ruchu. Panowie Leśniewski i Drexler, myślą inaczej, bo każą włączyć przy zjeździe prawy kierunkowskaz, twierdząc równocześnie, że skręcają w lewo. A gdzie jest napisane w polskim prawie, że skręcajac w lewo na skrzyżowaniu należy włączyć prawy kierunkowskaz? A gdzie jest napisane, że jadąc na wprost prze skrzyżowanie  należy włączyc prawy kierunkowskaz?  Jak się maluje strzałki kierunkowe na wlotach i wyznacza na rondzie pasy biegnące inaczej niż okrężnie to takie rondo zorganizowane jest "kierunkowo" i nie ma nic wspólnego z "okrężną organizacją ruchu". Jedynie w Posce łączy się wodę z ogniem, stawiając na wlotach skrzyżowania zorganizowanego kierunkowo znaki C-12 nakazujące jazadę zgodną z kierunkowo neutralnym ruchem okrężnym.  Albo jedno, albo drugie. Nic dziwnego, że ni jak nie można dojść do konsensusu. 45 tysięcy rond w Europie jest własnie tak "kierunkowo" zorganizowana, ale na wlotach nikt nie stawia znaków C-12 lecz na wyspie  znak nakazu jazdy w prawo przed znakiem, czyli znak C-1. Jak na nich jeździć? Tak jak uczy Pan Drexler, gdy zamaluje się na jego rysunkach znaki C-12.  A "ruch okrężny" w rozumieniu znaku nakazu C-12 to jazda na wprost to jazda okrężna wokół wyspy. Jak ktoś ma watpliwości to niech zapozna się z najnowszymi przepisami w Portugalii. Tam do końca ubiegłego roku mieli wszystkie ronda zorganizowane "OKRĘŻNIE" ze znakami C-12 na wlotach (bez żadnych bajerów na jezdni). O tego roku obowiązują już dwie odmienne organizacje ruchu. Na małych i średnich rondach "okrężna" ze znakami C-12, a na dużych i wielopasowych "kierunkowa" ze znakami C-1 na wyspie. Na pierwszych jazda prawym pasem ruchu okrężnie dookoła ronda jest normą, a na drugich taka jazda jest karana mandatem do 300 €. Chyba jednak są to dwie różne organizacje ruchu Panowie Leśniewski i Drexler!

Broń Panie Boże Polskę przed takimi  REFORMATORAMI !!!! Szanowny Panie całe pokolenia polaków wychowały sie na prawie opisywanym Przez Pana Drexlera i ja też !!! W swoim życiu przejechałem wie mln kilometrów jako kierowca autokarów, autobusów miejskich,samochodów ciężarowych. Wyszkoliłem setki kierowców... To co piszesz  PAN jest BZDURĄ. Powołujesz sie na Portugalię......już wprowadziliśmy system egzaminowania podobny jak w Portugalii i co ????.. Macie to czego chcieliście !!! Macie instruktorów, egzaminatorów którzy sami nie umieją jeździć  bez przygotowania zawodowego,doświadczenia pozbawionych własnego zdania, będących zakładnikami WASZEJ INSTRUKCJI !!!! NAWET NIE POSIADAJĄ UPRAWNIEŃ KIEROWCY ZAWODOWEGO !!!!! Proszę mi pokazać kraj w UE gdzie szkoli i egzaminuje URZĘDNIK ????? Nie byłem w USA ani w Izraelu bo nie przepadam za tym krajami. Całą europe w przeciwieństwie do PANA przejechałem za KIEROWNICĄ AUTOKARÓW NALEŻĄCYCH DO PRZEWOŹNIKÓW NIEMIECKICH, ANGIELSKICH, BELGIJSKICH. Polemika nad dalszą częścią PANA WYPOCIN BYŁABY POLEMIKĄ SMARKATEGO Z GŁODNYM !!!!!!! Zaprasza na prę lat za KIEROWNICĘ SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO, AUTOKARU......MIEDZY CZASIE .NA UCZELNIE O PROFILU TRANSPORTOWY.... I PARU LACH ZDOBYTEGO DOŚWIADCZENIA DO DYSKUSJI NA. TEMAT STANOWIONEGO  PRAWA I JEGO SKUTKÓW JAKIE NIOSĄ JEGO ZMIANY !!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3