Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska w Radomiu odrzuciła koncepcję budowy apartamentowców na ulicy Stańczyka

Janusz Petz
Janusz Petz
Zmodyfikowano koncepcję budowy apartamentowców przy ulicy Stańczyka w Radomiu.
Zmodyfikowano koncepcję budowy apartamentowców przy ulicy Stańczyka w Radomiu. Minos Jan Maciejczyk
Podczas poniedziałkowej sesji Rada Miejska w Radomiu przyjęła uchwałę odrzucającą koncepcję budowy apartamentowców na ulicy Stańczyka. Stało się tak mimo tego, że inwestor posiadał uzgodnienie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Na działkach przy ulicy Stańczyka ma powstać zespół budynków wielorodzinnych z częścią handlowo – usługową i garażami podziemnymi. Wniosek dotyczący budowy apartamentowców przy Stańczyka miał być rozpatrywany na grudniowej sesji, ale negatywnie został on zaopiniowany przez Gminną Komisję Urbanistyczno - Architektoniczną i w końcu sprawa nie była rozpatrywana na sesji. Powstał natomiast zmodyfikowany projekt, który w grudniu trafił do Rady Miejskiej.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w piśmie z 15 lutego uzgodnił zmodyfikowany wniosek inwestora z 28 stycznia pod warunkiem, że wszelkie prace ziemne na terenie przedmiotowych działek związane z budową zostaną przeprowadzone pod nadzorem archeologicznym, z możliwością przekształcenia w ratownicze badania wykopaliskowe. Urząd konserwatorski stwierdza też, że „planowana zabudowa swą formą i wyrazem architektonicznym wpisuje się w pobliską zabudowę przedmiotowych działek i nie narusza wartości zabytkowej zespołu urbanistyczno – architektonicznego w tej części miasta Radomia”. Podczas sesji Rady Miejskiej sekretarz miasta Michał Michalski mówił, że mimo przychylności miasta dla inwestora, w przypadku tej inwestycji został przekroczony wskaźnik zabudowy ustalony w planie przestrzennym zagospodarowania miasta Radomia. Negatywną opinię na temat inwestycji wydała też Komisji Gospodarki i Ochrony Środowiska. Radni w głosowaniu przyjęli uchwałę, która nie wyraża zgody na realizację inwestycji.

Przyjęta w poniedziałek uchwała nie zamyka drogi inwestorowi w sprawie kolejnych propozycji dotyczących budowy apartamentowców na działkach przy ulicy Stańczyka. Przypomnijmy, dwa apartamentowce che budować blisko historycznego Śródmieścia spółka jawna MINOS Jan Maciejczyk. Inwestor chce skorzystać z dobrodziejstwa ustawy zwanej „Lex Deweloper”, która zezwala na ignorowanie zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w przypadku inwestycji mieszkaniowych. Na budowę muszą się jednak zgodzić radni konkretnej rady gminy lub miasta. Za pierwszym razem Gminna Komisja Urbanistyczno – Architektoniczna uznała, że „przedstawiona koncepcja znacząco przekracza parametry zabudowy zawarte w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz ustalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Radom między innymi w zakresie intensywności zabudowy, zachowania historycznych panoram, zachowania proporcji wysokości. Zdaniem komisji proponowana zabudowa jest nie do przyjęcia z powodu zaburzenia sylwety historycznego śródmieścia, a zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają na celu ochronę”.

30 grudnia inwestor złożył zmodyfikowany wniosek dotyczący inwestycji, co oznacza, że cała procedury uzyskiwania zgód na budowę apartamentowców rozpoczęła się od początku. W zmodyfikowanej wersji budynki obniżono o dwie kondygnacje. Elementem dodanym jest między innymi punt widokowy, który zaprojektowano na prośbę Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Inwestor uzupełnił też braki formalne, ale w złożonych wnioskach odnosi się też do zarzutu dotyczących zaburzenia ekspozycji zespołów i obiektów zabytkowych.

„Projektowana zabudowa nawiązuje swoją strukturą do zabudowy pierzejowej – śródmiejskiej, nie przysłania przy tym panoram historycznej części miasta – ulic Malczewskiego i Kilińskiego. Charakteryzuje się zlokalizowaniem głównych brył budynków elewacją frontową w linii rozgraniczenia. Sam zespół dwóch budynków tworzy strukturę w elewacji jako szeregu współczesnych kamienic i nie zaburza ekspozycji widokowej na istniejące dominanty wysokościowe – kościół Świętego Jana Chrzciciela w Radomiu oraz Zespół Klasztorny Bernardynów” - czytamy w zmodyfikowanym wniosku inwestora.

Firma deweloperska przekonuje, że „planowana inwestycja nie wpływa negatywnie na strefy ekspozycji zespołów i obiektów zabytkowych. Zmniejszona bryła budynku będzie wpisywała się wysokościami do wyższych obiektów w sąsiedztwie”.

Poza tym” przedstawiona koncepcja zakłada mocną poprawę środowiska mieszkaniowego poprzez lokalizację miejsc postojowych pod ziemię oraz zachowanie możliwie jak najwięcej terenu zieleni urządzonej z istniejącym wysokim wartościowym drzewostanem”.

Na kolejnych slajdach zobacz zmodyfikowaną koncepcję budowy apartamentowców przy ulicy Stańczyka w Radomiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie