MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Będą darmowe szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

wit
W ubiegłym roku ze sfinansowanych przez gminę szczepionek skorzystali wszyscy zainteresowani mieszkańcy Radomia po 65- roku życia.
W ubiegłym roku ze sfinansowanych przez gminę szczepionek skorzystali wszyscy zainteresowani mieszkańcy Radomia po 65- roku życia. Tadeusz Klocek
Wrzesień, październik, listopad to jak mówią epidemiolodzy najlepsze miesiące na profilaktykę przeciwko grypie w postaci szczepionek. Dawki można nabyć w aptekach, przychodniach i sanepidzie. Także w tym roku darmowe dawki otrzymają radomscy seniorzy.

Akcja szczepień osób po 65 roku życia rozpocznie się w połowie października (o dokładnym terminie będziemy informować).

- Radomski Szpital Specjalistyczny za zakup szczepionek dla seniorów otrzymał sto tysięcy złotych. Zakupione dawki pozwolą zaszczepić 6334 tysiące rencistów i emerytów z Radomia – informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Akcja darmowych szczepień dla seniorów jak co roku odbędzie się przy poradni okulistycznej (parter, główne wejście do szpitala).

- Szczepionka nie daje gwarancji, że na grypę nie zachorujemy, ale na pewno przejdziemy ją łagodniej, bez powikłań (zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, ucha środkowego, opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego). Ta forma profilaktyki jest szczególnie wskazana właśnie osobom starszym, przewlekle chorym z osłabioną odpornością – mówi Stanisława Szcześniak – Mazur, konsultant szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

W radomskim sanepidzie od sierpnia zaszczepiono przeciwko grypie sezonowej 200 osób.

- Dawka kosztuje 30 złotych. Szczepienie odbywa się w punkcie szczepień przy ulicy Okulickiego 9 D, we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15.15- 17.15 – mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy radomskiego sanepidu. Przeciwciała chroniące przed grypą powstają już siedem dni po szczepieniu i utrzymują się niemal dwanaście miesięcy. W Polsce szczyt zachorowań przypada na okres między styczniem a marcem. Ostatnia epidemia tej choroby miała miejsce w 1997 roku, wtedy odnotowano 50 tysięcy zachorowań w mieście i w powiecie.

- Grypa jest chorobą zakaźną wywołaną przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową. Objawia się: wysoką gorączką, towarzyszy jej kaszel, katar, ból głowy, dreszcze i łamanie w kościach – mówi Małgorzata Gregorczyk.

Według danych jakimi dysponuje radomska stacja sanepidu od 1 do 23 września na grypę sezonową i zbliżone do niej zespoły chorobowe zapadło 3200 osób z czego 753 to mieszkańcy powiatu radomskiego. To jak zaznacza rzeczniczka radomskiego sanepidu przypadki zgłoszone przez lekarzy. Nie wszyscy oni o zachorowaniach informują sanepid, nie wszyscy chorzy przychodzą też z grypą do lekarza.

- Najważniejsze by nie lekceważyć objawów choroby. Grypy nie można przechodzić. Jeśli będzie nie leczona, nie doleczona grożą nam przykre konsekwencje zdrowotne. Na pewno konieczne jest spędzenie kilku dni w łóżku, prowadzenie oszczędzającego trybu życia – mówi doktor. Stanisława Szcześniak –Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie