Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Budżet obywatelski 2019. Zdecyduj, na co wydać 4,8 miliona złotych. Głosowanie do 30 czerwca. Gdzie głosować?

ik
Sami mieszkańcy mogą zdecydować na co wydać 4,8 miliona złotych z miejskiej kasy. Wszystko dzięki budżetowi obywatelskiemu. Aby mieć wpływ na podział tych pieniędzy, trzeba oddać swój głos na jeden z ponad 200 zgłoszonych projektów. Czas jest jeszcze do 30 czerwca. Można też wybierać za pośrednictwem internetu.

Tegoroczne głosowanie na budżet obywatelski będzie trwało miesiąc. Wystartowało 1 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Radomianie dzielą pieniądze, które będą wydawane w 2019 roku.

Rekordowy budżet

W tym roku na karcie do głosowania, która ma formę broszury znalazło się aż 205 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. To rekord w dotychczasowych edycjach Budżetu Obywatelskiego.

Mamy do wyboru projekty dotyczące budowy chodników, ścieżek rowerowych, pomników, ale też na przykład organizacji imprez kulturalnych.

- Zapraszam wszystkich radomian do udziału w głosowaniu. Każdy z nas może mieć bezpośredni wpływ na to, jak będzie się zmieniało nasze miasto. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z projektami i wskazanie tych, które będą najlepiej spełniały nasze oczekiwania - dodaje Radosław Witkowski. - A wnioskodawców zachęcam do promowania swoich pomysłów.

Walczą o swoje projekty

W referacie komunikacji społecznej i promocji miasta można odebrać darmowe ulotki i plakaty, na które wystarczy wpisać nazwę swojego projektu.

Bardzo wielu wnioskodawców już odebrało takie szablony. Okazuje się, że radomianie z roku na rok coraz aktywniej promują swoje projekty i potrafią zabiegać o głosy mieszkańców.

Dowodem na to są choćby plenerowe „wyjazdy” urn do głosowania. Już teraz do osób zajmujących się budżetem zgłoszono około 120 takich wyjazdów i to pewnie jeszcze nie koniec.

Listę miejsc, gdzie będą mobilne punkty do głosowania można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w zakładce „Budżet obywatelski”.

- Staramy się odpowiadać na wszystkie prośby mieszkańców. Bywamy w różnych miejscach i dzielnicach - mówi Emil Jaskulski, zastępca kierownika referatu komunikacji społecznej i promocji miasta w radomskim Urzędzie Miejskim. O przywiezienie urny można poprosić osobiście lub mailowo pod adresem [email protected] poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza.

W kilku obszarach

Do podziału w ramach budżetu obywatelskiego jest 4,8 miliona złotych.

W obszarze ogólnomiejskim na projekty budżetowe jest 1,2 miliona złotych. Natomiast w każdym z pięciu obszarów lokalnych oraz w obszarze instytucjonalnym, który jest w tym roku nowością zarezerwowano po 600 tysięcy złotych.

- Obszar instytucjonalny stworzyliśmy z myślą o projektach dotyczących na przykład placówek oświatowych. Zgodnie z sugestiami samych mieszkańców, nie będą one już bezpośrednio rywalizowały z projektami typowo obywatelskimi, osiedlowymi. Jest na ten cel wydzielona odrębna pula pieniędzy - mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.

Wyniki głosowania będą ogłoszone na koniec lipca.

- Na pewno pieniądze na ich realizację znajdą się w budżecie miasta na 2019 rok. Powtórzę kolejny rok z rzędu, to są zadania z gwarancją wykonania - mówi Radosław Witkowski. - Chciałbym też podziękować wszystkim wnioskodawcom za to, ze zechcieli zgłosić swoje pomysły. Poprzednie edycje pokazały, że projekty budżetu obywatelskiego na trwałe zmieniają Radom, podnoszą komfort życia naszych mieszkańców.

Wyniki głosowania mieszkańców będą ogłoszone na koniec lipca.

Budżet dla radomian

W poprzednich latach dzięki budżetowi obywatelskiemu wybudowano między innymi ścieżki rowerowe, na osiedlu Południe powstała siłownia na świeżym powietrzu. Z tej puli pieniędzy powstaje boisko przy zespole szkół elektronicznych. Dzięki budżetowi boisko mają na przykład uczniowie liceum Kopernika.

Bez pomysłu fanów astrologii i głosów radomian nie byłoby w mieście astrobazy przy ulicy Wierzbickiej.

Za budżetowe pieniądze wykonywane są opryski przeciw komarom.

W ramach budżetu obywatelskiego były też prowadzone szczepienia dziewczynek przeciwko wirusowi HPV. Były też pieniądze na zakup karetki dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Prowadzone były zbiórki żywności dla najuboższych, ale też organizowane imprezy kulturalne.

Gdzie głosować?

Stałe punkty głosowania są w tych samych miejscach co w poprzednich latach. Od poniedziałku do piątku są to: Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga 1 w godzinach 7.30-19.00, Biuro Obsługi Mieszkańca ulica Kilińskiego 30 w godzinach od 7.30 do 16.30, oraz w godzinach 7.30 - 15.30 w Biurze Rady Miejskiej ulica Moniuszki 9 i Referacie Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta ulica Żeromskiego 53.
Głosy można oddawać także przez internet wchodząc na stronę konsultacje.radom.pl . Na projekty budżetu obywatelskiego mogą głosować wszyscy radomianie, którzy ukończyli 16 rok życia. Na stronie radom.pl, w zakładce „Budżet obywatelski” można znaleźć wszystkie projekty.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie