Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Do końca listopada będzie projekt nowego wiaduktu na Żeromskiego

Izabela Kozakiewicz
Wiadukt stoi już od 35 lat. Plany miasta zakładają jego rozbiórkę. Będzie nowa i szersza przeprawa nad torami.
Wiadukt stoi już od 35 lat. Plany miasta zakładają jego rozbiórkę. Będzie nowa i szersza przeprawa nad torami. Tadeusz Klocek
Na koniec listopada miasto powinno mieć już gotowy projekt nowego wiaduktu nad torami w ciągu ulicy Żeromskiego. Opracuje go firma z Gdańska. Za swoje usługi dostanie blisko 669 tysięcy złotych.

Wiadukt ma już 35 lat. Trzeba go rozebrać i wybudować nową przeprawę. Jak już pisaliśmy Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji projektanta szukał już w ubiegłym roku. Niestety, dwa przetargi trzeba było unieważnić, oferty były zbyt drogie.

Jedna z pięciu

Do ostatniego przetargu na projekt wiaduktu, ogłoszonego w połowie stycznia tego roku wystartowało pięć firm. Najtańsza ze złożonych ofert opiewała na blisko 669 tysięcy złotych, a najdroższa na blisko 1 milion 200 tysięcy złotych. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ma na to zadanie 699 tysięcy złotych.

W ubiegłym tygodniu wybrano najkorzystniejszą ofertę. Projekt przygotuje Pracownia Projektowa MiD Marcin Dudek z Gdańska, która wykonana dokumentację za 668 tysięcy 997 złotych.

Jeśli nie będzie odwołań Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji podpisze umowę z projektantem. Ten na wykonanie zleconego zadania będzie miał czas do 29 listopada tego roku.

Koncepcja na wiadukt

Koncepcję nowego wiaduktu nad kolejową trasą numer osiem przygotowała Miejska Pracownia Urbanistyczna.
- Podkreślamy jednak, że jest to tylko koncepcja MPU, a ostateczny wygląd wiaduktu i węzła drogowego będzie znany dopiero po opracowaniu dokumentacji projektowej! Wykonawca zadania może bowiem dokonać niezbędnych korekt.

Zgodnie z założeniami Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wiadukt w ciągu ulicy Żeromskiego i Lubelskiej ma być rozebrany, a w jego miejsce wybudowana zostanie nowa przeprawa.

Po dwa pasy ruchu

Koncepcja zakłada, że nowa przeprawa będzie miała około 20 metrów szerokości. Dzięki temu, że będzie szersza pomieści cztery pasy ruchu (pod dwa w każdą stronę) oraz wygodny ciąg dla pieszych oraz rowerzystów.

Powstaną też schody dla pieszych prowadzące do ulic Siennej, Metalowej i Średniej.

Jeśli kolej zdecyduje się też na budowę przystanku kolejowego w okolicach ulicy Szklanej (rezerwa terenu jest pozostawiona przy dawnej hucie szkła Żar), istnieje możliwość dobudowania dodatkowych zejść na peron oraz wyznaczenia przystanków autobusowych na wiadukcie.

Według koncepcji zmiany komunikacyjne mają nastąpić po stronie Dzierzkowa. Ulice Średnia i Metalowa mają stać się drogami dwukierunkowymi. Wyjazd z nich do ulicy Lubelskiej ma odbywać się przez nowoprojektowany węzeł.
Ruch ma natomiast zostać uspokojony na końcówce ulicy Kaszubskiej, z której wyjazd w prawo będzie dostępny wyłącznie dla rowerzystów i autobusów miejskich.

Koncepcja Miejskiej Pracowni Urbanistycznej nie obejmuje natomiast skrzyżowania ulic Żeromskiego i Zbrowskiego, które ma być w oddzielnym opracowaniu projektowym. Cały obiekt ma mieć około 150 metrów długości, ale część nadziemna będzie krótsza niż teraz (dłuższe mają być nasypy).

Kiedy wiadukt będzie przebudowany?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie