MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Dwie nowe wystawy w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Barbara Koś
Otwarcie wystawy "Światło w geometrii".
Otwarcie wystawy "Światło w geometrii". Elektrownia
Dwie nowe ekspozycje prezentujące sztukę współczesną otwarto w piątek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Pierwsza z nich to zestaw prac przekazanych Elektrowni przez twórców – uczestników Międzynarodowego Pleneru dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii w 2017 roku. Spotkanie pod hasłem „Światło w geometrii” odbyło się we wrześniu 2017 roku w Radziejowicach i jako trzydzieste piąte miało charakter jubileuszowy. Zgromadziło też rekordową liczbę 49 artystów z dziesięciu krajów świata: Austrii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Węgier.

Obecna wystawa prezentuje dzieła wszystkich uczestników pleneru dowodząc różnorodności postaw poszczególnych twórców i kierunków ich zainteresowań. Można na niej spotkać nie tylko obrazy, grafiki i formy trójwymiarowe, ale też obiekty, których istotą jest ruch, czy kolor jako odbicie światła.

Pokaz jest bogaty w tak bardzo odmienne propozycje traktowania geometrii i posługiwania się światłem, że trudno niekiedy znaleźć dla sąsiadujących ze sobą prac wspólny mianownik. Są tu obiekty niosące spokój i wyciszenie, są prace pełne dynamiki i ekspresji, zagadkowe i niepokojące, a także skupione, nawet przesycone mistycyzmem.

O wystawie mówili jej kuratorka, Bożena Kowalska i Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni. Gości witał dyrektor naczelny Elektrowni, Włodzimierz Pujanek.

Wystawa czynna jest do 24 marca.

Druga wystawa nosi tytuł "Jan Berdyszak, Międzywartości"

O tej ekspozycji mówili kuratorka,Tamara Woźniak - Książek i Marcin Berdyszak, syn artysty.

Zmarły w 2014 roku Jan Berdyszak to jeden z najwybitniejszych zjawisk sztuki nowoczesnej i ponowoczesnej w kraju i na świecie.
Wypowiadał się w różnych dziedzinach: grafice, malarstwie i rysunku, realizował obiekty przestrzenne, tworzył instalacje i scenografie teatralne. Zajmował się problemami obiektu, przestrzeni, przezroczystości, światła, ciemności i cienia. Realizował prace w cyklach. W ich obrębie stosował różne modyfikacje interesującego go zagadnienia.
Z obszernej twórczości Jana Berdyszaka, trwającej nieprzerwanie od początku lat 60. XX wieku do 2014 roku, do prezentacji wybrano jeden z wielu problemów.

Wystawa podejmuje problem obecności człowieka w kontekście jego relacji ze światem - bowiem międzywartości – to w rozumieniu artysty sieć możliwych powiązań, relacji i stanów w dziele i u odbiorcy.

Wystawa czynna jest do 6 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie