Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Grupa rekonstruktorów pokazała szermierkę klasyczną i japońską

Wojciech Szczepański
Młodzi adepci szermierki i weterani dali fascynujący pokaz. Tu walka floretem sportowym.
Młodzi adepci szermierki i weterani dali fascynujący pokaz. Tu walka floretem sportowym. nadesłane przez organizatorów
W czwartek, 9 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej numer 28, miał miejsce pokaz sportu prawie nieznanego w Radomiu.

Licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć pokaz szermierki klasycznej oraz japońskiej, który wykonali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej. Nie zabrakło też wielu niespodzianek.

Od szabli do bagnetów

Ponad godzinna prezentacja przybliżała zasady posługiwania się szablą sportową, szpadą i floretem. Można było dowiedzieć się jakie są różnice pomiędzy danymi dyscyplinami szermierczymi, jak poprawnie trzymać broń oraz jak się nią posługiwać.

Nie zabrakło również pokazowych walk, najbardziej emocjonujących dla widzów. Duże wrażenie na przybyłych wywołała szermierka na bagnety, zapomniana już dziś odmiana szermierki, popularna w okresie międzywojennym i ćwiczona w Polsce do końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Jak samuraje

Na koniec prezentacji, prawdziwe zdumienie wywołali zawodnicy ubrani w tradycyjne stroje samurajów, mających na sobie zbroje i trzymających miecze, co wprowadziło publiczność w klimat dalekiego wschodu.

Po tym wstępie, omówiono zasady sztuki walki Jukendo, czyli szermierki na bagnety w stylu japońskim, z wykorzystaniem specjalnych karabinów treningowych, odmiennej w stylu i zasadach posługiwania się bronią, od szermierki europejskiej.

Walka weteranów

Prawdziwym wydarzeniem w tym pokazie był udział „trzech muszkieterów” Andrzeja Mendrzyckiego, Zdzisława Szulakiewicza i Józefa Wojcieszka. To mieszkańcy naszego miasta którzy w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, z powodzeniem uprawiali szermierkę na arenie ogólnopolskiej. Weterani powspominali dawne czasy jak również stoczyli walkę na szable.

Mało osób wie iż w Radomiu działy kiedyś trzy kluby szermiercze, sekcje żeńskie i męskie, rozsławiając nasze miasto w tej dyscyplinie sportowej. To ciekawa lecz zapomniana historia rodzimego sportu warta przypomnienia.

Na zakończenie wszyscy widzowie otrzymali pamiątkowe ciasteczka szermiercze, przygotowane specjalnie na tę okazję.
- Celem spotkania była prezentacja różnych form szermierki klasycznej i japońskiej, którą ćwiczą członkowie grupy, szczególnie młodzi adepci rekonstrukcji. Mamy teraz sześciu nowych członków, uczniów radomskich techników i liceów, których fascynuje historia. Składam wielkie podziękowania dla pani Sylwii Łyżwy, dyrektor szkoły w której ćwiczymy, za udostępnienie sali gimnastycznej i życzliwe podejście do naszych sportowych pasji – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski komendant grupy rekonstrukcyjnej i organizator pokazów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie