MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Kim była Maria Walewska? Nowy film Resursy Obywatelskiej z cyklu "Portrety"

Barbara Koś
Elwira Dzikowska autorka filmu i Maryla Sobuta.
Elwira Dzikowska autorka filmu i Maryla Sobuta. Barbara Koś
Bardzo wielu widzów przyszło w czwartek do Resursy Obywatelskiej w Radomiu, aby obejrzeć nowy film Resursy z cyklu „Portrety”, wzbogacający grupę dokumentów ”Kobiety Niepodległości”. Opowiada o Marii Walewskiej.

Wszystkich powitała Elwira Dzikowska, autorka filmu, która wraz z Tomaszem Celi i Karolem Łukasiewiczem- zdjęcia przywołała postać kobiety nieprzeciętnej.

Kim była Maria Walewska?

Maria z Kuźnickich Walewska urodziła się w Radomiu w 1895 roku. Wróciła do rodzinnego miasta po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim. Potem wraz z rodziną przeżyła ewakuację wojenną do Kijowa. Już po ponownym powrocie do Radomia w 1918 roku włączyła się w działalność niepodległościową. Tak poznała swojego przyszłego męża, Aleksandra Walewskiego. Wraz z mężem zaczęła gospodarować w odziedziczonym po ojcu majątku ziemskim Kowala Stępocina.

Majątek był nieco podupadły i młodzi właściciele z trudem doprowadzali go do dawnego stanu. Prowadzili równocześnie aktywną działalność społeczną na terenie regionu radomskiego. Maria wydzierżawiła gminie dawną dworską karczmę z morgą ziemi dla potrzeb powstającej w Kowali szkoły powszechnej, w ówczesnym Dozorze Szkolnym zajmowała się organizowaniem i kontrolą szkolnictwa podstawowego w powiecie radomskim. Działała także w Stowarzyszeniu Niewiast Katolickich, Radomskim, Kole Ziemianek, którego przez kilka lat była przewodniczącą i Stowarzyszeniu Koła Gospodyń Wiejskich.

Działalność oświatową, społeczną i charytatywną prowadziła przez znaczną część życia. W czasie okupacji hilterowskiej udzielała pomocy uciekinierom, kurierom i partyzantom. Organizowała też tajne nauczanie w Kowali. W 1945 roku Walewscy musieli opuścić majątek i wrócić do Radomia. Przymusowa przeprowadzka pogłębiła chorobę męża, który zmarł niebawem. Maria zmarła w 1980 roku.

Była wnikliwą obserwatorką ówczesnego życia. Swoje spostrzeżenia zapisała w publikacjach: „Rok 1918. Wspomnienia” oraz „W cieniu ustawy o reformie rolnej. Wspomnienia 1944-1945”.

Wspomnienia wnuczek

Niezwykle ciepło mówią w filmie o Marii jej wnuczki: Jolanta Roksana Słodkowska, Inka Słodkowska, doktor habilitowany nauk społecznych, pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych PAN i Maryla Sobuta. Fakty przypomina historyk, Sebastian Piątkowski. Po filmie o Marii mówiły Maryla Sobuta i Joanna Kutkowska,wicedyrektor szkoły w Kowali. Tam odbył się pierwszy pokaz filmu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie