Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dwa nowe wydawnictwa na jubileusz 60 - lecia Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Uroczystość w Resursie Obywatelskiej

Barbara Koś
Barbara Koś
O działalności wydawniczej Radomskiego Towarzystwa Naukowego mówił jego prezes, Łukasz Zaborowski.
O działalności wydawniczej Radomskiego Towarzystwa Naukowego mówił jego prezes, Łukasz Zaborowski. Resursa Facebook
Dwa nowe wydawnictwa uczciły jubileusz 60 - lecia Radomskiego Towarzystwa Naukowego. O zasługach Towarzystwa dla ziemi radomskiej mówiono podczas spotkania w środę, 29 listopada, w Resursie Obywatelskiej. Zaproszono na nie autorów najnowszych wydawnictw oraz grono członków i sympatyków RTN.

Dwa nowe wydawnictwa uczciły jubileusz 60 - lecia Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

Uroczyste spotkanie w sali kameralnej Resursy poprzedziły promocje najnowszych wydawnictw: VI tomu rocznika „Radomskich Studiów Humanistycznych" i książki Eweliny Matuszkiewicz "Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka" z udziałem ich autorów.
- „Radomskie Studia Humanistyczne”.

- We współpracy z „Resursą Obywatelską” wznowiliśmy czasopismo „Radomskie Studia Humanistyczne”, którego wydawanie zawieszone było od roku 2018 - mówił Łukasz Zaborowski, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. - Nowy VI tom jest plonem konferencji naukowej „Przemysł między Wisłą a Pilicą w XIX i XX wieku - dzieje i dziedzictwo”, odbytej w listopadzie ubiegłego roku. Jeszcze przed postacią drukowaną powstała nowa strona internetowa: www.rocznik.radom.pl. Zawiera ona podstawową wersję czasopisma, w otwartym dostępie dla czytelników. Dostępne są na niej również numery archiwalne.

Natomiast najnowsza książka wydana pod szyldem RTN to "Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka". Autorka Ewelina Matuszkiewicz zabiera czytelników na wędrówkę śladami swojego pradziadka, zasłużonego dla Kozienic nauczyciela, regionalisty i społecznika, oraz autora monografii krajoznawczej "Nasz Powiat" (1928). Po stu latach czytelnik przygląda się miejscom, które zostały opisane jako wyjątkowe, malownicze, znaczące dla regionu.

O książce z Eweliną Matuszkiewicz rozmawiał Marcin Kępa.

A jak zaznaczył Łukasz Zaborowski, w Radomskim Towarzystwie Naukowym upływający rok był bardzo owocny, jeśli chodzi o działalność wydawniczą.

- Od inauguracji w końcówce roku 2022 ukazały się już cztery numery naszego nowego angielskojęzycznego kwartalnika naukowego „Scientiae Radices” - wyliczał prezes RTN - Pismo z założenia, od początku ma charakter międzynarodowy: wśród członków rady naukowej, autorów i recenzentów znajdujemy nazwiska ze wszystkich kontynentów. Czasopismo jest już indeksowane w światowych bazach naukowych: CrossRef, Google Scholar, BazTech, ResearchGate, ROAD, Semantic Scholar. Znajduje się też na liście czasopism naukowych Ministra Edukacji Nauki z liczbą 20 punktów. Ukazujące się w wersji elektronicznej czasopismo dostępne jest na stronie: www.sci-rad.com.

- Z wydawnictw zwartych w pierwszej połowie roku opublikowaliśmy monografię "Karasiowie z Puszczy Kozienickiej". Autor, ks. Dawid Karaś, podjął się szeroko zakrojonej analizy źródeł archiwalnych, a zamieszczona w dziele bibliografia jest imponująca - podkreślił Łukasz Zaborowski.

Po promocjach odbyło się spotkanie okolicznościowe członków i sympatyków RTN, podczas którego nie zabrakło wspomnień z 60-letnich dziejów towarzystwa i planów na przyszłość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie