Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Muzeum imienia Malczewskiego rozpoczyna cykl spotkań muzealnych prezentujących pradzieje regionu radomskiego

Barbara Koś
Na wykłady zaprasza Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik działu archeologicznego Muzeum imienia Malczewskiego.
Na wykłady zaprasza Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik działu archeologicznego Muzeum imienia Malczewskiego. Barbara Koś
Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu rozpoczyna cykl spotkań muzealnych prezentujących pradzieje regionu radomskiego.Pierwsze spotkanie już 15 marca. Kolejne- w przyszłych miesiącach.

W niedzielę, 15 marca, Katarzyna Kerneder-Gubała z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie wygłosi wykład: ”Łowcy, zbieracze i rolnicy epoki kamienia- najstarsze ślady człowieka w regionie radomskim”.

Cykl wykładów w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Rynek 11 nosi tytuł:"Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy. Radomskie jest niezwykłe."

- W tym roku pokażemy najsłynniejsze znaleziska z różnych epok znajdujące się w zbiorach Muzeum- mówi dyrektor muzeum, Leszek Ruszczyk.- Wykłady wygłoszą specjaliści z ośrodków naukowych i działów archeologii. Wśród znalezisk znajdą się zabytki i miejsca, znane w całym świecie archeologicznym, a często nieznane u nas.

Pierwsze z nich to unikatowe na terenie niżu polskiego miejsce polowań neandertalczyków sprzed 80 tysięcy lat, którzy przez stulecia przybywali w okolice Zwolenia. W pobliżu wodopoju zakładali obozowiska i polowali na stada zwierząt: koni, mamutów, bizonów.

Kolejne ważne odkrycie w naszym regionie to jedne z najstarszych kopalń krzemienia czekoladowego w Europie w Orońsku. Już 13 tysięcy lat p.n.e. wydobywano tu surowiec, który w niektórych okresach dystrybuowany był na odległość kilkuset kilometrów od złóż. Nasz miejscowy surowiec odgrywał bardzo istotną rolę w gospodarce społeczności zamieszkujących obszar ziem polskich i terenów ościennych.

Z przełomu epoki kamienia i epoki brązu pochodzą rzadkie znaleziska pochówków wojowników kultury mierzanowickiej znajdujące się w zbiorach działu archeologii. Szczególnie spektakularnym znaleziskiem jest niezwykle bogaty pochówek młodego mężczyzny z Mokrzca, pow. przysuski zaopatrzony w metalowe i krzemienne przedmioty: broń, liczne narzędzia i ozdoby.

Na niespokojne czasy epoki brązu i wczesnej epoki żelaza przypada zjawisko ukrywania dóbr. Liczne znaleziska skarbów pochodzą z terenów nad Pilicą, m. in. wspaniała kobieca biżuteria z Pogroszyna, bogaty skarb ozdób i broni z Krobowa, depozyt broni i nagolenników ze Stawiszyna czy łużycka bransoleta niedawno pozyskana przez muzeum.

W epoce żelaza, zwłaszcza w czasach kultury przeworskiej, obserwujemy ogromną różnorodność zarówno w sferze gospodarki, handlu, wierzeń i obyczajowości. To czasy licznych kontaktów międzyplemiennych i wpływów wysoko rozwiniętych cywilizacji starożytnej Europy: Celtów, Imperium Rzymskiego i jego prowincji. Cmentarzyska tej kultury badane od lat przez dział archeologii np. Brzeski, Nowa Żelazna dostarczyły wspaniałe okazy popielnic, narzędzi, a także broni i ozdób pochodzących często z odległych krain.

Dalsze wykłady:

24.05.20 dr hab. Elżbieta Małgorzata Kłosińska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. O skarbie mój!! Zjawisko ukrywania dóbr w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza.

20.09.20 dr Jacek Andrzejowski, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Swoi czy obcy? Goci i Wandalowie na ziemiach polskich w początkach nowej ery.

13.12.20 Małgorzata Cieślak-Kopyt, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Co kryje ziemia w Nowej Żelaznej? Nadwiślańska nekropola sprzed 2000 lat.

Piątkowa impreza w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

Jorrgus i Skytech w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie