Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Kwiaty wiśni - Samuraje" to nowa ekspozycja Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Wystawę „Kwiaty wiśni - Samuraje" będzie można oglądać od piątku w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu
Wystawę „Kwiaty wiśni - Samuraje" będzie można oglądać od piątku w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu
Wystawa „Kwiaty wiśni - Samuraje" to nowa ekspozycja Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jej otwarcie nastąpi w piątek 1 września, o godzinie 17 w muzeum, Rynek 11.

Nowa wystawa w Radomiu

Wystawa „Kwiaty wiśni - Samuraje" ukazuje uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku oraz drzeworyty związane z niezwykłym i tajemniczym światem japońskich wojowników. Jej zadaniem jest pokazanie prawie 700-letniej historii supremacji wyjątkowo hermetycznej kasty społecznej jaką byli samurajowie.

Pierwsza części wystawy zaznajomi widza z kultami shintō – drogi bogów oraz butsudō – drogi buddy, które niezaprzeczalnie wpływały na kształtowanie się i wizerunek społeczności samurajów.

Ciekawym tematem jest życie samurajów, począwszy od ich narodzin poprzez dzieciństwo aż do osiągnięcia dojrzałości. Opowiadając o codzienności tych wojowników i ich rodzin nie sposób nie zacząć od bushido – drogi samuraja, kodeksu zawierającego podstawowe prawa i zasady, jakimi powinien się kierować samuraj.

Dla miłośników broni zostaną pokazane włócznie naginaty, jūmonji yari, suyari, nie zabraknie również łuków z pięknymi lakowanymi kołczanami. Oprócz tego na ekspozycji znajdą się elementy zbroi samurajskich oraz ashigaru (lekko uzbrojeni piesi żołnierze) takie jak maski mempo, ochraniacze gardła yodare-kaké czy hełmy, no i oczywiście to, co przede wszystkim kojarzy się z samurajami – broń biała, w tym tachi, katany, wakizashi, małe nożyki kozuki/kogatana oraz części składowe miecza, zwłaszcza niezwykle dekoracyjne tsuby (jelce), będące jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów kolekcjonerskich.

Wystawie towarzyszyć będą liczne spotkania przybliżające kulturę kraju kwitnącej wiśni, w tym ceremonia parzenia herbaty chanoyu, sztuka zakładania kimona, warsztaty origami oraz pokazy sztuk walki.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Lublinie a także kolekcji prywatnych.

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Jendrzejczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie