MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Muzeum imienia Malczewskiego zachęca do zwiedzania Parków Narodowych

Barbara Koś
O nowej ekspozycji mówili Dorota Piotrowiak z Pracowni Sztuka Papieru i Marek Słupek, kierownik działu przyrody.
O nowej ekspozycji mówili Dorota Piotrowiak z Pracowni Sztuka Papieru i Marek Słupek, kierownik działu przyrody. Joanna Gołąbek
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu otwiera nową przestrzeń wystawienniczą w Dziale Przyrody: w załomach zabytkowego muru prezentuje dioramy wybranych polskich parków narodowych.

Jak objaśniał podczas wczorajszej konferencji w muzeum Marek Słupek, kierownik działu przyrody ,”Polskie Parki Narodowe to cykl stałych ekspozycji w formie dioram przyrodniczych prezentujących wybrane, najciekawsze i najbardziej interesujące polskie parki narodowe, a mianowicie: Białowieski Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy i Biebrzański Park Narodowy.

Poszczególne sceny parkowe zostały zaaranżowane na tle fragmentu XIV wiecznych murów obronnych miasta stanowiących element dotychczasowej sali wystaw czasowych działu przyrody.

Jak powstawały dioramy?

O technice dioram mówiła Dorota Piotrowiak z Pracowni Sztuka Papieru, która jest wykonawcą tych ekspozycji. - Modele przyrodnicze umieszczane są w odpowiednio zbudowanych przez nas środowiskach, wzbogacone fotografiami wysokiej jakości oraz preparowanym materiałem zielarskim. - tłumaczyła Dorota Piotrowiak.- Dzięki temu możliwe jest przekazywanie pełnej informacji o właściwościach poszczególnych gatunków i ich środowisk.Ważne dla nas jest odwzorowanie każdego szczegółu charakterystycznego dla poszczególnego gatunku.

Co widać w „Parkach”?

Ciąg tematycznych dioram otwiera symbolicznie obecny w tym miejscu już wcześniej okazu białowieskiego żubra „Popiwka”, jako przedstawiciela jednego z pierwszych gatunków, objętego w Polsce oficjalną ochroną gatunkową, zarazem mieszkańca obszaru będącego pierwszym polskim parkiem narodowym (1932 r.),

Kontynuacją „białowieskiego” wątku jest zlokalizowana tuż za żubrem diorama ukazująca unikalny w skali Europy las pierwotny z mnóstwem zwalonych, próchniejących pni dających życie bogactwu fauny i mykoflory.

Parki górskie

Następnym jest Tatrzański Park Narodowy (1954 r.) Na tle krajobrazu Tatr, widzimy kozicę, świstaka, czeczotki, siwerniaka, jaskrawe kwiaty ostróżki tatrzańskiej. Wątek górski kontynuuje diorama Karkonoskiego Parku Narodowego z charakterystycznymi dla parku gatunkami, jak muflon czy salamandra plamista.

Parki nad wodą

Kolejna z dioram to Słowiński Park Narodowy: nadmorski brzeg z widoczną w pierwszym planie wodną tonią, a w oddali ruchomą piaszczystą wydmą.Zobaczymy morświna w pogoni za ławicą śledzi i małą foczkę szarą oganiającą się niezdarnie od natarczywej mewy żółtonogiej.

Finalna diorama ukazuje Biebrzański Park Narodowy czyli krajobraz nadbiebrzańskich rozlewisk z pobrzmiewającym godowym rechotem żab moczarowych, plamami kaczeńców i grążeli. Barwy, dźwięki, krajobrazy towarzyszą scenie starcia dwóch nastroszonych bojowników, której z dystansem przyglądają się ich ptasi współtowarzysze: rycyk, kszyk i kulik wielki.

Umieszczenie dioram parków jest realizacją I etapu modernizacji i merytorycznego wzbogacenia istniejących od 2008 przyrodniczych wystaw stałych w skrzydle południowym gmachu muzeum. W II etapie modernizacji dojdzie Park w Ojcowie.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie