MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego dobiegają końca renowacje nagrobków

Barbara Koś
Barbara Koś
Sławomir Adamiec pokazuje pomnik dzieci Kędzierskich.
Sławomir Adamiec pokazuje pomnik dzieci Kędzierskich. Społeczny Komitet
Kończą się tegoroczne prace renowacyjne na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego podjął w tym roku odnowę neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej oraz postumentu dzieci Kędzierskich.

- 25 października, za pośrednictwem mediów a następnie w czasie kwesty świątecznej na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, zaprezentujemy efekty prac konserwatorskich, które podjedliśmy w tym roku – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

Prace, które w chwili obecnej są już na ostatnim etapie, Komitet powierzył pracowni konserwatorskiej Urszuli Krawczyk. To dwa piękne nagrobki; Marianny Niedźwieckiej oraz Stasia i Luci Kędzierskich. Zakres obu prac konserwatorskich objął rekonstrukcję form wykonanych w kamieniu, tak aby mimo upływu blisko 200 lat, odkryły pełnię pierwotnego piękna, dziś już prawie nieobecnego we współczesnych nagrobkach sztuki sakralnej.
Poprawiono również inskrypcje poprzez uzupełnienie ubytków w masie oraz miejscowe pogłębienie rytu. Szczególną uwagę poświęcono zabezpieczeniu chemicznemu nagrobków na kolejne dziesięciolecia.
-Tak, aby nie ulegały destrukcji w środowisku, które dziś oprócz obecności dużej ilości drzew charakteryzuje się niekorzystnym wypływem spalin i opadów atmosferycznych – dodaje Adamiec.

Postument Marianny Niedźwieckiej, pochodzący z I połowy XIX wieku wykonany jest z piaskowca. Nakryty jest piękną urną w kształcie kielicha, zaś cokół nagrobka zwieńczony jest czterema frontonami i pokryty licznymi ornamentami, płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną.

Drugi z nagrobków, to postument pochodzący z początków XX wieku. Nagrobek dzieci Stasia i Luci Kędzierskich to obiekt wolnostojący, złożony z figurki dziecka, wykonanej z wapienia pińczowskiego oraz cokołu w formie skałek z piaskowca rejonu kieleckiego, usytuowanego na piaskowcowej podstawie w formie stopnia.

- Społeczny Komitet już dziś zaprasza wolontariuszy chętnych do kwestowania w czasie listopadowych świąt zmarłych i wszystkich świętych. zaprasza Sławomir Adamiec.

Wszystkie renowacje na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim, można oglądać na stronie Komitetu: www.zabytkicmentarza.radom.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie