Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Orkiestra Grandioso zaprosiła w środę na Dzień Otwarty

Barbara Koś
Dzień otwarty Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso.
Dzień otwarty Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso. Jarosław Kwiatkowski
Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso szuka młodych muzyków. Ale to nie taka prosta rzecz: wstąpić do orkiestry. Dlatego orkiestra zaprosiła w środę na Dzień Otwarty.

Przedstawiciele orkiestry byli "na baczność"już od godziny 15. Na stole w największej sali MDK wyłożono kronikę orkiestry i ustawionio najnowsze puchary . Wszystkim zainteresowanym pokazywano „zaplecze”: pomieszczenia na proby i muzyczny sprzęt. Organizatorzy spotkania: przedstawiciele Stowarzyszenia Grandioso z jego prezesem i zarazem dyrygentem Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso, Dariuszem Krajewskim, czekali na gości, którzy pojawiali sie nawet z rodzicami. Drugoklasistka Julka przyszla z babcią. Przez pierwsze pół godziny przybyli dowiedzieli się najważniejszych rzeczy z historii Grandioso i Stowarzyszenia, by potem zająć się konkretami: na czym polega nabór elektroniczny do Orkiestry? Jak wygląda nauka gry i na czym ja mógłbym zagrać?

Konsultacje dotyczące gry na instrumentach dętych i perkusyjnych prowadzili muzycy orkiestry i nauczyciele MDK. A jest tych instrumentów bez liku. Tuba, trąbka, waltornia, flet, klarnet, saksofon, sakshorn, perkusja, i puzon.
Nieodłacznym elementem orkiestry są majoretki i cheerleaderki. Majoretki i cheerleaderki to tancerki występujące na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując do muzyki orkiestry układy choreograficzno- taneczne i marszowe a także z elementami gimnastyki i akrobacji. To zawsze niezwykle widowiskowa część koncertu Grandioso. Dziewczęta sluchały, jak można zostać majoretką?

Po teorii przyszedł czas na zajęcia otwarte . Goście mogli zatem przyjrzeć się próbie. Obserwowali próbę dużej orkiestry i małej. Były również zajęcia nauki gry na instrumentach.
- Nauka u nas jest bezpłatna,- podkreślał Dariusz Krajewski. - Wypożyczamy niektóre instrumenty do nauki gry.
I co najważniejsze: nie trzeba umieć grać, aby do nas przyjść. Lekcje można pobierać tutaj.

Jak powiedział nam Dariusz Krajewski, celem Dnia Otwartego jest właśnie przybliżenie działalności orkiestry potencjalnym nowym muzykom.Jasne, że trzeba mieć muzyczne predyspozycje. Ale orkiestry nie trzeba się bać.

Podczas Dnia Otwartego funkcjonował punkt głosowania Budżetu Obywatelskiego Radom 2018. Szczególnie ważne są w nim dwa projekty - Mistrzostwa Polski Orkiestr - Radom 2018 oraz Radomskie Ogrody Sztuki. W obu projektach chce wziąć udzial Grandioso. Głosowano zatem na oba.

Zobacz też: KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ GRANDIOSO w Filharmonii Świętokrzyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie