Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Piknik historyczny na rocznicę Nihil Novi. Będą wystrzały z armat

jp
W niedzielę podczas pikniku historycznego po raz pierwszy zagrzmią strzały z replik historycznych XVI - wiecznych armat, które mają być ozdobą i atrakcją turystyczną skweru Unii Wileńskiej w Radomiu.
W niedzielę podczas pikniku historycznego po raz pierwszy zagrzmią strzały z replik historycznych XVI - wiecznych armat, które mają być ozdobą i atrakcją turystyczną skweru Unii Wileńskiej w Radomiu.
W niedzielę podczas pikniku historycznego po raz pierwszy zagrzmią strzały z replik historycznych XVI - wiecznych armat, które mają być ozdobą i atrakcją turystyczną skweru Unii Wileńskiej w Radomiu. W ten sposób ma być uczczona 512 rocznica uchwalenia Konstytucji Nihil Novi.

Organizatorzy pikniku zapraszają wszystkich na skwer Unii Wileńskiej w niedzielę na godzinę 15. Gości przywitają grupy rekonstrukcyjne przebrane w historyczne stroje polskiej szlachty. Imprezę rozpoczną wystrzały z replik małych armat grup rekonstrukcyjnych. Potem znany radomski historyk Przemysław Bednarczyk będzie opowiadał całą historię związaną z uchwaleniem konstytucji. - Będzie się można dowiedzieć gdzie konstytucja została uchwalona, co zawierał dokument i jakie przyniósł efekty pierwsza tego rodzaju ustawa zasadnicza w Europie - mówi jeden z organizatorów wydarzenia Jarosław Kowalik. Na koniec zagrzmią dwie świeżo odlane repliki armat, które na trwałe będą zdobić plac Unii Wileńskiej.

Ozdoba Starego Miasta

Repliki starych armat zostaną ustawione w śladzie murów miejskich, w miejscu gdzie prawdopodobnie stała tak zwana biała wieża.

Zostały odlane z inicjatywy i za fundusze Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu i Cechu Piekarzy. Armaty są oczywiście zdolne do strzelania, ale na co dzień będą zabezpieczone przed ich ewentualnym użyciem przez osoby postronne. Są to repliki XVII-wiecznych armat - półkolubryna o wadze lufy pół tony i długości całkowitej 4,5 metra oraz ćwierćkolubryna o wadze 300 kilogramów i długości 3,3 metra. Z armat będzie można oddawać salwy honorowe. Repliki wykonała profesjonalna ludwisarnia z jednej z miejscowości w województwie świętokrzyskim. Podobne armaty stoją już w Chęcinach i w Golubiu Dobrzyniu.

Atrakcja turystyczna

- Będzie to niewątpliwie duża atrakcja turystyczna. Samo miejsce robi się ciekawe, dlatego, że są w pobliżu trzy płyty upamiętniające ważne dla Radomia wydarzenia historyczne. Obok mamy też odnowiony kościół Farny - powiedział Jarosław Kowalik. Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu zrzesza przedsiębiorców, pasjonatów historii, architektów, duchownych i społeczników, którzy dążą do odbudowy etapami zamku królewskiego w Radomiu. Pozostałości Zamku są jednymi z najcenniejszych zabytków miasta.

Radomski Zamek był niegdyś rezydencją królewską a także siedzibą starostów i miejscem sejmów. Wniesiony około połowy XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego, spalony przez Szwedów, dzisiaj ma szansę na odbudowę.

Zobacz także:Piknik historyczny w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie