Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Pomnik Żołnierzy 72. Pułku Piechoty imienia Dionizego Czachowskiego już gotowy

wit
Kopię  sztandaru 72. Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego - pokazują inicjatorzy powstania pomnika.
Kopię sztandaru 72. Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego - pokazują inicjatorzy powstania pomnika. Szymon Wykrota
1 września w Radomiu odsłonięty zostanie Pomnik Żołnierzy 72. Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego. Pomnik jest już gotowy, we wtorek rozpocznie się pierwszy etap jego montażu obok Rogatki przy ulicy Malczewskiego.

O jego powstaniu a także programie uroczystości, które zbiegają się z obchodami 77 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej opowiadał Jarosław Kowalik, inicjator budowy pomnika.

Ważący 10 ton pomnik powstał w zakładzie kamieniarskim Kamar. Jest stworzony z granitu skandynawskiego. Z tego materiału wykonano dwa pylony pomnika zwieńczone odlanym z brązu orłem, według wzoru zatwierdzonego rozkazem ministra obrony narodowej w 1936 roku. Orzeł ma 85 centymetrów wysokości, a pylony 2,5 metra każdy oraz pozioma płyta główna o grubości 15 centymetrów, co daje wysokość ponad trzech metrów. Na lewym pylonie umieszczona będzie odznaka pułkowa, również powiększona i odlana z brązu.

Od momentu zamysłu do skonstruowania pomnika minął rok.

Skąd pomysł, aby w ten sposób uczcić pamięć Żołnierzy 72. Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego?

- Radomski pułk ma szczytną kartę udziału w wojnie polsko – bolszewickiej, a także w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. W miejscowościach, gdzie na początku II wojny światowej walczył, głównie w okolicach Wielunia w składzie armii Łódź - bronił przeprawy przez Wartę, pozostało wiele rzędów mogił. Po krwawych bojach z oddziałami pancernymi Wehrmachtu przeżyło niewielu oficerów i żołnierzy. Podczas rozbrajania Niemcy żądali ujawnienia miejsca zakopania amunicji, na co ranny dowódca odpowiedział, że gdybyśmy ją mieli, to byśmy walczyli. Nieliczni trafili do obozów jenieckich, głównie ranni, a niewielka grupa wyrwała się z okrążenia przedostając się na Wschód, po drodze biorąc udział w walkach, gdzie została wzięta do niewoli przez Armię Radziecką. W Radomiu jest żywa pamięć o tej formacji jedynie wśród potomnych - służyli w niej głownie mieszkańcy Ziemi Radomskiej i pasjonatów historii Radomia. To właściwie trochę wstyd dla miasta, że zupełnie był pomijany chociażby przy uhonorowywaniu innych formacji, lub ich dowódców – mówi Jarosław Kowalik.

Teraz to się zmieni, bo pomnik już jest.

Jego uroczyste odsłonięcie będzie miało miejsce w czwartek 1 września. Poprzedzi je sesja Rady Miejskiej – o godzinie 10. Szkołom Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu nadane zostanie imię 72. Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego. O 12 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny zaś po niej będą: apel pamięci, salwa honorowa, na płycie Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty. O godzinie 13.40 odsłonięty zostanie nowo wybudowany pomnik 72. Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego a o godzinie 14.40 w Szkołach ZDZ przy ulicy Saskiej w Radomiu otwarta zostanie Izba Pamięci 72. Pułku Piechoty imienia pułkownika Dionizego Czachowskiego.

Budowa pomnika pochłonęła ponad 120 tysięcy złotych.

- Wsparcia udzieliło nam 40 firm. Były jednak też rozczarowania. Przykładem jest Galeria Słoneczna, która mieści się w miejscu dawnych koszara pomiędzy ulicami: Struga, Chrobrego i Malczewskiego. Dyrekcja Galerii odmówiła nam jakiegokolwiek wsparcia – mówi Jarosław Kowalik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie