Radom. Resursa Obywatelska żyje na Facebooku i tam zaprasza wszystkich sympatyków. Przygotowuje też majowe, czerwcowe i jesienne imprezy

Barbara Koś
Czerwcowa Anima Urbis czyli Dusza Miasta, cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem. Miejmy nadzieję, że i w tym roku odbędzie się bez przeszkód.
Czerwcowa Anima Urbis czyli Dusza Miasta, cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem. Miejmy nadzieję, że i w tym roku odbędzie się bez przeszkód. Tadeusz Klocek
Resursa Obywatelska żyje na Facebooku. - Zapraszamy do oglądania naszych filmów i spektakli, a przygotowujemy też kolejne wydarzenia. W sumie tak samo jak zwykle, tyle że zdalnie - piszą dyrekcja Resursy Obywatelskiej i zespół.

Na początku ubiegłego tygodnia odbyło się jeszcze "Restrospotkanie. Chłopcy z Placu Broni" o klubie sportowym "Broń", seans kinowy i praca taka jak dotychczas. Teraz musi być inaczej: Resursa pracuje zdalnie.To znaczy na swoim Facebooku. A druga część pracy to przygotowywanie kolejnych imprez na dalsze miesiące.

Swoich dotychczasowych gości Resursa zaprasza na swój kanał filmowy na YouTubie, na Facebooku. Tu każdego dnia pojawiają się nowe wiadomości, linki do produkcji filmowych i teatralnych czy koncertów.

- Jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że od dawna już wszystkie nasze działania dokumentujemy filmowo i do tego jeszcze mamy bogate archiwum produkcji o osobach ważnych dla Radomia. Teraz o tym przypominamy i zapraszamy do oglądania - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy.

Przygotowanie dużych i uznanych już imprez Resursy takich jak Uliczka Tradycji, Festiwal Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego „Okna”, Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad" i Anima Urbis zajmuje kilka miesięcy. Wszystkie one składają się z szeregu wydarzeń, koncertów, wystaw, spektakli, a to nie rodzi się z dnia na dzień.

- Pracujemy nad nimi - "Ślad", Festiwal Filozofii i Anima Urbis to imprezy majowe i czerwcowe. Jeśli okaże się, że do niech nie będzie mogło dojść, przesunięte zostaną na drugą połowę roku tłumaczy Renata Meztger.

Jak wygląda praca?

Załoga Resursy kontaktuje się codziennie na wspólnej platformie internetowej, omawia pomysły i szczegóły wydarzeń tak jak na co dzień, tylko zdalnie. Na szczęście w dzisiejszej dobie, to nie problem. Wszyscy mają przecież telefony, no i są zgranym, znającym się dobrze zespołem, każdy doskonale wie, co należy do jego obowiązków.

Technicy zabrali do domu sprzęt i robią jego przeglądy, konserwacje, bo na to zawsze brakowało czasu. Instruktorzy przekazują zespołom nagrania, teksty do ćwiczeń, w wyznaczone dni, po uprzednim ustaleniu z kierownikami działów, pracownicy mogą pojawić się w Resursie po potrzebne im materiały.

Resursa i portal Radom.Retrospekcja zachęcają też do odwiedzania Retropedii czyli wirtualnego przewodnika po mieście. Projekt stworzyła Retrospekcja w ramach budżetu obywatelskiego, teraz Retropedią zawiaduje Resursa. Właśnie pojawił się opis kapliczki ku czci św. Rozalki, orędowniczki w czasie epidemii.

Jak już pisaliśmy, Resursa ogłosiła też temat tegorocznej "Uliczki Tradycji" - "Kolej na Radom".

Kolej miała zasadniczy wpływ na rozwój Radomia. Wybudowana w latach 1882 -1885 Kolej Iwanogrodzko - Dąbrowska biegnąca przez Radom, dostarczyła impuls do rozbudowy - powstały nowe dzielnice przemysłowe z licznymi fabrykami; nowe ulice i dzielnice mieszkalne, obiekty użyteczności publicznej. Rozwój Radomia w oparciu o kolej trwał i w II RP.

W 1918 r. radomscy kolejarze dali wyraz swojego patriotyzmu, aktywnie uczestnicząc w wyzwalaniu miasta spod okupacji austriackiej. To także dzięki nim miasto było wolne już 2 listopada. Powstające na początku lat 20. duże firmy jak np. Fabryka Broni, czy potem te w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, też kooperowały ściśle z koleją.

Duże znaczenie miała w II RP dla miasta budowa linii Radom- Warszawa. W 20-leciu międzywojennym w mieście była siedziba Radomskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, która obejmowała teren województw kieleckiego i lubelskiego, sięgając za Łuck.

Dyrekcja była znaczącym pracodawcą w Radomiu, podobnie jak podległe jej firmy remontowe, naprawcze. Kolejarze zaś aktywnie włączali się w życie kulturalne i społeczne miasta, dla szkolenia kadr kolejowych powstała specjalna szkoła do której ściągała młodzież z Polski południowej i wschodniej.

- O wszystkim tym chcemy opowiedzieć w drugi weekend września. Czekamy na skany dawnych zdjęć i dokumentów dotyczących tej tematyki. Chodzi o archiwalia do 1939 r. To dobry czas, by zrobić porządki w domowych archiwach a potem współtworzyć z nami przewodnik po kolejowej historii miasta. Adres: [email protected]; [email protected] – zaprasza Renata Metzger.

Imprezy, zajęcia, projekcje kinowe, a także wynajmy sali odwołane są do 8 kwietnia.

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie