MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Skansen bartniczy wyremontowany. Ekspozycja zalśni podczas Święta Chleba

Barbara Koś
Muzeum Wsi Radomskiej
W Muzeum Wsi Radomskiej zakończono prace związane z modernizacją ekspozycji uli w skansenie bartniczym.

Prace trwały od 18 kwietnia. Wykonano prace remontowe sześciu wiat na ule, polegające m. in. na otynkowaniu ceglanych ścianek działowych, montażu czap z kamienia zabezpieczających korony murków, zabezpieczeniu antykorozyjnym oraz malowaniu metalowej konstrukcji wiat. Naprawiono dachy poprzez oczyszczenie płyt i doszczelnienie połączeń, odnowiono podesty wraz z ich impregnacją dokonano również montażu na ścianach wiat tablic informacyjnych w odnowionej szacie graficznej. Nadano wiatom charakter i koloryt zgodny z gablotami na ule figuralne, które znajdują się na północnej elewacji budynku Pracowni Konserwatorskiej, sąsiadującego ze skansenem bartniczym. Pozwoliło to scalić przestrzeń ekspozycyjną i zdecydowanie poprawić jej estetykę.

Poddano konserwacji także kolekcję uli, która jest jednym z markowych zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej.

Odnowiona ekspozycja została udostępniona już w dniu Miodobrania czyli 26 czerwca, a kolejnym etapem, do którego była renowacja ławek dla zwiedzających. Ekspozycję w pełnej krasie będzie można zobaczyć w dniu Święta Chleba, w niedzielę 4 września.

Odnowa skansenu bartniczego to jedno z tegorocznych zadań związanych z zabezpieczeniem zbiorów i modernizacją ekspozycji realizowanych przez Muzeum Wsi Radomskiej.

Muzeum zmienia szaty dzięki dotacji celowej, otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego a także finansów własnych.

Radomski Skansen bartniczo - pszczelarski powstał w roku 1968 przy ówczesnym Muzeum Regionalnym. Celem skansenu była żywa ilustracja historii ula, narzędzi i sprzętu bartniczo - pszczelarskiego od formy najdawniejszej do współczesnej. Obecnie skansen przedstawia rozwój tej dziedziny gospodarki w regionie radomskim, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów dawnej Puszczy Kozienickiej - królestwa bartnictwa i pasiecznictwa. Zgromadzone w skansenie ule i sprzęt są owocem wieloletnich badań terenowych. Ule usytuowane są w zespole ogrodowym z zachowaniem ciągu chronologicznego od ula barci do najnowocześniejszego ula ramowego występującego w pasiekach radomskich. Ten sposób przedstawienia ekspozycji pozwala na prześledzenie historii rozwoju bartnictwa, barci i ula kłodowego, gospodarki pasiecznej przyleśnej i przyzagrodowej z ulem kłodowym bezramkowym, ramkowym, koszką słomianą i ulem skrzynkowym ramowym.

Uzupełnienie skansenu stanowi sprzęt bartniczo-pszczelarski reprezentowany przez stare formy pras do wosku, wirówek do wykręcania miodu tzw. "centrefug", podkurzaczy ręcznych, rojnic na pszczoły, podkarmiaczek, siatek ochronnych oraz różnego rodzaju sprzętów i narzędzi niezbędnych przy pracy w pasiece.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie