MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Społecznicy prezentują kolejne odrestaurowane groby i zapraszają na kwestę na cmentarzu

Barbara Koś
Jerzy Przyborowski, przewodniczący Społecznego Komitetu i Sławomir Adamiec, jego  zastępca oraz ksiądz Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii świętego Wacława i ksiądz Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza,przy odnowionym nagrobku Surmackich dziękują za udział radomian w dotychczasowych kwestach i zapraszają do tej 1 listopada.
Jerzy Przyborowski, przewodniczący Społecznego Komitetu i Sławomir Adamiec, jego zastępca oraz ksiądz Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii świętego Wacława i ksiądz Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza,przy odnowionym nagrobku Surmackich dziękują za udział radomian w dotychczasowych kwestach i zapraszają do tej 1 listopada. Barbara Koś
1 listopada na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego radomianie zobaczą dwa kolejne odnowione zabytkowe groby.

To dzieło Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu nie byłoby możliwe, gdyby nie datki radomian ofiarowane podczas ubiegłorocznej kwesty w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu oraz tegorocznej kwesty wielkanocnej.

- W bieżącym roku, pierwotne piękno i blask odzyskały grobowiec rodziny Surmackich, z lat 80-tych. XIX wieku oraz postument Jana Mileyko (ur. ok.1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia - mówią Jerzy Przyborowski, przewodniczący Społecznego Komitetu i Sławomir Adamiec, jego zastępca. - Cokół nagrobka Surmackich wyróżnia się wielkim bogactwem i pięknem motywów dekoracyjnych. Postument upamiętnia Wojciecha Surmackiego (1834-1882r.) i jego rodzinę. Drugi odrestaurowany nagrobek należy do Jana Milejki, pułkownika kawalerii i komendanta Radomia

- Ten nagrobek ma formę obelisku. Takich nagrobków na naszym cmentarzu jest wiele, ale niewiele jest szlacheckich, jeszcze z tak pięknie zachowanym herbem. Gdybyśmy tym roku nie poddali go renowacji, to z pewnością za kilka lat uległby zatraceniu - podkreśla Sławomir Adamiec.

Koszt obu tegorocznych prac renowacyjnych, to ponad 45 tysięcy złotych.

Z efektów tegorocznych prac konserwatorskich na cmentarzu rzymskokatolickim są zadowoleni ksiądz Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii świętego Wacława i ksiądz Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza,

- Ogromnie się cieszę, że te nagrobki, często stuletnie, a niekiedy i starsze, wracają do świetności. Bardzo jestem wdzięczny wszystkim radomianom za składane datki w czasie kwesty. To wszystko jest efektem ofiarności, która bierze się z poczucia odpowiedzialności za to miejsce i za historię - podkreślał ksiądz Piotr Zamaria.

- Chcemy również przekazać zaproszenie do udziału w kolejnej zbiórce pieniędzy na rzecz ratowania najstarszych nagrobków na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego- apelują księża i społecznicy.

Tegoroczna kwesta trwać będzie 1 i 2 listopada, w godz. 9 – 16. Z puszkami wędrować po cmentarzu będą jak zwykle przedstawiciele władz, oświaty, kultury i oczywiście młodzież. Mile widziany jest każdy chętny.

Jak przypominają nasi rozmówcy, w ciągu 22 lat istnienia, Społeczny Komitet zebrał w czasie dotychczasowych kwest blisko 590 tysięcy złotych. Dzięki tym funduszom odnowił 20 nagrobków.

- Chcemy wraz z mieszkańcami Radomia i wszystkimi ofiarodawcami, ratować nadal najpiękniejsze i najbardziej potrzebujące prac konserwatorskich zabytkowe nagrobki, na jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii polskich – podkreślają szefowie Komitetu. - Dlatego prosimy o równie hojny udział w listopadowej kweście; kwestujących i darczyńców, aby w kolejnym roku kontynuować dzieło duchowej i materialnej troski o nasz piękny radomski cmentarz rzymskokatolicki.

Jak konserwowano nagrobki? Duży grób rodziny Surmackich na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim w przy Limanowskiego, poddawany był konserwacji bezpośrednio na terenie zabytkowej nekropolii, bez zbędnego naruszania całości nagrobka i niszy grobowej, z miejscem pochówku. Prace wykonane przez pracownię Urszuli Krawczyk objęły szereg zabiegów, mających na celu oczyszczenie powierzchni obiektu z różnego rodzaju nawarstwień i zabrudzeń atmosferyczne. Obiekt poddany został procesowi wzmacniania strukturalnego. Następnie zrekonstruowano ogrodzenia grobu oraz chemicznie zabezpieczono grób przed niszczeniem pod wpływem warunków atmosferycznych. Ostatnim etapem prac było uporządkowanie terenu wokół grobu i wyłożenie wnętrza kwater agrowłókniną oraz kruszywem.
Postument wygląda imponująco i lśni wręcz blaskiem jasnego piaskowca, sprawiając wrażenie, jakby był niedawno wykonany. A przecież pochodzi z lat 80-tych XIX wieku.
- Zachęcamy osoby odwiedzające nasz cmentarz, aby na chwilę zatrzymały się w kwaterze 4A, gdzie, można zobaczyć ten zabytkowy grób Surmackich – mówi Sławomir Adamiec.

Prace przy drugim z nagrobków, Jana Milejki (zmarł w 1842 roku, kwatera 6A) związane były najpierw ze wstępnym oczyszczaniem i dezynfekcją, przeprowadzonymi w miejscu usytuowania obiektu. Potem nagrobek został przetransportowany do pracowni konserwatorskiej, gdzie poddano go kolejnym zabiegom renowacyjnym. Wykonano nową podstawę oraz rekonstrukcję krzyża.

W dniu 1 listopada na cmentarzu przy Limanowskiego otwarty zostanie także po remoncie budynek po dawnej kancelarii. Tu będą miedzy innymi, toalety a także siedziba Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza. Dyrektor ksiądz Piotr Zamaria przekazał już symbolicznie klucze przewodniczącemu Społecznego Komitetu, Jerzemu Przyborowskiemu.


Zobacz także: Kwesta na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie