Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Społecznicy zapraszają w Wielką Sobotę na kwestę wielkanocną na cmentarzu przy Limanowskiego

Barbara Koś
To nagrobek bardzo zasłużonego dla powstania styczniowego, radomskiego proboszcza parafii farnej, księdza Michała Kobierskiego (1804 – 1876).
To nagrobek bardzo zasłużonego dla powstania styczniowego, radomskiego proboszcza parafii farnej, księdza Michała Kobierskiego (1804 – 1876). Społeczny Komitet
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zaprasza w Wielką Sobotę – 31 marca, w godzinach 9 – 14, na kolejną wielkanocną kwestę, z której środki zostaną przeznaczone na odnowę w roku 2018 roku jednego z zabytkowych nagrobków radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej przy ulicy Limanowskiego.

- W tym roku chcemy jako Komitet, wraz z parafią świętego Wacława, włączyć się również do obchodów 100 odzyskania niepodległości Polski - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu.- Powstanie styczniowe jest jednym z najważniejszych filarów odbudowy niepodległości i polskiego patriotyzmu. Pamięć o powstańcach styczniowych: Traugutcie, Langiewiczu, Czachowskim i tysiącach bezimiennych uczestników zrywu 1863 – 1864, jest naszą powinnością wobec ojczyzny. Dlatego, po raz pierwszy postanowiliśmy odnowić nagrobek bardzo zasłużonego dla powstania styczniowego, radomskiego proboszcza parafii farnej, księdza Michała Kobierskiego (1804 – 1876). Jest to również pierwszy nagrobek kapłański, który odnawiamy.

Jak wynika z dziejów radomskiej fary, zaangażowanie się jej księży w pomoc uczestnikom powstania styczniowego było bardzo znaczące, co ostatecznie skończyło się represjami władzy carskiej. Dwóch wikarych zostało w latach 1863-1864 zesłanych na Sybir, a samego proboszcza Michała Kobierskiego, władze carskie obłożyły wysoką kontrybucją (200 rubli) za ukrywanie powstańczego sztandaru.
Przyszły pasterz radomskiej parafii pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Ostoja. Urodził się w 1804 roku w Bystrojowicach, w majątku rodziców, położonym w powiecie sandomierskim. Na nauki został wysłany do Sandomierza, gdzie po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do seminarium duchownego. W kilka lat po święceniach kapłańskich został plebanem Stromca. Rada Administracyjna Królestwa Polskiego zatwierdziła go na radomskie probostwo św. Jana Chrzciciela 4 grudnia 1838 roku. Do Radomia przybył w 1839 roku jako 35-letni kapłan. Dzięki Kobierskiemu otynkowano zewnętrzne, a częściowo i wewnętrzne mury kościoła, zrobiono nowy sufit, pomalowano ściany i ułożono nową posadzkę. Wykonano również nowe ołtarze, zakupiono ławki, wyremontowano organy kościelne i małe organy w kaplicy Matki Boskiej Różańcowej, w której umieszczono obraz Najświętszej Marii Panny. Po ukończeniu prac zaproszono biskupa sandomierskiego Józefa Joachima Goldtmana, który 26 maja 1844 roku dopełnił ceremonii konsekracji kościoła.

Od 23 lat Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, prowadzi kwesty na najstarszej nekropolii Radomia. Do tej pory w 33 kwestach społecznicy zebrali ponad 620 tysięcy złotych, dzięki którym odnowili 20 zabytkowych nagrobków. Na pilną renowację czeka jeszcze blisko 350 grobów będących dobrem kultury.

- Chcemy wraz z mieszkańcami Radomia i wszystkimi ofiarodawcami, ratować najpiękniejsze i najbardziej potrzebujące prac konserwatorskich zabytkowe nagrobki, na jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii polskich. Dlatego, wraz z parafią św. Wacława, prosimy hojny udział w wielkanocnej kweście; kwestujących i darczyńców, aby w tym roku kontynuować dzieło duchowej i materialnej troski o nasz piękny radomski cmentarz rzymskokatolicki – zachęca do udziału w kweście Sławomir Adamiec.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie