Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Warce przejdzie remont. Gmina otrzymała dofinansowanie na ten cel

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
W ramach prac w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce zostanie wyremontowany dach.
W ramach prac w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce zostanie wyremontowany dach. Facebook/Gmina Warka
Zabytkowy kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Warce przejdzie remont. Jest dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład.

Zabytkowy kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Warce przejdzie remont

Zabytkowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Warce przejdzie remont. Na miejscu zostaną wykonane prace związane z odrestaurowaniem starego dachu. To potrzebne i wyczekiwane zadanie.

Dzięki współpracy między samorządem a parafią został złożony wniosek o dofinansowanie na ten cel. Finalnie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład pozyskano wsparcie w wysokości 697.760,00 złotych, które zostaną przeznaczone na remont.

Dbałość o dziedzictwo historyczne jest dla nas szczególnie ważne, cieszymy się że dzięki pozyskanej dotacji zostanie odnowiony dach kościoła. Dokładamy wszelkich starań aby dbać o nasze zabytki i pielęgnować lokalną historię

- czytamy w mediach społecznościowych Gminy Warka.

Krótka historia zabytkowego kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Warce

Kościół Matki Bożej Szkaplerznej to tak zwany mały kościół. W latach 20. XVII wieku wdowa Katarzyna z Boglewic, sprowadziła do Warki franciszkanów. Dostali plac, dom, zapis w kwocie 8 000 złotych, a także kościółek świętego Leonarda. W latach 1632-34 wznieśli własną – drewnianą – świątynię wraz z zabudowaniami klasztornymi. Murowany kościół zaczęli budować w 1652 roku. W realizacji przedsięwzięcia przeszkodził potop szwedzki. Konwent uniknął pożaru, ale w 1656 roku Szwedzi, rabując miasto, zamordowali kilku zakonników. W 1692 roku – staraniem gwardiana Franciszka Słomki — postawiono część murowanego klasztoru. Budowę zespołu klasztornego ukończono w połowie XVIII stulecia. Staraniem księdza Paulina Sękowskiego, z fundacji kasztelana ciechanowskiego Władysława Grzegorzewskiego, wystawiono barokową fasadę z dwoma wieżami. Do ołtarza głównego sprowadzono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, najprawdopodobniej pochodzący z przełomu XVI/XVII wieku, malowany na desce.
W roku 1859 z ruin kościoła podominikańskiego przeniesiono do podziemi kościoła franciszkańskiego szczątki książąt mazowieckich.

Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Warce współcześnie

Dzisiejszy kościół zachował się w stylu barokowym, jednonawowy z nieco węższym prezbiterium oraz z dwiema wieżami od wejścia głównego. Od zachodu przylegają do niego zabudowania dawnego klasztoru franciszkanów. W latach dwudziestych XVIII stulecia w konwencie pracował ojciec Rafał Chyliński – ceniony spowiednik, kaznodzieja, opiekun cierpiących, ubogich i opuszczonych. Franciszkanie przebywali w Warce do lat 60. XIX wieku, ostateczna kasata klasztoru nastąpiła po powstaniu styczniowym. Kościół ucierpiał podczas obydwu wojen światowych, szczególnie w 1944 roku. Odrestaurowano go w 1950 roku. Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej erygowana została 24 maja 1993 roku dekretem Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie