MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Warce przejdzie remont. Gmina otrzymała dofinansowanie na ten cel

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
W ramach prac w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce zostanie wyremontowany dach.
W ramach prac w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce zostanie wyremontowany dach. Facebook/Gmina Warka
Zabytkowy kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Warce przejdzie remont. Jest dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład.

Zabytkowy kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Warce przejdzie remont

Zabytkowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Warce przejdzie remont. Na miejscu zostaną wykonane prace związane z odrestaurowaniem starego dachu. To potrzebne i wyczekiwane zadanie.

Dzięki współpracy między samorządem a parafią został złożony wniosek o dofinansowanie na ten cel. Finalnie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład pozyskano wsparcie w wysokości 697.760,00 złotych, które zostaną przeznaczone na remont.

Dbałość o dziedzictwo historyczne jest dla nas szczególnie ważne, cieszymy się że dzięki pozyskanej dotacji zostanie odnowiony dach kościoła. Dokładamy wszelkich starań aby dbać o nasze zabytki i pielęgnować lokalną historię

- czytamy w mediach społecznościowych Gminy Warka.

Krótka historia zabytkowego kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Warce

Kościół Matki Bożej Szkaplerznej to tak zwany mały kościół. W latach 20. XVII wieku wdowa Katarzyna z Boglewic, sprowadziła do Warki franciszkanów. Dostali plac, dom, zapis w kwocie 8 000 złotych, a także kościółek świętego Leonarda. W latach 1632-34 wznieśli własną – drewnianą – świątynię wraz z zabudowaniami klasztornymi. Murowany kościół zaczęli budować w 1652 roku. W realizacji przedsięwzięcia przeszkodził potop szwedzki. Konwent uniknął pożaru, ale w 1656 roku Szwedzi, rabując miasto, zamordowali kilku zakonników. W 1692 roku – staraniem gwardiana Franciszka Słomki — postawiono część murowanego klasztoru. Budowę zespołu klasztornego ukończono w połowie XVIII stulecia. Staraniem księdza Paulina Sękowskiego, z fundacji kasztelana ciechanowskiego Władysława Grzegorzewskiego, wystawiono barokową fasadę z dwoma wieżami. Do ołtarza głównego sprowadzono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, najprawdopodobniej pochodzący z przełomu XVI/XVII wieku, malowany na desce.
W roku 1859 z ruin kościoła podominikańskiego przeniesiono do podziemi kościoła franciszkańskiego szczątki książąt mazowieckich.

Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Warce współcześnie

Dzisiejszy kościół zachował się w stylu barokowym, jednonawowy z nieco węższym prezbiterium oraz z dwiema wieżami od wejścia głównego. Od zachodu przylegają do niego zabudowania dawnego klasztoru franciszkanów. W latach dwudziestych XVIII stulecia w konwencie pracował ojciec Rafał Chyliński – ceniony spowiednik, kaznodzieja, opiekun cierpiących, ubogich i opuszczonych. Franciszkanie przebywali w Warce do lat 60. XIX wieku, ostateczna kasata klasztoru nastąpiła po powstaniu styczniowym. Kościół ucierpiał podczas obydwu wojen światowych, szczególnie w 1944 roku. Odrestaurowano go w 1950 roku. Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej erygowana została 24 maja 1993 roku dekretem Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie