Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Trwa XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej - w niedzielę wystąpiła Camerata Cracovia

Barbara Koś
XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Radomiu - wystąpiła Camerata Cracovia.
XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Radomiu - wystąpiła Camerata Cracovia. Barbara Koś
Trwa XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia. W niedzielę w sala koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej odbył się koncert ”Z pieśnią polską przez wieki” w 100-lecie niepodległości”.

Festiwal rozpoczął hymn „Alleluja” Mikołaja z Radomia w wykonaniu Tria Puzonowego Zespołu Szkół Muzycznych pod dyrekcją Dariusza Krajewskiego. Potem gości i słuchaczy powitała Ewa Gęga- Osowska, dyrektor Festiwalu.

Ponieważ jest to już jego 22 edycja, życzenia dalszego rozwoju imprezy, a przede wszystkim „dobicia” do „25- lecia, obchodzonym już w nowym Radomskim Centrum Kultury, przekazał prezydent Radosław Witkowski.

Prowadząca koncert Agnieszka Stanicka przedstawiła wykonawców: Zespół Muzyki Dawnej Camerata Cracovia z Krakowa i ideę koncertu „Z pieśnią polską przez wieki’. Jest on prezentacją polskich pieśni od czasów najdawniejszych aż do okresu międzywojennego. Czyli – krótką historią pieśni polskiej.

Program rozpoczął się wykonaniem najstarszych polskich śpiewów jednogłosowych oraz wielogłosowych z czasów średniowiecza, i to zarówno z tekstem łacińskim jak i polskim.

Była więc najstarsza „Bogurodzica”, pieśń „Bądź wesoła, pani czysta” psalmy Mikołaja Gomółki i inne pieśni religijne oraz historyczne średniowiecza najczęściej anonimowe.

Kolejna epoka to renesans, bardzo ważny okres w kulturze i muzyce dawnej Polski. Utwory z tego okresu grane były niemal wiernie dzięki renesansowemu instrumentarium zespołu: lutnia i dawne instrumenty dęte.

Epokę polskiego baroku wypełniły utwory wokalne pochodzące z rękopisu Połockiego, rękopiśmiennych zbiorów kantów rosyjskich oraz z manuskryptu Dominika Rudnickiego.

Czasy klasycyzmu i oświecenia reprezentowały kompozycje Karola Kurpińskiego, a okres romantyzmu – pieśni Chopina i Moniuszki w niekonwencjonalnym opracowaniu na zespół instrumentów dawnych.

Następnie poprzez kompozytorów przełomu XIX i XX wieku (pieśni Żeleńskiego i Paderewskiego) Camerata przeszła do czasów międzywojennych proponując słuchaczom kilka piosenek śpiewanych w II Rzeczypospolitej.

O wszystkich śpiewanych utworach opowiadał Ireneusz Trybulec.

Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie wraz z publicznością znanej piosenki wojskowej „Przybyli ułani pod okienko”, której teksty rozdano publiczności.

Wykonawcami byli: Marta Trybulec – sopran, Adrianna Bujak – sopran, Piotr Szewczyk – tenor, Agnieszka Szwajgier – flety proste, szałamaja, cornamusy, Agnieszka Mazur – flety proste, pomort, cornamusy, Justyna Krusz – viola da gamba i Ireneusz Trybulec – lutnia, kierownictwo zespołu.

„Camerata Cracovia” jest jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstała w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę, Ireneusza Trybulca. Wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach, koncertując w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca i muzykę.

Zespół występował w całej niemal Europie i nagrał szereg płyt oraz kilka programów telewizyjnych. Współpracował z aktorami, m.in. z Jerzym Trelą, Anną Dymną, Edwardem Lubaszenko, Krzysztofem Globiszem i Jerzym Zelnikiem, włączając do koncertów dawną poezję.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie