Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. W Muzeum Malczewskiego będzie ciekawy rok dla wszystkich

Barbara Koś
Plany Muzeum imienia Jacka Malczewskiego przedstawili w czwartek Ilona Pulnar-Ferdjani i dyrektor Adam Zieleziński.
Plany Muzeum imienia Jacka Malczewskiego przedstawili w czwartek Ilona Pulnar-Ferdjani i dyrektor Adam Zieleziński. Tadeusz Klocek
Wystawa lalek pod tytułem „Piastowie” otwarta 10 lutego zacznie nowy rok artystyczny w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Będą też jeszcze inne ekspozycje.

Wystawa, jak mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik działu nauki i oświaty muzeum, obejmuje rody książęce i królewskie z linii Piastów od Mieszka I do Ludwika Węgierskiego. Postacie wykonane są ręcznie z masy porcelanowej a twarze indywidualnie zaprojektowane w oparciu o znane źródła historyczne. Stroje zgodne z ikonografią z tamtej epoki.

Cała wystawa zaaranżowana jest w scenerii średniowiecznego grodu obronnego. W otoczeniu królów przedstawione są całe ich rodziny: żony i dzieci. Wystawa przyjdzie do Radomia z Muzeum Lalek w Pilznie (Czechy).

Kolejna wystawa, na którą muzeum zaprosi już w marcu, to „Piotrówka X-XV wiek”. Ekspozycja przygotowana przez dział archeologiczny muzeum pokaże to wszystko, co dotychczas zebrano na temat tego historycznego grodu.

Arktyka i Antarktyda

Trzecia ekspozycja przygotowana zostanie w dużej sali muzeum i zaprezentuje polskie badania polarne prowadzone na tych dwóch obszarach Ziemi. Arktyka otacza biegun północny. Antarktyda-południowy. Centrum Arktyki to Ocean Arktyczny, pokryty w dużej części lodem. Otaczają go bezleśne obszary lądowe o przemarzniętym gruncie.

Mimo to Arktyka tętni życiem, na które składa się bogata fauna i flora morska, ptaki, zwierzęta lądowe oraz społeczności ludzkie.
Antarktyda to najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent. Nie ma stałych mieszkańców, ale w ciągu roku od ponad tysiąc osób przebywa tam w stacjach badawczych. To wszystko zobaczymy na wystawie. Historia obu lądów pokazana będzie fotografiami i elementami flory i fauny. Będą też przedstawieni Polacy którzy badali te kontynenty. Wystawa będzie motywem przewodnim tegorocznej majowej Nocy Muzeów.

Panie Malczewskiego

Największą wystawą 2019 roku będzie „Moja dusza. Oblicza kobiet” ukazująca portrety pań namalowane przez Jacka Malczewskiego. Eksponaty pochodzić będą z radomskiego muzeum ale uzupełnią je także dzieła Malczewskiego z innych muzeów w Polsce, wśród nich z Warszawy i Krakowa. Ekspozycja otwarta zostanie w październiku i czynna będzie aż do końca roku. Tę ekspozycję uzupełni jeszcze wystawa poświęcona bursztynowi przywieziona z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.

Ciekawe wykłady

Oprócz wystaw muzeum zaprosi także miłośników historii, kultury i przeszłości na wykłady. Będzie to kontynuacja cyklu prowadzonego w roku ubiegłym. Pierwszy w tym roku odbędzie się 24 lutego. Mariusz Król z działu historii muzeum powie na temat restauracji zabytków archeologicznych oraz wykorzystaniu przy tym szkła akrylowego. Kolejny wykład wygłosi 24 marca Magdalena Nosowska, która opowie o osobowości twórczej Rafała Malczewskiego. Muzeum zaprosi na 10 prelekcji.

Ferie w muzeum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie