Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Wiadukt na ulicy Żeromskiego ma być rozebrany. Wybudują tam nowy

Izabela Kozakiewicz;[email protected]
Koncepcję przebudowy wiaduktu przy Żeromskiego opracowała Miejska Pracownia Urbanistyczna.
Koncepcję przebudowy wiaduktu przy Żeromskiego opracowała Miejska Pracownia Urbanistyczna. MZDiK Radom
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił przetarg na projekt wiaduktu przy ulicy Żeromskiego w Radomiu. Przeprawa nad torami ma być szersza, powstanie ścieżka rowerowa i będą zejścia do ulic Siennej, Średniej i Metalowej. Dokumentacja ma być gotowa do listopada tego roku.

Wiadukt łączący ulicę Żeromskiego i Lubelską ma już ponad 35 lat. Nigdy nie przechodził kapitalnego remontu i jest w słabym stanie. Zgodnie z koncepcją ma być rozebrany, a w jego miejsce wybudowana zostanie nowa przeprawa nad kolejową trasą numer 8.

Szeroki na cztery pasy

Koncepcją na podstawie, której zarząd dróg zamawia dokumentację projektową opracowała Miejska Pracownia Urbanistyczna.

Zakłada ona, że nowy wiadukt przy ulicy Żeromskiego będzie miał około 20 metrów szerokości. Dzięki temu, że będzie szerszy pomieści cztery pasy ruchu (pod dwa w każdą stronę) oraz wygodny ciąg dla pieszych oraz rowerzystów.

Powstaną też schody dla pieszych prowadzące do ulic Siennej, Metalowej i Średniej.

Dwa kierunki ruchu

Jeżeli kolej zdecyduje się też na budowę przystanku kolejowego w okolicach ulicy Szklanej, istnieje możliwość dobudowania dodatkowych zejść na peron oraz wyznaczenia przystanków autobusowych na wiadukcie. Miejsce na dodatkowy przystanek kolejowy jest zostawiany przy hucie szkła Żar.

Według koncepcji zmiany komunikacyjne mają nastąpić po stronie Dzierzkowa. Ulice Średnia i Metalowa mają stać się drogami dwukierunkowymi. Wyjazd z nich do ulicy Lubelskiej ma odbywać się przez nowoprojektowany węzeł, dzięki czemu możliwe będą tam wszystkie relacje.

Ruch ma natomiast zostać uspokojony na końcówce ulicy Kaszubskiej, z której wyjazd w prawo będzie dostępny wyłącznie dla rowerzystów i autobusów miejskich linii numer 14.

To tylko koncepcja

Nowy wiadukt ma mieć około 150 metrów długości, ale część nadziemna będzie krótsza niż teraz. - Podkreślamy jednak, że jest to tylko koncepcja Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a ostateczny wygląd wiaduktu i węzła drogowego będzie znany dopiero po opracowaniu dokumentacji projektowej! Wykonawca zadania może bowiem dokonać niezbędnych korekt - wyjaśnia Dawid Puton, rzecznik prasowy Miejskiego zarządu Dróg i Komunikacji.

Jak się okazuje ta koncepcja nie obejmuje natomiast skrzyżowania ulic Żeromskiego i Zbrowskiego, które ma być w oddzielnym opracowaniu projektowym.

Na oferty od zainteresowanych projektantów Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji czeka do czwartku 15 marca. Zwycięzca postępowania będzie miał czas na wykonanie dokumentacji do 30 listopada tego roku.

- Dopiero wtedy będzie wiadomo, jak dokładnie może wyglądać nowy obiekt - dodaje Dawid Puton.

Wiadukt, z którego dziś korzystamy został oddany do użytku w październiku 1982 roku. Budowa trwała kilka lat, a prowadziło ją Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie