Radom. Zalew na Borkach będzie zmodernizowany, woda już...

  Radom. Zalew na Borkach będzie zmodernizowany, woda już spuszczona (ZDJĘCIA)

  mk

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Woda z zalewu na radomskich Borkach została już spuszczona.
  1/17
  przejdź do galerii

  Woda z zalewu na radomskich Borkach została już spuszczona. ©Tadeusz Klocek

  Zalew na Borkach będzie gruntownie zmodernizowany. Do 2020 roku to miejsce ma zyskać nowy blask. W ramach programu Life została tam spuszczona woda.


  W międzyczasie nastąpił odłów ryb ze zbiornika i obu stawów. Przeprowadzi go Polski Związek Wędkarski. Później zostanie przeprowadzony przegląd techniczny zapory i urządzeń piętrzących wodę.

  To wstęp do dużej inwestycji realizowanej przez miasto w ramach projektu Life współfinansowanego z funduszy unijnych. Realizacja programu pochłonie około 24 milionów złotych, z czego 19 milionów złotych to dotacje z Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

  Zgodnie z opracowaną koncepcją, prace na Borkach mają obejmować między innymi przebudowę i oczyszczenie stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego. Mają powstać także pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej. Eksperci zaproponowali także cały szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody, w tym na przykład montaż systemu natleniania wody, co ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia, podobnie jak fontanny, mają być zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. - W planach jest też cały szereg przedsięwzięć, które zamierzamy przeprowadzić poza projektem Life. To między innymi stworzenie infrastruktury do wakeboardingu, zakup nowego sprzętu pływającego i przebudowa placów zabaw, gdzie mamy już rozstrzygnięty przetarg na projekt. Chcemy też wyremontować ścieżkę rowerową, zagospodarować plac, na którym odbywają się masowe imprezy, a także wybudować parking - mówił prezydent Radosław Witkowski.

  Program LIFE, oprócz prac na Borkach, obejmuje także wiele innych zadań. - W planach mamy renaturyzację Mlecznej, czyli przywrócenie jej naturalnego biegu na kilkusetmetrowym odcinku w pobliżu bulwarów, stworzenie polderów zalewowych na Cerekwiance, a także budowę zbiornika wodnego na osiedlu Nad Potokiem. Sądzimy, że to będzie kolejne atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu. Są też drobniejsze elementy, jak zielone przystanki czy oczko wodne przy przedszkolu na Ustroniu. Kolejne projekty będą realizowane na terenie przy ulicy Sowińskiego, przy przedszkolach nr 4 i 11 oraz przy szkole podstawowej przy ulicy Kolberga - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>